• Czy Warszawa da się lubić?

  16 maja 46 uczniów klas młodszych wraz z opiekunami wzięło udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu był spacer po Starówce. Obejrzeliśmy pomnik Syrenki, podziwialiśmy kolorowe kamienice, ale przede wszystkim… szukaliśmy bazyliszka. Legendę o tym groźnym potworze poznaliśmy podczas podróży. Wykazaliśmy się dobrą kondycją fizyczną, gdyż spacer Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem nie należał do łatwych wyzwań. Jednak dzięki temu udało nam się zobaczyć Pałac Prezydencki, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, kościół pw. Świętego Krzyża oraz pomnik Mikołaja Kopernika. Punktualnie przybyliśmy do Muzeum Narodowego. Tu zajęcia odbywały się w dwóch grupach. „Archeologiczna przygoda w Faras” oraz „Rycerze i księżniczki” to tematy lekcji muzealnych, w których wzięliśmy udział. Kolejną atrakcją tego dnia był pobyt w parku trampolin „Stacja Grawitacja”. Najpierw ćwiczyliśmy pod okiem instruktorów, a następnie już samodzielnie pokonywaliśmy tor przeszkód „NInja”. Po tej zabawie posiłek w ulubionej restauracji smakował wyśmienicie. Pomimo zmęczenia nie zrezygnowaliśmy z wizyty na Lotnisku Chopina. Z tarasu widokowego obserwowaliśmy startujące i lądujące samoloty.

  Czy Warszawa da się lubić? Pomimo duuużych utrudnień w ruchu nie mamy wątpliwości, że w stolicy czeka na nas mnóstwo niezwykłych miejsc, które będziemy odkrywać podczas kolejnych wyjazdów.

  Album fotograficzny

 • Gra Miejska

  W dniu 2 maja uczniowie klasy V- Lena Szwagulińska, Oliwia Tyl, Jakub Bloch, Dawid Lewandowski, Piotr Kwiatkowski, Adam Malik, Jakub Głębocki, Igor Pietruszka wraz z opiekunami panią Joanną Borawską oraz Anną Bloch wzięli udział w Majowej Grze Miejskiej. Gra przygotowana była przez harcerki i harcerzy z 29. Drużyny Harcerskiej „Pogodni” we współpracy z Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Celem Gry było zapoznanie z wybranymi fragmentami życia Marii Ostrowskiej, żony Witolda Pileckiego. Uczniowie  przez 2 godziny wędrowali wraz z opiekunami po Ostrowi poszukując punktów kontrolnych, przy których należało wykonać określone zadania. Pierwszym zadaniem uczestników gry była pomoc małej Marysi w nazwaniu kwiatów oraz ułożenie z nich kompozycji. Musieli wykonać także magiczny eksperyment, aby zaspokoić jej ciekawość świata. Dalej dzieci spotkały dorosłą Marię świeżo po kursie pedagogicznym i pomagały jej w wyborze sukienki do nowej pracy. Na jednym z pozostałych punktów Maria była już narzeczoną Witolda, a uczestnicy gry szukali pogubionych monet przy pomocy wykrywacza metalu. Na zakończenie w Ogródku Jordanowskim czekały na dzieci jeszcze gry i zabawy z dawnych lat. Trud i wysiłek  w Grze Miejskiej zaowocował zajęciem przez jedną z naszych drużyn w składzie Lena Szwagulińska, Oliwia Tyl, Jakub Bloch, Dawid Lewandowski II miejsca. Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy! http://www.ostrowmaz.com/galeria/zdjecie/153000

 • Zdrowe odżywianie ważna rzecz warzywa –tak, słodkości –precz!

  Dnia 27 kwietnia w klasie trzeciej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ,,Poznajemy zawody”. Tego dnia uczniów odwiedził niezwykły  gość - Pan dietetyk Adam Kuczyński. Pan Adam prowadzi konsultacje z zakresu zdrowego odżywiania się w Centrum Dietetycznym w Ostrowi Maz. na ul. Oskara Kolberga 9. W interesujący sposób przedstawił dzieciom zawód dietetyka, poszerzył wiedzę na temat zdrowego odżywiania się, podjął tematykę higieny rąk i jamy ustnej. Zapoznał dzieci z piramidą zdrowego odżywiania się, omówił takie zagadnienia jak: aktywność fizyczna, najzdrowsze i najbardziej wartościowe produkty dla dzieci, szkodliwe produkty dla zdrowia dzieci i dorosłych. Tłumaczył i pokazywał jak czytać opakowania produktów, wspólnie z dziećmi przeprowadził doświadczenie pt.,,Ile cukru jest w produktach?”, co oznacza data przydatności do spożycia, jaka jest różnica miedzy wodą źródlaną i mineralną? Pan Adam cierpliwie tłumaczył trzecioklasistom dlaczego trzeba ograniczyć słodycze i słodkie napoje, dlaczego trzeba zwiększyć spożycie warzyw i owoców, w jaki sposób żywność i aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Pan dietetyk spotkał się również z rodzicami uczniów klasy trzeciej. Na wywiadówce rodzice mogli dowiedzieć się, jakie produkty powinny dominować w diecie dziecka, co trzeba wyeliminować z diety dzieci.Bardzo dużo czasu poświęcił na tematykę aktywności fizycznej dzieci. Na spotkaniu rodzice mogli skorzystać także z analizatora składu ciała. Prelegent zwrócił uwagę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka, które w późniejszym życiu człowieka mogą uchronić przed chorobami  cywilizacyjnymi. Dla trzecioklasistów była to z pewnością pouczająca lekcja,która poszerzyła wiedzę dzieci i rodziców na temat zdrowego odżywiania się.

  Album fotograficzny

 • Dzieje się...

 • Program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja

 • Święto Konstytucji 3 Maja

 • Przystanek Historia

 • Miejskie eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

  W poniedziałek 16 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorem turnieju było: Miasto Ostrów Mazowiecka, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, oraz Szkoła Podstawowa Nr 4. Celem turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu, inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie oprócz testu wiedzy rywalizowali na specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz sprawdzali swoje umiejętności w podstawowym ratownictwie medycznym. 

  Wyniki w kategorii szkół podstawowych:

  I miejsce – SP 1

  II miejsce – SP 3

  III miejsce – SP 4

  Wyniki w kategorii gimnazjum:

  I miejsce – SP 1

  II miejsce – SP 4

  III miejsce -  SP 2

  IV miejsce – SP 3

  Album fotograficzny

   

 • Podsumowanie projektu z języka polskiego

  Dobiegł końca „Tydzień mitologii greckiej w naszej szkole”. Celem realizacji  projektu było zapoznanie uczniów naszej szkoły z mitologią grecką oraz postacią Jana Parandowskiego. Przez cały tydzień, podczas zajęć lekcyjnych oraz przerw,  organizowaliśmy różne atrakcje dla  kolegów i koleżanek, m.in. prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Jana Parandowskiego oraz wystawę Jego dzieł, zajęcia aktywizujące dla klas nauczania wczesnoszkolnego polegające na czytaniu fragmentów mitów, rozwiązywaniu krzyżówek tematycznych, a wszystko to okraszone barwnymi opowieściami o mitycznych bogach i bohaterach. Zachęciliśmy do zabawy także klasy 4-7. Uczestniczyły one w larpie mitologicznym, mówiąc prościej -w podchodach. Uczniowie mogli poznać lub przypomnieć sobie, postaci bogów greckich, którzy zadawali uczestnikom  zadania i wyzwania. Zabawa była przednia! Zorganizowaliśmy również zabawę ,,Wyzwanie czy pytanie”, w której mogła uczestniczyć cała społeczność szkolna, podczas przerw międzylekcyjnych. Odważni uczniowie podchodzili do bogów olimpijskich, którzy łaskawie zstąpili z Olimpu i losowali pytanie lub wyzwanie. Za poprawną odpowiedź  na pytanie lub wykonanie wyzwania uczniowie otrzymywali słodką, boską nagrodę. Kluczowym elementem naszego projektu była projekcja wyjątkowego filmu wg naszego pomysłu i reżyserii pt. „Niespodzianka, czyli urodziny Hadesa.” Zapraszamy do jego obejrzenia! Grupa projektowa w składzie:  A. Andrzejczyk, W. Łagoszyn, M. Rosińska, O. Rutkowska, N. Sadlik, W. Sadlik, K. Szatanek, P. Złotkowski oraz opiekun projektu- A. Serowiecka.

  Album fotograficzny

  https://www.youtube.com/watch?v=BOXQ782Qb9U&t=151s

   

 • Konkurs Losy Patrona Szkoły na tle Ostrowi Mazowieckiej

  Dnia 11 kwietnia 2018 odbył się doroczny konkurs o Puchar Dyrektora Szkoły  „Losy Patrona Szkoły na tle dziejów Ostrowi Mazowieckiej”. Cele konkursu to szerzenie wiedzy o 18. Pułku Artylerii Lekkiej oraz rozbudzanie zainteresowań historią lokalną i jej związkiem z dziejami Polski. W konkursie wystartowały 3 – osobowe drużyny wyłonione w eliminacjach przez wychowawców klas. Nad całością czuwała komisja w składzie: Joanna Borawska, Barbara Gołębiewska, Bożena Milewska i Elżbieta Piersza. W tym roku ocenie podlegały zadania praktyczne, a mianowicie: prace plastyczne (I – III SP), prezentacje multimedialne (IV – VI SP) oraz wywiad (VII SP, II i III gimn). Prace dotyczyły Patrona lub dziejów miasta. W drugiej części konkursu przedstawiciele klas odpowiadali na pytania o zróżnicowanym poziomie trudności. W kategorii klas I – III SP zwyciężyła drużyna klasy III w składzie: Tomasz Szwaguliński, Jędrzej Socik, Łukasz Sobotka. W kategorii klas IV – VI SP największą liczbę punktów zdobyli przedstawiciele klasy V: Natalia Grelewska, Lena Szwagulińska, Jakub Bloch, a w kategorii klas VII SP i II – III gimnazjum zwyciężyła drużyna klasy VII: Mateusz Ambroziak, Maciej Anioła, Michał Ruszkowski. Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk p. wicedyrektor Agnieszki Drużyńskiej nagrodę główną, czyli Puchary. Na zakończenie uczennica klasy VII Elwira Wierzejska zaprezentowała wiersz bohaterki wywiadu przygotowanego przez kolegów ze swojej klasy, p. Janiny Brzeszcza kpt. „Komorowo”. Pani Brzeszczak jest córką żołnierza 18. PAL- u Jana Wojciechowskiego.

  Konkurs prowadziły uczennice III klasy gimnazjum, za co im serdecznie dziękujemy.

  Album fotograficzny

 • Biegi przełajowe

  W dniu 14 kwietnia 2014 roku na błoniach nad Narwią w Ostrołęce odbyły się półfinały wojewódzkich Indywidualnych Biegów Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII Elwira Wierzejska. Był to jej debiut na lekkoatletycznej imprezie sportowej tej rangi. Pomimo kontuzji Elwira ukończyła bieg na 20. miejscu. Brawo.

  Biegi przełajowe - Obrazek 1

 • Międzynarodowy Dzień Sportu w klasie III Sp

  Każde dziecko o tym wie:

  Chcesz być zdrowy- ruszaj się!

  Sport to bardzo ważna sprawa.

  Są reguły ,jest zabawa!

   

  Międzynarodowy Dzień Sportu to 6 kwietnia. Właśnie tego dnia klasa trzecia z wychowawczynią-A.Grabowską wybrała się na MOSiR  przy ul.Trębickiego. Tam czekała na dzieci  instruktorka  Pani Barbara Siwek-dyplomowany instruktor jogi. Na początek Pani Basia zapoznała dzieci z zasadami bezpieczeństwa na zaj.sportowych i zachowaniu się na obiekcie. Cała klasa przeszła do sali fitness. Tu  odbyły się zajęcia z aerobiku, następnie elementy jogi i pilates. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach ogólnorozwojowych, które odbywały się na piłkach gimnastycznych. Ostatnim elementem spotkania z Panią Basią były zabawy sportowe. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie przeszliśmy do szatni aby przygotować się do zabawy na basenie.Tam  pod czujny okiem ratowników  uczestniczyliśmy w zabawach dowolnych w basenie. Celem zajęć tego dnia było poznanie nietypowych form sportu rekreacyjnego, ukształtowanie i rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej,  propagowanie spędzania aktywnego czasu wolnego  i uczczenie Międzynarodowego  Dnia Sportu.

   

  Album fotograficzny

 • Klasa III w Warszawie

  W piękny słoneczny poranek 5 kwietnia klasa trzecia pod opieką swoich nauczycieli-A.Grabowskiej i M.Padzik wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie pojechali podziwiać uroki stolicy, zobaczyć najważniejsze pomniki i budowle warszawskie. Pierwszym punktem było Muzeum Narodowe. Tam wyruszyliśmy śladami profesora Michałowskiego do Faras. Uczniowie zapoznali się z zawodem archeologa, obejrzeliśmy ruiny katedry znalezionej w piaskach pustyni,  narzędzia jakich używali archeolodzy i przyjrzeliśmy się jak wyglądały wykopaliska. Następnie słuchając legend warszawskich, spoglądając na piękną Wisłę i zaglądając w uliczki warszawskie z okna autokaru,dojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. W najwyższym budynku w Polsce, który ma 42 piętra, ponad 230 metrów wysokości, ponad 3000 pomieszczeń (w tym kina, teatry, muzea, szkoły wyższe ), 900 okien i na utrzymaniu 25 kotów! przenieśliśmy się do świata dinozaurów. W Muzeum Ewolucji zapoznaliśmy się z zawodem paleontologa. Lekcja muzealna dotyczyła tropów i skamieniałości. Największe wrażenie wywołały na nas szkielety i czaszki dinozaurów, zwłaszcza ogromnego tarbozaura. Dzięki tym zajęciom mogliśmy poznać tryb życia, sposób odżywiania tyranozaurów, dinozaurów kaczodziobych i innych wielkich gadów. To była bardzo interesująca i pouczająca podróż w bardzo odległe czasy. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. To, co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Celem odwiedzin tego miejsca była możliwość nie tylko obejrzenia ale również praktycznego eksperymentowania z eksponatami z różnych dziedzin nauki. Pomocy i wyjaśnień udzielali nam animatorzy. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Obserwując nasze dzieci podczas ich pobytu w Centrum Nauki Kopernik nabrałyśmy przekonania, że jest to miejsce, które na długo pozostanie w ich pamięci. Mamy nadzieję, że te przeżycia będą dla nich bodźcem do rozwijania własnych zainteresowań.

  Album fotograficzny

 • Mitologicznie zakręcona "Czwórka"

  Od poniedziałku 9. kwietnia (wiadomego roku-2018) zapraszamy społeczność Naszej Szkoły do wspólnej zabawy mitologicznej!!! Szczegóły zabawy już wkrótce na naszych stronach!!!

 • Dzieje się...

 • Wielkanoc

 • Wielkanoc

 • Szkolny Dzień Teatru

  27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym dniu szkoła staje się „magicznym miejscem”, a uczniowie klas młodszych pod kierunkiem nauczycieli stawiają pierwsze kroki na scenie. Obchody tego święta mają długą, już ponad dwudziestoletnią tradycję. Zabawa w teatr jest jednym ze sposobów nauczania i wychowania. Dzięki kontaktom ze sztuką dziecko rozwija wyobraźnię, poznaje normy społeczne i uczy się oceniać zachowania bohaterów. Realizacja spotkań teatralnych jest szansą na ujawnienie talentów i zachętą do dalszej pracy nad sobą. Podczas tegorocznego przeglądu zaprezentowano następujące przedstawienia:

  - „Rzepka” - przygotowane przez klasę Ia, 

  - „Jaś i Małgosia, i Baba Jaga” – w spektaklu wystąpili uczniowie klasy Ib,

  - „U pana doktora” – w wykonaniu klasy III.

  Za przebieg i prowadzenie uroczystości odpowiedzialni byli uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Marty Rogalskiej. Miłym akcentem były przygotowane przez nich piosenki, zabawy, ciekawostki o teatrze. Cieszyła nas obecności na widowni młodszych kolegów i koleżanek z Przedszkola Samorządowego w Komorowie oraz Przedszkola Fabryk Mebli FORTE „Żółty Słonik” w Ostrowi Mazowieckiej. Wyjątkową atmosferę zawdzięczamy również Rodzicom, którzy zadbali o piękne kostiumy i dekoracje, a także wspierali młodych aktorów podczas występów.

  Album fotograficzny

 • Pierwszy Dzień Wiosny

  Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. Tradycyjnie pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy i szkoły, wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Tego dnia odbył się kiermasz wypieków i ozdób wielkanocnych oraz konkurs The Voice of Czwórka, który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski dla klas IV-VII i gimnazjum. O powitaniu wiosny nie zapomnieli również młodsi uczniowie naszej szkoły. Klasy Ia, Ib i II wspólnie pożegnały zimę a powitały wiosnę. W  klasach dominowała zieleń, było też kilka wiosenek. Młodsi uczniowie poszukiwania wiosny rozpoczęli na sali gimnastycznej, gdzie został odczytany list od Pani Wiosny, a potem odbyły się konkursy sportowe: biegi, rzuty do celu i zabawy z piłką, rozwiązywali krzyżówki, rebusy o tematyce wiosennej i ekologicznej. Śpiewali piosenki i rozpoznawali pierwsze wiosenne kwiaty i ptaki. Po zawodach mądrej główki w kolorowym korowodzie z Marzanną wyruszyli w teren by pożegnać Marzannę.

  Album fotograficzny

 • Język to świat !

  Język to świat !

  A przekonała się o tym uczennica naszej szkoły, Zofia Sułkowska, po trudach przygotowań do dwóch konkursów przedmiotowych z języków angielskiego i polskiego. Opłaciło się poświęcić mnóstwo wolnego, teoretycznie, czasu, by przeczytać proponowane przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty lektury, przestudiować gramatykę i stylistykę języków angielskiego i polskiego. Konkursy z obu języków były bardzo trudne, znacznie trudniejsze niż w innych kuratoriach naszego kraju, jednak Zofia Sułkowska podołała wyzwaniom. Otrzymała tytuł LAUREATKI w konkursie polonistycznym i FINALISTKI w konkursie z języka angielskiego! Warto nadmienić, iż tytuł LAUREATKI zwalnia uczennicę z obowiązku zdawania egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego. Jesteśmy, jako szkoła, dumni z naszej uczennicy, a droga do najlepszych w kraju szkół ponadgimnazjalnych stoi przed NIĄ otworem! GRATULUJEMY!- Dyrekcja i Grono Pedagogiczne.                                                                  

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 4
  07-310 Ostrów Mazowiecka
  ul. Szkoły Podchorążych Piechoty 1
 • (+29) 74-544-12

Galeria zdjęć