Europejski Tydzień Kodowania CODEWEEK 2023
CodeWeek to inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się”w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem.
Nasza szkoła dołączyła do tej akcji już po raz kolejny. W dniach 16-27 października uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania problemów oraz współpracy w działaniach:
- CodeWeek z Ozobotami „Kodowanie w rytmie deszczu” w oparciu o program „Uczymy dzieci programować”- kl. IIb,
- Jan Paweł II – przyjaciel dzieci – odszukiwanie zakodowanych miejsc, w których papież przebywał podczas pielgrzymki – kl. IVa,b,
- Kodowanie symboli pierwiastków chemicznych – kl. VIIa,b,
- Mądrej głowie dość dwie słowie – kodowanie na lekcji języka polskiego – kl. VI,
- „Wakacyjne rady” – rozwijanie kreatywności na lekcji przyrody – kl. IVa,b,
- Kodowanie na ekranie – kl. III,
- Kodowanie na lekcji wychowania fizycznego– kl. III,
- Kodowanie na dywanie – kl. IIa,
- Poznanie programowania w Scratch – kl. II a,
W klasach IV-VIII kodowanie było wszechobecne na lekcjach informatyki. Uczniowie doskonalili umiejętności programowania w Scratch, JavaBlock. Uczestniczyli w różnych zabawach związanych z kodowaniem, również kodowaniem bez komputerów. Była to świetna okazja, by bardziej zainteresować się grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.
Jednym z ulubionych CodeWeekowych wyzwań był Konkurs Łamania Kodów, w którym w ramach kontynuacji działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, uczniowie mieli za zadanie rozszyfrować hasła z popularnymi sentencjami pochodzącymi z języka łacińskiego (I miejsce – Marcel Chojnowski, kl. 7a, II miejsce – Julia Zaniewska, kl. 8a, III miejsce – Aleksandra Spinek, kl. 7b, wyróżnienie – Marcin Dąbrowski, kl. 1b).
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i wzięli udział w wydarzeniach dziękujemy i gratulujemy.
29
Filmowo bajeczna jesień🍁
FILMOWO BAJECZNA JESIEŃ
Dzisiaj, 30 października, w ramach Miejskiego Programu Edukacji Muzycznej uczniowie klasy II b i III uczestniczyli w Audycji muzycznej w Starej Elektrowni. Podczas audycji artyści z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przenieśli nas w bajkowo- filmowy klimat. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia oraz wysłuchania brzmienia instrumentu należącego do grupy instrumentów dętych blaszanych jakim jest trąbka.
Wysłuchaliśmy następujących utworów:
1. Ennio Morricone - ,,Cinema Paradiso”
2. Jerry Bock - ,,Gdybym był bogaty „
3. Henry Mancini -,, Różowa Pantera”
4. Piotr Czajkowski - Marsz z "Dziadka do orzechów"
5. R. Strauss - wstęp do "Also Sprach Zarathustra"
6. Hans Zimmer - ,,Jack Sparrow „
7. Melodie z bajek: Zaczarowany ołówek, Reksio, Pszczółka MajaWystąpili:
Kamil Borusiewicz - trąbka
Iga Marta Ludkiewicz - prelekcja, wiolonczela
Michał Olchowik – pianinoCelem programu jest poznanie języka muzyki opartego na świadomej percepcji. Program zmierza do poszerzania wiedzy z zakresu kultury muzycznej oraz narodowego dziedzictwa kulturowego.
SŁOŃCE NASZA GWIAZDA
💚🤍❤️W ubiegłym tygodniu ponownie połączyliśmy się online z z obserwatorium w Brembate di Sopra. Była to kontynuacja zagadnienia pt.: „SŁOŃCE NASZA GWIAZDA - poznajemy naszą gwiazdę i jej zjawiska energetyczne”. Dowiedzieliśmy się, że słońce przybiera różne kolory w zależności od pory dnia, roku i innych czynników. Co 11 lat słońce odznacza się wzmożoną aktywnością. Jeśli jesteśmy zainteresowani tymi zjawiskami to możemy wejść na stronę NASA: Solar Dynamics Observatory: SDO – NASA.
Solar Dynamics Observatory, SDO (pol. obserwatorium dynamiki Słońca) – satelita naukowy badający dynamikę aktywności słonecznej. SDO ma nam pomóc zrozumieć wpływ Słońca na Ziemię i przestrzeń bliską Ziemi poprzez badanie atmosfery słonecznej w małych skalach przestrzeni i czasu.
1
Przerwa na czytanie📖
We wtorek 24 października 2023r. nasz szkoła przeprowadziła IV Międzynarodową Edycję VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Wzięliśmy w niej udział po raz drugi. Akcja została zrealizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii Społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na rangę czytania, jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcanie ich do sięgnięcia po książkę, w każdym miejscu i w każdej sytuacji.
Podczas przerwy śródlekcyjnej klas starszych, w trakcie lekcji klas młodszych oraz zajęć świetlicowych, uczniowie wraz z nauczycielami czytali fragmenty przyniesionych lub wypożyczonych ze szkolnej biblioteki książek. Podczas lektury czas szybko zleciał, a niektórzy zaintrygowani przeczytanymi fragmentami, szybko sięgnęli po prezentowane tytuły.
Wszystkim uczestnikom: nauczycielom i uczniom zaangażowanym w akcję, dziękujemy.
Spotkajmy się przy lekturze, nie tylko za rok w kolejnej edycji akcji, ale na każdej przerwie, bo jak powiedziała W. Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
18
Przez jesienne okno...🪟🍂
Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. W październikowe, mgliste popołudnie uczniowie klasy 3 wyruszyli do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły jesienią, która na dobre już rozgościła się u nas. Chociaż pożegnaliśmy już dawno lato a razem z nim długie i ciepłe dni, nie należy żegnać się ze spacerami. Uzbrojeni w karty obserwacyjne i lupy odwiedziliśmy park w Komorowie. Przez lupę obserwowaliśmy rośliny, owady i przyrodę nieożywioną, korzystając przy tym za świeżego powietrza. Taką feerię barw przyroda funduje nam tylko raz w roku! Czerwona jarzębina, żółte i czerwone liście. Podczas zajęć w terenie trzecioklasiści rozpoznawali rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierali jesienne skarby. Po powrocie do szkoły omówiliśmy karty obserwacji a kolorowe liście i owoce posłużyły nam do różnorodnych prac plastycznych. W klasie wykonaliśmy zielniki. Każda grupa miała za zadanie przykleić i opisać przyniesione liście. Pozdrawiamy z jesiennego parku!
26
Klasy drugie o poranku wyruszyły na wycieczkę🚌.
Pierwszym punktem wyjazdu był Park Trampolin w Łomży, gdzie mogliśmy aktywnie spożytkować naszą energię. Następnie ruszyliśmy do Drozdowa do Muzeum Przyrody. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały wystawę prezentującą roślinność i zwierzęta zamieszkujące dolinę rzek Narwi i Biebrzy. Mieliśmy okazję także wziąć udział w zajęciach edukacyjno-warsztatowych dotyczących pszczół. W drodze powrotnej zajechaliśmy na zasłużony posiłek. To był dzień pełen wrażeń!
33
Jesień – pora wesoła🍁🍂🍁
Październik to pora, kiedy jesień już w całej pełni prezentuje swój urok, a pogoda zachęca do spacerów. Uczniowie klasy IIa odwiedzili ogródki działkowe i pobliski park. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Rozpoznawali drzewa, krzewy i ich owoce, najpopularniejsze gatunki roślin i zwierząt oraz wielozmysłowo badali przyrodę. Podziwiali piękno i różnorodność barw jesiennych. Z zapałem zbierali kolorowe liście, gromadzili kasztany i żołędzie. Na kolejnych zajęciach te jesienne skarby zostały wykorzystane do wykonania prac plastycznych. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o przyrodzie.
14
Dzień Edukacji Narodowej🌹
Święto Edukacji jest wspaniałą okazją do życzeń, gratulacji i wspólnie spędzonych chwil w gronie społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer oraz Zastępca Burmistrza, Daniel Choinka.
Spotkanie rozpoczęły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, które przypomniały historyczne źródła obecnego święta, związane z 250. rocznicą powstania Komisji Edukacji Narodowej. Podziękowały także wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły za codzienną, niełatwą pracę, trud włożony w edukację i wychowanie młodzieży. Następnie głos zabrał Pan Burmistrz, który odniósł się do historii święta, teraźniejszości ostrowskiej oświaty, jak również osobistych doświadczeń związanych z pracą nauczyciela. Skierował serdeczne słowa do wszystkich pracowników szkoły, dziękując im za podejmowane działania, które podnoszą jakość edukacji. Życzenia uznania i wdzięczności popłynęły także od przedstawiciela Rady Rodziców, pani Bogusławy Koziatek.
Nauczyciele i wychowawcy, którzy swoją pracą wyróżnili się w ostatnim roku zostali uhonorowani nagrodą Dyrektora Szkoły.
Uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami przygotowali część artystyczną pt. „Konferencja edukacyjna”, w której zaprezentowali swoje talenty aktorskie oraz w mistrzowski sposób i z przymrużeniem oka ukazali codzienność każdego nauczyciela. Całą uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru.
9
IVa i IV b w Białowieży🦬
12 października 2023r. uczniowie z klasy IV a i IV b wraz z wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Białowieży. Pierwszym punktem programu była wizyta w Rezerwacie Żubrów w którym w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są: żubry, koniki polskie, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i ryś. Chociaż o tej porze roku zwierzęta były nieco ospałe i nie bardzo reagowały na nasze towarzystwo byliśmy zachwyceni ich widokiem i cała masą ciekawostek usłyszanych od przewodnika. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo - Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie przedstawione jest życie miejscowych gatunków roślin i zwierząt za pomocą eksponatów oraz efektów multimedialnych. W muzeum oprócz nowoczesnego oświetlenia zadziwia zwiedzających dźwięk wydawany przez ptaki i zwierzęta. Mogliśmy poczuć się tak, jakbyśmy znajdowali się w samym środku pradawnej puszczy. Mieliśmy też okazję wejść na wieżę widokową z której podziwialiśmy okolicę i niepowtarzalny widok jesiennych drzew mieniących się przepięknymi kolorami jesieni.
Ścieżka edukacyjna "Szlakiem Dębów Królewskich" również zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.
Ostatnim przystankiem naszej wycieczki był McDonald’s w Bielsku Podlaskim. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wieczorem wróciliśmy przed szkołę, gdzie cierpliwie czekali stęsknieni rodzice.20
Życzenia z okazji DEN przesłane od pani Magdaleny Grabowskiej
Wyciaczka klas V i VII
Dnia 11/10/2023 klasy 6 i 5 pojechały na wycieczkę do Białegostoku. Najpierw udaliśmy się na spektakl pt. "Symulator". Następnie spacerowaliśmy po mini zoo. Po spacerze odwiedziliśmy Epi Centrum Nauki, w którym znajdowało się bardzo dużo ciekawych stacji doświadczalnych. Następnie pojechaliśmy do parku trampolin. W drodze powrotnej zajechaliśmy na posiłek do Mc’Donalda. Była to bardzo ciekawa i udana wycieczka.
18
Za nami 3️⃣ dni warsztatów dziennikarskich organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej 📚.
Radio 📻, telewizja 📺, prasa 🗞️ 👉🏻 mieliśmy niecodzienną okazję poznać „od zaplecza” pracę radiowców 🎧, dziennikarzy 🎤, operatorów kamer 🎬🎥. W ramach programu „Blisko” uczestnicy warsztatów mogli wziąć do ręki mikrofon 🎤 i przeprowadzić „mini wywiad”, włożyć słuchawki 🎧, nagrać swój głos 💬 a potem go odsłuchać (co okazało się ciekawym doświadczeniem). Poza tym dowiedzieli się jak w prosty sposób przy użyciu telefonu komórkowego 📱 i ogólnodostępnych aplikacji nagrać film krótkometrażowy 🎬🎞️📽️. Poznali tajniki „magicznych ujęć”, które sprawią, że uchwycony obraz zyskuje głębię i ciekawszą perspektywę 🎥💡.
✅ pokonywanie własnych słabości, stresu i wstydu ✊🏻,
✅ pobudzenie kreatywnego myślenia💡,
✅ inspiracja do działania i rozwoju 👍🏻.
To tylko kilka z licznych korzyści, jakie płyną z tego typu spotkań 🫶🏻. Dziękujemy za zaproszenie i liczymy, że zdobyta wiedza i doświadczenie znajdą swoje przełożenie w działalności szkolnej naszych uczniów 👩🏻🎓🎓👍🏻.
7
Ostrowiada literacka 📚🖋️ z udziałem uczniów „czwórki” 4️⃣👱🏻♀️🧑🏻
🦱
Mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo wartościowym wydarzeniu 👌🏻. Ciekawe spotkania, inspirujące rozmowy… 💬🎙️Jakie przesłanie mogli wyciągnąć dla siebie młodzi ludzie❔💡
Nie ważne w jakim wieku jesteśmy, na jakim etapie czy to edukacji 👩🏻🎓, czy kariery zawodowej 👩🏼💻. Powołanie i pasja może pojawić się w naszym życiu całkiem niespodziewanie i znienacka ☝🏻.
Trzeba być czujnym 🕵🏻♀️ i z uporem maniaka zadawać sobie pytania: „kim chciałabym być❓”, „co chciałbym robić w życiu❓”. Pasja i rozwijanie ✨ zainteresowań uskrzydla, czego dowodem są życiorysy zaproszonych na Ostrowiadę gości 👌🏻. Na przekór wszystkiemu warto z odwagą podejmować życiowe decyzje i dać sobie szansę na poczucie szczęścia i spełnienia ‼️🍀✌🏻
Będę policjantem!👮♂️
Klasa trzecia odpowiedziała na zaproszenie i wybrała się w odwiedziny do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Uczniów ostrowskiej ,,CZWÓRKI” powitała asp. Marzena Laczkowska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej, która przybliżyła dzieciom specyfikę pracy policjanta, oprowadziła po niektórych pomieszczeniach budynku, takich jak pokój dyżurnego, opowiedziała o areszcie śledczym, pokazała okratowane okna i opowiedziała o warunkach panujących w areszcie. Uczniowie zapoznali się również z pracą policjanta w Wydziale Kryminalnym, usłyszeli o sposobach zabezpieczania miejsca przestępstwa, zbierania śladów, zapoznali się z techniką zdejmowania odcisków palców.
W policyjnej sali konferencyjnej uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa, przypomnieliśmy sobie jak ważne są odblaski- szczególnie w porze jesienno-zimowej gdy widoczność jest ograniczona, obejrzeliśmy elementy umundurowania policjanta. Mieliśmy okazję zobaczyć sprzęt, który wykorzystują policjanci do swojej pracy: pistolet, latarkę, lizak „stop”, kajdanki, pałkę policyjną. Każdy z nas wziął udział w zbieraniu materiału dowodowego jakim są odciski palca. Pani Marzena przypomniała dzieciom numery telefonów alarmowych i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać.
Na parkingu policyjnym mogliśmy obejrzeć różne wozy policyjne – wozy patrolowe, do transportu aresztantów oraz motory. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem policyjnego samochodu i motoru. Największą jednak atrakcją było spotkanie z psem o imieniu "Andi", który zaprezentował jak wspaniale potrafi reagować na komendy przewodnika. Przewodnik psa przypomniał dzieciom jak wygląda pozycja bezpieczna, gdy zaatakuje nas pies.
Na koniec trzecioklasiści wręczyli podziękowanie na ręce pani Marzeny. Zostaliśmy też obdarowani słodkościami i odblaskowymi wisiorkami.
Być może wśród odwiedzających trzecioklasistów będą osoby, które w przyszłości założą policyjny mundur i będą pracować w miejscu swojej dzisiejszej wycieczki. Takie spotkania nie tylko kształcą, ale też uczą szacunku i zaufania do służb mundurowych, które dbają o nasze bezpieczeństwo.
Dziękujemy KPP w Ostrowi Mazowieckiej za poświęcony nam czas.
27
„Argumentów nie należy liczyć, lecz ważyć.” 💡☝🏻
Pod takim hasłem przewodnim odbyło się szkolenie z debaty oksfordzkiej organizowanej przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich, dedykowane m.in. uczniom szkół podstawowych 🎓
Spotkanie miało charakter warsztatowy, dzięki czemu delegaci z „czwórki” wykorzystali niepowtarzalną okazję do wystawienia na próbę swoich kompetencji retorycznych 💬. Ich doświadczenie bez wątpienia wzbogaciła „speed debating” ⏳, podczas której uczestnicy mogli, choć w krótkiej wprawce wcielić się w rolę debatantów 👱🏻♀️💬🧑🏻. Uczniowie jednogłośnie podzielili swój entuzjazm i nie kryli zaciekawienia dalszą „przygodą z debatą” 👌🏻.
6
Tak we wrześniu spędzaliśmy czas w świetlicy
Minął wrzesień, a wraz z nim pierwszy miesiąc nauki i zabawy w świetlicy szkolnej.
Pierwsze dni szkoły upłynęły nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, wzajemnym poznawaniu oraz integracji grupy świetlicowej. Sporo czasu poświęciliśmy na omówienie regulaminu i zasad obowiązujących w świetlicy. Rozmawialiśmy także o bezpiecznej drodze do szkoły, poznaliśmy zasady poruszania się po drogach, przejściach dla pieszych, chodnikach oraz odpowiednim zachowaniu na placu zabaw. Wraz z całą szkołą świętowaliśmy "Dzień Jabłka".
Ważny element naszych wrześniowych aktywności stanowiły różnorodne zajęcia artystyczne.
Wraz z końcem września zawitała do nas jesień, powitaliśmy ją w dobrych humorach bawiąc się wesoło na szkolnym placu zabaw.
18
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie