Warsztaty z dietetykiem
"Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć"
W czwartkowy poranek klasę I wraz z wychowawczynią panią Anną Grabowską odwiedził dietetyk-pan Adam Kuczyński. Opowiedział on pierwszoklasistom między innymi kim jest dietetyk, czym się zajmuje. Pan Adam mówił o najbardziej wartościowych produktach dla naszego organizmu, oraz o wpływie żywności na nasze zdrowie. Pierwszaki i ich rodzice dowiedzieli się jak żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Dzieci dowiedziały się również dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie owoców i warzyw. Dietetyk przedstawił ciekawą prezentację multimedialną na temat zasad prawidłowego odżywiania się dzieci. Prowadzący omówił także choroby wynikające z nieprawidłowej diety dzieci i dorosłych. Pierwszaki uczestniczyły również w warsztatach pt. ,,Policz ile to cukru”, które prowadził nasz gość. Późnym popołudniem na klasowej wywiadówce pan Adam spotkał się z rodzicami pierwszaków. Zapoznał on rodziców z podstawowymi błędami w naszej diecie. Rozmawiał o prawidłowym jadłospisie i o tym, jak ważną rolę pełni pierwsze śniadanie dla dorosłych i młodego organizmu. Na zakończenie prelekcji rodzice podziękowali za wizytę i poprosili pana Adama o zaplanowanie II części zajęć i warsztatów związanych z żywieniem. Spotkanie i lekcja odbyła się 4 kwietnia.
Warsztaty rysunku
We wtorek, 2 kwietnia 2019 w Starej Elektrowni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach rysunku „Kreska za kreską” zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury. Celem zajęć było zapoznanie młodzieży ze sposobami rysowania w popularnych technikach rysunku: pastel zwykła (bambino) i pastel olejna. Zajęcia prowadziła p. Jolanta Szulborska – instruktor sekcji plastycznej MDK w Ostrowi Mazowieckiej. Prace uczestników warsztatów będzie można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w budynku Starej Elektrowni w dniach 8 – 19 kwietnia 2019 r.
Turniej tenista stołowego
Dnia 30 marca 2019 w hali MOSiR przy ul. Warchalskiego odbyły się Szkolne Rozgrywki Sportowe w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowała silna grupa zawodników i zawodniczek. Po długich i emocjonujących zmaganiach odbyła się uroczystość wręczenia medali. Reprezentanci „Czwórki” zdobyli komplet siedmiu medali. Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii dziewczęta:
szkoły podstawoweklasy IV – VI:
I miejsce - Julia Konieczko,
II miejsce – Kamila Mierzejewska;
szkoły podstawowe klasy VII-VIII + III gimnazjum:
I miejsce – Amelia Andrzejczyk,
III miejsce – Maria Rosińska.
W kategorii chłopcy:
szkoły podstawowe klasy IV – VI:
I miejsce - Jakub Bloch,
III miejsce - Karol Wilczyński;
szkoły podstawowe klasy VII – VIII + III gimnazjum:
II miejsce - Wiktor Macioch
Gratulujemy medalistom sukcesu, a wszystkim uczestnikom z SP 4 dziękujemy za waleczną postawę.
Dzień Teatru
W dniu 27 marca uczniowie klas I-III naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Teatru. Zaprezentowano 4 spektakle o tematyce baśniowej, bajkowej i na podstawie wiersza. Klasa I – wych. p. Anna Grabowska zaprezentowała „Lokomotywę” J. Tuwima. Klasa IIa – wych. p. Monika Tyszka przedstawiła „Baśń o kocie w butach”, a klasa IIb – wych. p. Barbara Gołębiewska „Calineczkę”. Klasa III pod kierunkiem swojego wychowawcy pani Marty Rogalskiej przygotowała przedstawienie pt. „Złoty Promyczek”. Na uroczystość przybyła zaproszona grupa przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Komorowie, powitaliśmy również liczną grupę rodziców. Celem naszego spotkania było poszerzenie wiedzy o teatrze wśród uczniów oraz zachęcenie do obcowania ze sztuką i budzenie kreatywności wśród uczniów. Wszyscy aktorzy wystąpili w przepięknych strojach, a całości dopełniła piękna dekoracja.
„Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 2018” wystawa.
Dnia 29 marca 2019 uczniowie klasy VI wraz z dyrektorem szkoły oraz opiekunami uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy przygotowanej przez Instytut Pileckiego pt.„Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 2018”. Wystawę poświęcono 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Ekspozycja zaprezentowana przed budynkiem Starej Elektrowni ukazuje biografie wybitnych Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Po oficjalnym otwarciu i krótkiej prezentacji wystawy przez jej organizatorów młodzież z ostrowskich szkół miała okazję na wspólne zwiedzanie oraz zebranie pamiątkowych kart prezentujących niezwykłe losy polskich patriotek.
Dnia Matematyki i Przedmiotów Przyrodniczych
Od kilku lat w połowie marca uczniowie naszej szkoły więcej czasu poświęcają matematyce. Związane to jest z obchodzonym 14 marca Świętem Liczby Pi. Również w tym roku od 11 marca do 14 marca w szkole na różne sposoby podkreślano jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa matematyka. Uczennice z kl. VIII przygotowały tablicę z informacjami o wybitnych polskich matematykach. Szkolne korytarze ozdobiono anegdotami matematycznymi oraz aforyzmami. W środę, 13 marca, dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych. Prezentację w formie projektu edukacyjnego przygotowali uczniowie klasy VII i III gimnazjum. Jak co roku kilku uczniów rywalizowało ze sobą w konkursie ze znajomości rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Rozegrano również konkurs w układaniu kostki Rubika na czas. Na wysokim poziomie stał konkurs o tytuł Mistrza Matematyki rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy musieli wykazać się dużymi umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów matematycznych. Udział w zaproponowanych zajęciach i konkursach matematyczno - przyrodniczych ma na celu pokazać jasną i ciekawą stronę nauk ścisłych.
Dzień Wiosny
Wiosna już, kwitnie kwiat, kolorowy cały świat!
Wiosna to czas, na który z utęsknieniem czekają wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. 21 marca uczniowie naszej szkoły w radosnych nastrojach świętowali nadejście tej pięknej pory roku. Stroje całej szkolnej społeczności zdominował kolor zielony. Pani Zima pożegnała najmłodszych listem, w którym zostawiła wskazówki, w jaki sposób odszukać Wiosnę. Delegacje klas rozbiegły się po całej szkole i wkrótce kolega z klasy IIa przyprowadził ją do nas. Pani Wiosna przekazała zadania dla każdej klasy. Pierwszym z nich było obejrzenie prezentacji „Zwiastuny wiosny” i odgadnięcie zagadek przyrodniczych. Okazało się, że uczniowie potrafią rozpoznawać wiosenne kwiaty i wiedzą, że są one pod ochroną. Następny etap zajęć przebiegał już w klasach. Dzieci wykonywały wiosenne symbole, uczyły się piosenek, przygotowywały scenki dramowe, rozwiązywały krzyżówki, z pomocą starszych koleżanek malowały buzie. Strarsi uczniowie szkoły wzięli udział w teleturnieju „Kocham Cię Polsko”. Pogoda w tym dniu dopisała, więc najwytrwalsi udali się na spacer, aby poszukać zwiastunów wiosny w pobliżu szkoły.
Turniej Szachowy
W sobotę 23 marca 2019 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Trębickiego odbyły się kolejne Szkolne Rozgrywki Sportowe W zawodach wzięło udział 76 zawodników ze wszystkich miejskich placówek oświatowych. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów z klas V – VIII. Na podium stanęli uczniowie klasy VI – Kornelia Pecko (srebro) i Filip Godlewski (brąz). Pozostali uczestnicy z SP 4 znaleźli się poza podium, ale uzyskali wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Gratulujemy wszystkim reprezentantom naszej szkoły i życzymy równie udanego startu w przyszłorocznych rozgrywkach.
Wyjazd na lodowisko
Dnia 22 lutego 2019 uczniowie klasy szóstej wyjechali na lodowisko. Była to doskonała okazja do integracji zespołu klasowego w czasie wspólnej zabawy oraz do podszlifowania umiejętności łyżwiarskich. Zwieńczeniem piątkowego popołudnia był wspólny wypad do pobliskiej Cukieterii na gorącą czekoladę
Mini siatkówka
Dnia 16 marca 2019 w hali MOSiR przy ul. Trębickiego odbyły się Szkolne Rozgrywki Sportowe w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt. Siatkarki z naszej szkoły wywalczyły w turnieju II miejsce pokonując w małych punktach zawodniczki ze SP nr 3 i SP nr 2.
Sukces Michaliny Rukat
W zabytkowym budynku Jatek dnia 20 marca 2019 odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom powiatowego konkursu plastycznego z cyklu „Polacy a bezpieczeństwo Polski”, edycja 2019 – „Postać marszałka Józefa Piłsudskiego”. W kategorii szkół podstawowych, w tym klas gimnazjalnych wpłynęło 241 prac. Wśród 10 wyróżnionych osób znalazła się praca uczennicy klasy VII z naszej szkoły Michaliny Rukat. Gratulacje.Wystawę nagrodzonych prac plastycznych można oglądać w Jatkach w ciągu najbliższego tygodnia.
Organizacja Dnia Wiosny
21 marca jak co roku w szkole będziemy obchodzić Dzień Wiosny. W tym dniu odbędzie się teleturniej "Kocham Cię Polsko". W teleturnieju odbędą się 4 konkurencje: kalambury, zakazane słowa, kto jest kim?, tajemnicze koperty. Klasy konkurują następująco:
klasa IV-klasa VI;
klasa Va-klasa Vb;
klasa VII-klasa VIII;
III gim - nauczyciele.
Każda klasa wybiera lidera plus 4 osoby na dwie konkurencje (czyli przygotowuje w sumie 8 osobową drużynę). Serdecznie zapraszamy nauczycieli do wspólnej zabawy i wybrania drużyny z liderem na czele. O godzinie spotkania poinformujemy. Tego dnia obowiązuje strój wiosenny, kolorowy. Osoby, które będą ubrane "wiosennie" zostaną nagrodzone.
Samorząd Uczniowski
Spotkanie z lekarzem chirurgiem na lekcji przyrody
W piątek 15 marca klasa IV miała zaszczyt gościć na lekcji przyrody dr Andrzeja Socika – chirurga szpitala powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Pan dr Socik opowiedział o budowie ludzkiego szkieletu, zaprezentował uczniom wiele narzędzi, którymi posługuje się podczas przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Cześć z nich dzieci mogły dotknąć i obejrzeć oraz wypróbować ich działania. W czasie niezwykle ciekawej lekcji uczniowie zostali zapoznani z przyszłością chirurgii oraz tym jak najnowsze wynalazki robotyki wpływają na jej rozwój. Pan doktor przybliżył również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku urazów kości. Dzieci po okiem „fachowca” uczyły się bandażowania i usztywniania złamanych kończyn oraz opatrywania ran.
Historia i kultura w Starej Elektrowni
Uczniowie klasy ósmej i trzeciej gimnazjum oraz harcerze mieli okazję uczestniczyć w Gali Retrospektywy Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci 1939-1989 Przywracamy Pamięć". Spotkanie miało miejsce w Starej Elektrowni 7 marca, prowadzącym był p. Jacek Rozenek. Honorowymi gośćmi były osoby walczące z okupantem w okresie powojennym, a związane ze zbrojnym podziemiem oraz walczące z komunizmem w latach 80-tych XX wieku. Świadkom Historii zostały wręczone statuetki Sygnetów Niepodległości i Drzwi do Wolności. Program umilił koncert Łukasza Juszkiewicza. Organizatorem uroczystości było Muzeum Dom Rodziny Pileckich. To czwartkowe popołudnie było pożytecznie spędzone z historią i kulturą.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie