Kwesta Fundacji Świętego Mikołaja
W niedzielę, 2 grudnia 2018r; po raz kolejny, na kilka dni przed imieninami Mikołaja–wielkiego darczyńcy Kościoła, w okolicach świątyni-w Parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Jozafata BM w Komorowie, Wolontariusze pod okiem szkolnych koordynatorów przeprowadzili całodniową kwestę. Dochód z niej zostanie przeznaczony na konto Fundacji Świętego Mikołaja, która wspiera uczniów zdolnych i aktywnie działających na rzecz środowiska lokalnego pochodzących z uboższych rodzin. Za zebrane pieniądze fundacja przyzna stypendia uczniom w przyszłym roku szkolnym. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne naszej szkoły oraz wolontariusze składają serdeczne podziękowanie ks. ppłk dr Sławomirowi Gadowskiemu, proboszczowi parafii za umożliwienie przeprowadzenia kwesty i Parafianom za wsparcie naszej fundacji. Ponadto z nieskrywaną radością chcemy poinformować, że nasza szkoła znalazła się w gronie finalistów konkursu Solidarna Szkoła 2018. Tym samym znaleźliśmy się wśród 12 najbardziej zaangażowanych społecznie szkół biorących udział w programie Stypendia św. Mikołaja. W związku z tym, po raz kolejny będziemy gościć na uroczystej gali "Solidarna Szkoła" 4 grudnia 2018r.
Andrzejki
29 listopada wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej bawili się na wieczorku andrzejkowym. Ten ludowy zwyczaj kiedyś miał nieco inny, bardziej magiczny charakter. Obecnie stał się wesołym spotkaniem towarzyskim, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka. Oprócz tańców i wspólnych zabaw przy muzyce, zgodnie z tradycją były też wróżby andrzejkowe, m. in. ustawianie butów, serduszko, magiczne znaki, zaczarowane zapałki, wirująca butelka i wiele innych. Niektóre z nich wymagały umiejętności czytania lub liczenia. Uczniowie klasy trzeciej świetnie sprawdzili się w rolach wróżek i czarodziejów. Nikt nie przejmował się bardzo, gdy wróżba okazała się niezbyt pomyślna, każdy z uśmiechem przyjmował informacje o swojej przyszłości. Nie było ani chwili na nudę. Wesoła zabawa pochłonęła wszystkich uczestników. Jak zawsze, i tym razem nie zabrakło chętnych do pomocy rodziców, którzy zadbali o słodki poczęstunek. Był to listopadowy wieczór pełen dobrych wrażeń i pozytywnych emocji.
Warsztaty edukacyjne w Warszawie
Wczesnym rankiem dnia 28 listopada 2018 uczniowie klasy VI i VII udali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Z uwagi na dość szybki dojazd do stolicy jeszcze przed realizacją pierwszego punktu wyprawy udaliśmy się na spacer do „najszczęśliwszego miejsca w Warszawie” . Nazywa się tak Łazienki Królewskie – letnią rezydencję Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Następnie wzięliśmy udział w wędrówce po planie filmowym w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Pani przewodnik zapoznała nas ze scenografią z filmu „7 uczuć”, dzięki czemu mogliśmy przenieść się w czasie do lat 50-tych XX wieku, przejść korytarzem szkolnym, zasiąść w ławkach z tamtego czasu i na chwilę stać się uczniami w zupełnie innej rzeczywistości.
Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o pracy filmowców i etapach powstawania dzieła filmowego. Dzięki zastosowaniu w czasie zwiedzania nowoczesnych multimediów poznaliśmy najciekawsze aspekty pracy przy produkcji filmu. Podczas projekcji w goglach VR przenieśliśmy się w plener na plan zdjęciowy filmu historycznego i obserwowaliśmy pracę ekipy filmowej przy nagrywaniu kolejnych ujęć.
W drugiej części zajęć pani przewodnik zapoznała nas z przygotowanym przez Wytwórnię cyklem edukacyjnym „Historia w ożywionych obrazach – Jan Matejko”. Mogliśmy podziwiać dzięki temu piękne kostiumy przygotowane dla aktorów odgrywających role w „żywych obrazach” słynnego artysty, a nawet zobaczyć w specjalnie przygotowanych projekcjach filmowych „ożywionych” bohaterów Matejkowskich płócien. Na zakończenie zajęć sami mogliśmy zmierzyć się z zadaniami, które stoją przed mistrzami filmowej garderoby oraz przymierzyć kostiumy wprost z dworu króla Zygmunta Starego.
Bezpośrednio z planu filmowego udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego na XXX piętrze podziwialiśmy panoramę stolicy.
Przed warsztatami w Pijalni Czekolady Wedla zjedliśmy posiłek w popularnej restauracji Mc` Donald`s. Czekając na zajęcia mogliśmy podziwiać piękne wnętrze „Staroświeckiego Sklepu” z końca XIX wieku, w którym mieści się sklep i kawiarnia - Pijalnia Czekolady E. Wedel. W pierwszej części czekoladowych warsztatów wysłuchaliśmy opowieści o tym jak powstaje i jakie skrywa tajemnice czekolada. Następnie po degustacji gorącej mlecznej czekolady z bitą śmietaną i lentylkami dekorowaliśmy białą czekoladą serduszka z pierników, a po wysłuchaniu historii rodziny Wedel wzięliśmy udział w konkursie z nagrodami. Po zakupie słodkich pamiątek w „Staroświeckim Sklepie” udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
„ Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś”.
Duży, mały, kolorowy czy też bury… Każdy posiada, bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek, która kojarzy nam się z beztroskim czasem dzieciństwa. Miś to najmilsza przytulanka, najlepszy przyjaciel, kumpel do zabawy, kompan podróży i antidotum na nocne koszmary. Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Z tej okazji 26 listopada w szkole obchodziliśmy święto Pluszowego Misia. Biblioteka szkolna wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowała gry i zabawy z wizerunkiem Misia. Dzieci miały okazję poznać historię pluszowego misia, obejrzeć prezentacje multimedialną o różnych gatunkach niedźwiedzi. Nie zabrakło zabaw integracyjnych takich jak taniec, zabawa z piosenką, wspólne rysowanie „pluszaka”. Klasa piata również włączyła się do obchodów dnia misia wykonując na zajęciach koła matematycznego pluszka z brył. Tego dnia każdemu uczniowi, małemu czy dużemu towarzyszyła ulubiona maskotka.
Egzamin próbny
W dniach 28 - 30 listopada 2018r. zostaną przeprowadzone egzaminy próbne klasy III gimnazjum. W tych dniach uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8:30, w strojach galowych i z dokumentem tożsamości. Harmonogram przebiegu egzaminu: 28 listopada: część humanistyczna: godz.9:00 - historia i wos - 60 minut, godz.11:00 - język polski - 90 minut; 29 listopada:część matematyczno-przyrodnicza:godz.9:00 przedmioty przyrodnicze - 60 minut, godz.11:00 matematyka - 90 minut; 30 listopada: język angielski : godz. 9:00 - poziom podstawowy - 60 minut, godz.11:00 - poziom rozszerzony - 60 minut.
Życzymy powodzenia :)
Góra Grosza
W dniach 26.11.2018- 02.01.2019 roku
będzie przeprowadzona w naszej szkole akcja „Góra Grosza”
Celem akcji jest zebrania funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Prosimy o udział w zbiórce i pomoc potrzebującym.
Jeden grosz to niewiele, lecz potężna GÓRA GROSZA może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci.
Wycieczka do Alei Pomników
Dla uczczenia listopadowych rocznic-Święta Odzyskania Niepodległości i Dnia Podchorążego-w czwartek 15 listopada uczniowie klas V wraz z p. K.Stankiewicz i p.E.Pierszą udali się na wycieczkę do Alei Pomników. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od Piotra Wysockiego, przywódcy Powstania Listopadowego. Pani Piersza opowiedziała nam o historii tego powstania. Tam też zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Później słuchaliśmy o historii innych pomników. Poznaliśmy m.in. gen. Bema, Walerego Łukasińskiego, gen Chłopickiego, gen. Chrzanowskiego i Sowińskiego. Każdy z nich kierował się w życiu ważnymi zasadami. Ich motta(myśli) mogliśmy przeczytać na postumentach pomników.
Drugim punktem wycieczki był pomnik Józefa Piłsudskiego. Nauczycielka opowiedziała nam historię powstania tego pomnika i Mauzoleum, które znajduje się za nim. Warto wspomnieć, że jest to jedyne w Polsce takie skupisko pomników poświęcone bohaterom powstania. Wycieczka była bardzo udana, dużo dowiedzieliśmy się o historii naszego kraju i regionu.
Gala "Solidarna Szkoła 2018"
Szanowni Rodzice
Z nieskrywaną radością chcemy poinformować, że nasza szkoła znalazła się w gronie finalistów konkursu Solidarna Szkoła 2018. Tym samym znaleźliśmy się wśród 12 najbardziej zaangażowanych społecznie szkół biorących udział w programie Stypendia św. Mikołaja. W związku z tym, po raz kolejny będziemy gościć na uroczystej gali "Solidarna Szkoła" 4 grudnia 2018r.
Przy okazji chcemy Wam Szanowni Rodzice podziękować za wsparcie naszej fundacji. To dzięki Wam i waszym dzieciom, co roku możemy przyznać stypendia uczniom naszej szkoły na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
https://stypendia.mikolaj.org.pl/Aktualnosci/Solidarna-Szkola-2018-zestawienie-czastkowe4
Szkolni koordynatorzy
Monika Kruk, Sylwia Suchta
"Stypendia od serca". Mikołajki 2018
6 grudnia 2018r. w szkole będą odbywały się Mikołajki. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Stypendium od serca”. Tego dnia odbędzie się Mikołajkowa Gra Losowa oraz kiermasz wypieków bożonarodzeniowych, z których dochód będzie przeznaczony na stypendia dla naszych uczniów w przyszłym roku szkolnym. W związku z tym, zwracamy się z gorącą prośbą do Rodziców i Uczniów o wsparcie tej akcji w postaci wypieków i fantów na loterię.
Do 30 listopada prosimy, aby każda klasa upiekła po 30 ciasteczek-pierniczków.
Do 3 grudnia potrwa zbiórka fantów na loterię.
Na 6 grudnia prosimy, aby każda klasa upiekła po dwa ciasta świąteczne.
Dziękujemy
Samorząd Uczniowski i Wolontariusze Fundacji Św. Mikołaja.
100-lecie Niepodległej
9.11.2018r. o godz.13.00 uczciliśmy piękny jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchody Narodowego Święta Niepodległości wpisał się jubileusz 100. rocznicy utworzenia 18. Pułku Artylerii Lekkiej, patrona naszej szkoły. Przygotowując się do uroczystych obchodów tych wydarzeń, realizowaliśmy ogólnopolski projekt MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”. Uroczystość, która przyjęła formę X Spotkania Pokoleń zainaugurował dyrektor szkoły, pan Piotr Siwek. Powitał gości, którzy zaszczycili swoją obecnością spotkanie. Wśród nich byli: Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka p. Jerzy Bauer, przedstawiciele 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939’ i Muzeum Dom Rodziny Pileckich, dyrektorzy ostrowskich i gminnych placówek oświatowych, Prezes Powiatowego Zarządu ZNP, wieloletni dyrektorzy naszej szkoły, p. Jan Walczak, p. Dorota Pasztaleniec i wicedyrektor p. Anna Woźniak, przedstawiciele rodzin 18. PAL-u. W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły nawiązał do historii Pułku, którą społeczność szkolna od lat pielęgnuje we współpracy z zawiązanym w 2009 roku Kołem „Rodzina Osiemnastki” zrzeszającym żołnierzy, ich rodziny i sympatyków Pułku. Dzięki długoletniej współpracy udało nam się zgromadzić wiele cennych pamiątek związanych nie tylko z Pułkiem, ale i historią naszej Ojczyzny. By wyeksponować i godnie zaprezentować szkolne zbiory, dążyliśmy do otwarcia Szkolnej Izby Pamięci. Inicjatorką tego zamierzenia była ówczesna pani dyrektor, Dorota Pasztaleniec. Sfinalizowaliśmy projekt dzięki staraniom obecnego dyrektora, pana Piotra Siwka, pomocy Urzędu Miasta i przystąpieniu do realizacji projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”, którego koordynatorkami były panie Joanna Borawska i Elżbieta Piersza. Rocznica 100-lecia Pułku była świetną okazją do poświęcenia nowego sztandaru i złożenia przez uczniów ślubowania. Po akcie ślubowania pan dyrektor wręczył podziękowania rodzinom żołnierzy 18. Pułku za zaangażowanie w pracę na rzecz szkolnej społeczności i przekazanie pamiątek do Szkolnej Izby Pamięci. Podziękowania otrzymali też uczniowie szczególnie zaangażowani w realizację projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Spotkanie było również doskonałą okazją do nagrodzenia laureatów konkursów organizowanych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież szkolna przedstawiła inscenizację historyczną pt. „Wolność we krwi” przygotowaną pod kierunkiem pani Katarzyny Stankiewicz i Małgorzaty Padzik (oprawa muzyczna) przy współpracy innych nauczycieli naszej szkoły. Na zakończenie dyrektor szkoły, p. Piotr Siwek podziękował wszystkim za przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości i tak liczny w niej udział. Po spektaklu zaproszeni goście i społeczność szkolna uczestniczyli w otwarciu i zwiedzaniu wystawy historycznej w Szkolnej Izbie Pamięci.
Najmłodsi uczniowie w Jatkach
Klasy I-III wybrały się do ostrowskich Jatek. Jest to jeden z najstarszych obiektów w mieście. W okresie przedwojennym, ale także później sprzedawano tu mięso i inne towary. Obiekt ma 115 lat i jest zabytkiem. Ciepło i serdecznie przywitał nas pan Bartek Skalik, który zapoznał uczniów z historią budynku, przedstawił prezentację multimedialną o folklorze. Dzięki panu Bartkowi dzieci dowiedziały się, że folklor to twórczość ludowa: literatura (baśnie, legendy, podania), przysłowia, muzyka i taniec, sztuka i rzemiosło, obrzędy i zwyczaje. Następnie przeszliśmy do podziemi jatek aby obejrzeć wystawę zdjęć. Tematyką prac był pierwszy festiwal "Moda na Folklor", który odbył się w Ostrowi w maju tego roku. W centralnej części sali uczniowie mogli obejrzeć łowicki strój ludowy. W odnowionym budynku będzie mieścił się Miejski Dom Kultury. Będą organizowane tam imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia teatralne i koncerty.
Z wizytą na Olimpie
,,Z wizytą na Olimpie"- taką nazwę nosił projekt edukacyjny realizowany na zajęciach języka polskiego w klasie 5A od 25 września do 25 października 2018 roku realizowany przez nauczyciela języka polskiego p. Katarzynę Stankiewicz oraz nauczyciela biblioteki p. Bożenę Milewską. Projekt ten miał na celu upowszechnienie wiedzy o mitologii, w szczególności:
-dostarczenie uczniom wiedzy na temat mitologii,
-zapoznanie uczniów z treścią mitów,
-rozwijanie zainteresowań,
-bogacenie słownictwa,
-kształtowanie umiejętności wyjaśniania związków frazeologicznych,
- doskonalenie umiejętności pracy w zespoleUczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do projektu i wykonywali poszczególne zadania. Pierwszym etapem było przeprowadzenie cyklu lekcji zapoznających uczniów z treścią mitów i rolą jaką pełnią w naszej kulturze. Poznawali bogów i historie z nimi związane. Uczniowie samodzielnie przygotowywali teczki tematyczne czyli tzw. lapbooki prezentujące daną postać mitologiczną. W kolejnych etapach wykazali się ogromną pomysłowością i starannością w wykonywaniu zadań oraz dużą wiedzą z zakresu mitologii. Pisali list Amfitryty do ojca Okeanosa, rysowali komiks o przygodzie Faetona-syna Heliosa, wymyślali trzynastą pracę Heraklesa i uczestniczyli w rozprawie sądowej Syzyfa. Efektem podsumowującym projekt był wizyta na Olimpie. 25 października uczniowie przebierali się za bogów i boginie greckie. Podczas uczty greckiej odbywającej się na Olimpie, którym na dwie godziny stała się sala nr 11, można było spotkać bogów, boginie i herosów zamieszkujących Olimp.Ciekawe i pełne emocji autoprezentacje przeniosły wszystkich w starożytny świat. Praca nad realizacją projektu dała uczniom wiele radości i satysfakcji. Mogli przede wszystkim wykazać się zdolnościami literackimi i plastycznymi, a także umiejętnością wyszukiwania i selekcją informacji. Prezentacja przygotowanych informacji pokazała, że uczniowie potrafią rzetelnie i profesjonalnie zaprezentować efekty swojej pracy. Podczas przygotowywania swoich lapbooków uczniowie korzystali z zasobów biblioteki szkolnej, wzbogaconej niedawno tytułami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie