• Klasa V w Warszawie
          • Klasa V w Warszawie

          • Uczniowie klasy V we wtorek 19 czerwca 2018 roku udali się na kolejną wyprawę do stolicy. Tym razem naszym celem był Escape Room,czyli Dom Zagadek VR oraz Teatr Muzyczny Roma. W Domu Zagadek uczestniczyliśmy w grze, w której przenieśliśmy się na godzinę do czterech tematycznych pokojów zagadek,z których musieliśmy się wydostać dzięki umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości, kreatywności i zręczności. Gra ta uświadomiła nam przede wszystkim fakt, że najważniejsza jest umiejętność współpracy w grupie,że w trudnych sytuacjach powinniśmy na sobie polegać,bo inaczej nie uda się osiągnąć celu. Z przyjemnością możemy polecić na przykład Pokój PODRÓŻ, dzięki któremu przenieśliśmy się do przyszłości, wcieliliśmy się w role specjalistów z różnych dziedzin nauki i przeżyliśmy międzygalaktyczną przygodę poszukując nowego źródła energii.Pozwoliło to nam na bezpieczny powrót na Ziemię. Po przedpołudniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Teatru Roma, gdzie obejrzeliśmy z zainteresowaniem sztukę o przyjaźni i miłości napisaną na podstawie książki Antoine de Saint-Exupery "Mały książę". Mały książę to przybysz z maleńkiej planety, który przypomina o tym, że "dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle,że nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają", dowiaduje się też w czasie swoich podróży, że "...dobrze widzi się tylko sercem...", a "najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". W sztuce ciekawe było to, że aktorzy grali obok nas, byli na wyciągnięcie ręki, przechadzali się wśród publiczności, np.Latarnik oświetlał nasze twarze. Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na spacer na Plac Józefa Piłsudskiego. Zatrzymaliśmy się przy Pomniku poświęconym pamięci poległych w walce o niepodległość czyli symbolicznym "Grobie Nieznanego Żołnierza" oraz Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku. Zatrzymaliśmy się też przy ławeczce Szopena znajdującej się nieopodal wejścia do Ogrodu Saskiego i wysłuchaliśmy fragmentu utworu muzycznego tego kompozytora. Po wędrówce ulicami Warszawy wstąpiliśmy na lody do restauracji Mc`Donalds,a po obejrzeniu sztuki ruszyliśmy w drogę powrotną, w czasie której snuliśmy plany na przyszłoroczne wojaże.

            Album fotograficzny

          • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

          • Rodzice i Uczniowie

            Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 22 czerwca (piątek) na sali gimnastycznej: godz. 9:00-klasy I-IV; godz. 10:00-klasy V-VII i gimnazjum.

             

        • Rodzina jest najważniejsza...
          • Rodzina jest najważniejsza...

          • Rodzina jest najważniejsza

            Pod tym hasłem 15 czerwca uczniowie klasy II wraz z zaproszonymi gośćmi obchodzili Dzień Mamy, Taty i Dziecka, czyli Święto Rodziny. Przygotowania do tej uroczystości trwały długo. Najpierw dzieci samodzielnie przygotowały zaproszenia i wręczyły Rodzicom. Następnie rozpoczęły się próby wierszy i piosenek. Każdy własnoręcznie narysował portret Mamy i Taty oraz napisał dla Nich list, w którym wyraził swoją miłość i wdzięczność. Wspólne spotkanie było okazją do zaprezentowania umiejętności i talentów. Rodzice z uwagą wysłuchali programu artystycznego. Przed tak wspaniałą publicznością wszyscy starali się wypaść jak najlepiej. Mamy i Tatusiowie bez problemu rozpoznali swoje podobizny na portretach. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Było to popołudnie pełne emocji, wzruszeń, uśmiechu zarówno dla Rodziców, jak i dzieci. Jednak przede wszystkim był to czas spędzony wspólnie, z dala od codziennych spraw i problemów.

            Album fotograficzny

        • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2018
          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2018

          • 18 czerwca 2018r. w szkole odbyły się Wybory do Samorzadu Uczniowskiego, który będzie sprawował władzę w roku szkolnym 2018/2019. 

            WYNIKI WYBORÓW 

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego

            p. Monika Kruk.

            Rzecznik Praw Ucznia

            p. Anna Bloch.

            Rzecznik Praw Ucznia

            uczeń Jakub Domański kl.VI

            Do władz Samorządu Uczniowskiego wchodzą uczniowie:

            1.    Andrzejczyk Amelia
            2.    Sot Wiktoria
            3.    Ambroziak Mateusz
            4.    Złotkowski Paweł
            5.    Bloch Jakub
            6.    Rutkowska Alicja
            7.    Chlebuś Dominika
            8.    Rutkowska Olga
            9.    Wierzejska Elwira
            10.  Rosińska Martyna
            11.  Podbielska Aleksandra
            12.  Prusaczyk Piotr
            13.  Lendzioszek Mateusz
            14.  Krutczenko Klaudia
            15.  Bączyk Dominika

            Komisja wyborcza

            Kacper Szatanek

            Wiktoria Pękowska

            Paweł Prusaczyk

            Amelia Bartkiewicz

            Zofia Sułkowska

            Album fotograficzny

        • Farma Iluzji
          • Farma Iluzji

          • Dnia 15.06.2018r. klasa Ia i I b na chwilę przeniosa się do świata iluzji zwiedzając Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach k. Woli Życkiej. Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć wiele eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczającym zasadom grawitacji i wydającym się wręcz niemożliwymi. Podczas pobytu na Farmie Iluzji nie zabrakło również mini zoo, gdzie zobaczyliśmy afrykańskie kozy oraz króliki, kucyki i małe żółwie. Na zakończenie zwiedziliśmy Grobowiec Faraona, w którym poznaliśmy historię jednego z najbardziej tajemniczych władców Egiptu Tutenchamona, obejrzeliśmy faraońskie insygnia oraz zobaczyliśmy mumię, która w zadziwiający sposób podnosiła się. Tak właśnie zakończyliśmy naszą podróż po świecie iluzji, który wniósł w nasze życie wiele nauki i zabawy i do którego teraz będziemy wracać z jeszcze większą chęcią!

            Album fotograficzny

        • Klasa VI zwiedziła Olsztyn i jego okolice
          • Klasa VI zwiedziła Olsztyn i jego okolice

          • W dniach 11-12 czerwca 2018r. odbyła się wycieczka VI klasy do Olsztyna i jego okolic. Uczestnicy wyjazdu spakowani i w dobrych humorach zebrali się pod szkołą i niecierpliwie czekali  na rozpoczęcie przygody. Pierwszym punktem wycieczki były całodzienne zajęcia sportowe w ośrodku Kulka.  Na początku uczestnicy jeździli z instruktorem na quadach. Było przy tym dużo zabawy a dla tych, którzy pierwszy raz jeździli na takich maszynach było to duże przeżycie. Ci, którzy wcześniej zaczęli jeździć mogli utrwalić swoje umiejętności. Następne zajęcia to walki gladiatorów na specjalnej macie, a potem wybraliśmy się do lasu z instruktorem, aby dowiedzieć się trochę o survivalu i o tym co zrobić kiedy się zgubimy. Podzieleni na grupy budowaliśmy prowizoryczny namiot, uczyliśmy się rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa. Wieczorem pełni wrażeń udaliśmy się do przepięknie położonego ośrodka Kłobuk na nocleg. Następnego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy Olsztyn poznając jego historię oraz zabytki: Zamek Kapituły Warmińskiej, Wysoką Bramę, katedrę i pomnik Mikołaja Kopernika. Potem pojechaliśmy do Olsztynka do huty szkła. Pan, który tam pracuje opowiadał i pokazywał jak robi się ze szkła piękne rzeczy np: szklane sowy, łabędzie, kolorowe kwiaty, jak się farbuje szkło, a na koniec był konkurs wiedzy o szkle. Nagrody za dobre odpowiedzi były wykonane oczywiście ze szkła. Ostatnim punktem wycieczki był Grunwald. Pan przewodnik opowiedział nam o przebiegu bitwy, a w Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem obejrzeliśmy pamiątki z tamtego okresu oraz wystawę zbroi i różnych rodzajów broni sprzed wieków. W sali kinowej zobaczyliśmy film o bitwie pod Grunwaldem na  obrazie Jana Matejki. Bardzo wielu osobom najbardziej podobała się wycieczka do huty szkła. Nie dziwie się temu. Jak byście zobaczyli, jakie piękne rzeczy powstają i jakie miny mieli wszyscy zgromadzeni to... szkoda słów. Mam nadzieje, że jeszcze dużo takich wycieczek przed nami.

            Natalia Luranc

            Album fotograficzny

        • Klasa V na pikniku
          • Klasa V na pikniku

          • W sobotę 9 czerwca 2018 roku uczniowie klasy V wybrali się na wycieczkę rowerową do Szkoły Podstawowej w Kozikach. Było ognisko i różne zabawy. Chłopcy grali w piłkę nożną, a dziewczynki bawiły się na placu zabaw oraz grały w mini siatkówkę na sali gimnastycznej. Klasie V bardzo się podobała wycieczka  i chciałaby więcej takich wyjazdów.

            Album fotogrficzny

        • Dzień Mamy i Taty
          • Dzień Mamy i Taty

          • Z okazji Dnia Rodziny klasy Ia i Ib  przygotowały krótką część artystyczną na którą zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu- swoich Rodziców. Uczniowie kl. Ia przedstawili sztukę pt. „Rzepka J. Tuwima, przygotowali także wierszyki, piosenki i taniec natomiast I b Zaprezentowała sztukę pt. „Jaś i Małgosia i Baba Jaga” w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność za dobroć oraz cierpliwość. Nie zabrakło również własnoręcznie wykonanych upominków i słodkiego poczęstunku.

            Album fotograficzny

        • Olimpiada matematyczna
          • Olimpiada matematyczna

          • Chętni uczniowie klasy Ia i Ib oraz II wzięli udział w Olimpiadzie Matematycznej, której celem było rozbudzanie od najmłodszych lat zamiłowania do matematyki oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy. Mistrzem Matematyki został uczeń klasy II Marcin Borawski- Beszta natomiast w klasie Ia Oliwia Osikowicz a w kl. Ib Paweł Kwiatkowski.  Zwycięzcom gratulujemy!

            Album fotograficzny

          • WYBORY 2018

          • Wybory do władz Samorządu Uczniowskiego odbędą się 18 czerwca 2018r.(poniedziałek). Głosujemy od godz.10:00. Klasy zgłaszają swoich kandydatów do piątku 15 czerwca do Wiktorii Pękowskiej i Kacpra Szatanka.

        • Święto Pułku, Święto Szkoły
          • Święto Pułku, Święto Szkoły

          • Początek czerwca to, tradycyjnie od wielu lat, czas wyjątkowy dla społeczności naszej szkoły. 6 czerwca to święto patrona szkoły 18.Pułku Artylerii Lekkiej. Chwalebna przeszłość żołnierzy zobowiązuje do godnego świętowania, oddania czci  walczącym i poległym w obronie naszej wolności, i niepodległości. W tym roku hołd pamięci złożyliśmy już 5 czerwca uczestnicząc w capstrzyku przy zbiorowej mogile żołnierzy 18. PAL-u na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej. Hołd nieżyjącym bohaterom salwą honorową oddali także reprezentanci 22.Ośrodka Kartograficznego w Komorowie oraz Burmistrz Miasta Jerzy Bauer. Młodzież naszej szkoły zapaliła „znicze pamięci” na indywidualnych grobach dawnych żołnierzy. Nieodłącznym elementem upamiętniającym męstwo służących w 18.PAL-u jest złożenie kwiatów 6 czerwca  przy Pomniku-Głazie poświęconym bohaterom tej formacji oraz uczestnictwo we Mszy Świętej odprawianej w kościele pw. św. Jozafata w Komorowie . Oficjalną część obchodów uświetnili swoją obecnością zacni goście: Sekretarz Miasta p. Grażyna Szostak, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej p.Dorota Ambroziak, prezes Oddziału Regionalnego ZNP p.Maria Morawska, wieloletnia dyrektor naszej szkoły p.Dorota Pasztaleniec, potomkowie żołnierzy „Osiemnastki” i zasłużony dla kultywowania pamięci 18.PAL-u p.Ryszard Ejchelkraut. Święto Szkoły to także święto uczniów, co podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły p. Piotr Siwek. W tym dniu uhonorowani nagrodami i dyplomami  zostają laureaci konkursów przedmiotowych i tematycznych. Warto wspomnieć, iż w roku szkolnym 2017/2018  było ich naprawdę wielu. 6 czerwca to dzień wyjątkowy dla uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców „Czwórki”.

            Album fotograficzny

        • Dzień Dziecka w klasie III SP
          • Dzień Dziecka w klasie III SP

          • Z okazji Dnia Dziecka 30 maja, klasa trzecia pojechała do Parku Linowego w Broku. Tu na terenie parku otoczonego lasami Puszczy Białej dzieci spędziły miło czas. Park Linowy to moc atrakcji i wspaniała rekreacja dla dzieci. Najpierw uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa. Następnie pod czujnym okiem wyszkolonych instruktorów mogły zmierzyć się z wysokością na trasie średniej i trudnej. Dzieci na podniebnym spacerze pokonały około 50 przeszkód linowych! Trzecioklasiści rozwijali pewność siebie, koordynację ruchów, przełamywały barierę lęku wysokości. Wszyscy  bawili się wspaniale korzystając ze sprzętów znajdujących się na terenie parku linowego: mini placu zabaw ze zjeżdżalnią i huśtawką czy próbując swoich sił chodząc po linie. Po męczącej, ale nie zapomnianej atrakcji, późnym popołudniem przyszedł czas na ognisko i pieczoną kiełbaskę. Radość ze wspólnej zabawy  miała duży wpływ na integrację zespołu klasowego. Każdemu  kto szuka zabawy na świeżym powietrzu połączonej z  treningiem polecamy Park Linowy.

            Album fotograficzny

        • DNI BEZPIECZEŃSTWA 2018
          • DNI BEZPIECZEŃSTWA 2018

          • Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży to jeden z priorytetów działań naszej szkoły. W związku z tym, po raz kolejny zorganizowano „DNI BEZPIECZEŃSTWA”. Pierwszym przedsięwzięciem było przeprowadzenie warsztatów udzielania pierwszej pomocy przez uczennice gimnazjum dla dzieci młodszych z klas I-III. W kolejnym dniu uczniowie wysłuchali prelekcji pani pedagog w ramach profilaktyki zdrowia na temat „Kleszcze i choroby odkleszczowe”. Dzięki uprzejmości Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, gimnazjaliści i uczniowie klasy siódmej obejrzeli film, nakręcony przez uczniów Kopernika pt. „Życie to droga – wybierz odpowiednią ścieżkę”, który zajął I miejsce w konkursie filmowym objętym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty pt.”Mówimy NIE! narkotykom i dopalaczom”. Ostatniego dnia, społeczność uczniowska aktywnie włączyła się w kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, której celem jest ochrona dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwami czyhającymi na drogach. W tym dniu gościliśmy przedstawicieli Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz ratowników medycznych. W ramach kampanii uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania na drodze, obejrzeli film pt. „… tak, chcę być bezpieczny”. Pod okiem pracowników wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego młodzież mogła spróbować swoich sił w symulatorze jazdy oraz na specjalnie przygotowanym torze rowerowym. Ratownicy medyczni przeszkolili uczniów z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabrakło też niespodzianek. Jeden z uczniów otrzymał nagrodę w postaci roweru oraz każdy z uczestników został obdarowany odblaskiem. Była to przyjazna i atrakcyjna forma zajęć.

            Album fotograficzny

        • W szkółce leśnej-niecodzienna lekcja przyrody
          • W szkółce leśnej-niecodzienna lekcja przyrody

          • Po lesie chodzi pan leśniczy.
            Co on tam robi, coś chyba liczy?

            Klasa trzecia wraz z nauczycielkami:p.B.Milewską i wychowawczynią A.Grabowską wybrała się do szkółki leśnej w Grudzi. Tam pan leśniczy - tata naszego klasowego kolegi Juliana, z wielką pasją opowiadał nam o urokach lasu, pokazał dzieciom jaką drogę przebywają nasiona drzew zanim trafią do ziemi. Pan Hubert Legacki jest leśniczym i szkółkarzem. Dzięki niemu poznaliśmy kolejny zawód-leśniczy. Dzieci dowiedziały się na czym polega  praca w lesie, praca w szkółce leśnej oraz z zasadami funkcjonowania szkółki leśnej. Pan Legacki opowiedział czym zajmuje się leśniczy, jaką trzeba skończyć szkołę oraz o predyspozycjach do tego zawodu. Na co dzień leśniczy zajmuje się liczeniem drzew, dbaniem o nie, mierzeniem ich. Z lekcji pt. ,,Od nasionka do drzewa” dowiedzieliśmy się o gatunkach drzew rosnących w polskich lasach, rodzajach nasion, obejrzeliśmy trzytygodniowe sadzonki sosny, zobaczyliśmy w jaki sposób pielęgnować sadzonki, obserwowaliśmy wzrost młodych sadzonek. Oglądaliśmy 130 letnie sosny, posłuchaliśmy i obejrzeliśmy prelekcję o narodzinach drzewa. Szkółka zajmuje  około 5 ha powierzchni, obecnie  obsiane jest około 2,5 ha to od 600 000 do 800 000 sadzonek. Kiedyś sadzono 30 x więcej!!!  Pan leśniczy opowiedział o zagrożeniach sadzonek, o suszy i grzybie zgorzelowym, który powoduje obumieranie sadzonek. Uczniowie klasy III obejrzeli sadzonki olszy czarnej, brzozy, sosny, buka, dębu, grabu, świerka. Podczas wycieczki znalazł się czas również na zbieranie poziomek.Pielęgnacja sadzonek to również pielenie, które odbywa się w szkółce ręcznie, za pomocą wszystkim znanej łyżki! Pan Legacki przedstawił również uczniom różnorodność nasion. Dzieci mogły obejrzeć i dotknąć  różne nasiona. Pilnie słuchaliśmy i dokładnie obejrzeliśmy nasiona derenia, brzozy, klonu i sosny. Obejrzeliśmy również powstające arboretium, które wkrótce będzie obsiane ziołami i roślinami, które lubią wodę. W chwili obecnej mieszka już tam złota rybka. Ogromną przyjemnością i atrakcją w ten gorący dzień było uczestniczenie w nawadnianiu pól z sadzonkami. W trakcie wycieczki w szkółce odwiedził nas nadleśniczy Ostrowi Mazowieckiej pan Piotr Uścian-Szaciłowski. Na koniec wycieczki klasa otrzymała  pamiątkowe upominki, które ufundowało Nadleśnictwo. Bardzo miłym akcentem naszej wizyty w szkółce było otrzymanie sadzonki buku, który  jest pierwszą sadzonką takiego gatunku drzewa na naszym szkolnym placu. Drzewko posadziliśmy na terenie szkoły. Wizyta w szkółce odbyła się dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.

            Album fotogrficzny

        • Mamo, tato będę geodetą!!!
          • Mamo, tato będę geodetą!!!

          • MAMO ,TATO! BĘDĘ GEODETĄ!!!

            We wtorek, 22 maja klasę trzecią odwiedził geodeta. Tata  Mai, pan Krzysztof Malec przedstawił uczniom na czym polega jego praca. Na spotkanie przyniósł dla każdego ucznia mapę, w tym przypadku była to mapa terenu wokół szkoły. Dzieci potrafiły rozpoznać i wskazać najważniejsze jej elementy. Dowiedziały się  na czym polega praca geodety, do czego służy skala, legenda i co oznaczają współrzędne na mapie. Na spotkaniu klasa trzecia  obejrzała i zapoznała się z podstawowym sprzętem geodezyjnym: GPS, tachimetrem, tyczką geodezyjną. Najbardziej podobał nam się GPS i farby do znakowania J. Uczniowie odczytali współrzędne i wyznaczyli w terenie budynek, który będzie wybudowany. Jednym z najważniejszych zadań geodety jest sporządzenie mapy i pomiar terenu. Dlatego też  mierzyliśmy taśmami odległości, oznakowaliśmy teren, wbijaliśmy kołki a potem je znakowaliśmy. Trzecioklasiści mieli okazję wyznaczać punkty przez GPS, zbadać działanie  tachimetru oraz odnaleźć i zaznaczyć budynek. Na zakończenie poprosiliśmy o wspólne, pamiątkowe zdjęcie .

            Dziękujemy panu Krzysztofowi za wizytę, ciekawą lekcję w terenie i fantastyczne pomoce.

            Album fotograficzny

        • IVa i IVb na wycieczce w Kotlinie Jeleniogórskiej
          • IVa i IVb na wycieczce w Kotlinie Jeleniogórskiej

          •    W dniach 14- 18 maja  uczniowie klas IV i uczennica klasy V uczestniczyli w w wycieczce do Wrocławia i Kotliny Jeleniogórskiej. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Afrykarium. Nazwa ta pochodzi od połączenia słów Afryka i akwarium. Prezentowane są tam różnorodne ekosystemy wodne Afryki. Mieliśmy więc okazję zobaczyć rafę koralową i jej mieszkańców, hipopotamy nilowe, pingwiny przylądkowe, krokodyle i manaty. Ze zwierząt lądowych na uwagę zasługują mrówniki(często mylone z mrówkojadami) i najmniejsze antylopy świata- dikdiki. Następnie wybraliśmy się na spacer po Zoo. Widzieliśmy słonie, tygrysy, żyrafy, lemury, gibony i inne zwierzęta. Byliśmy także w motylarni, gdzie mogliśmy zobaczyć przepiękne motyle. Pierwszą noc, a także następne spędziliśmy w ośrodku ,, Morion” w Karpaczu.                               

                Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Zabawek. Jego twórcą był Henryk Tomaszewski. Muzeum posiada bardzo bogatą kolekcję zabawek i gier z całego świata. Dowiedzieliśmy się tam jak wyglądały zabawki dawniej i skąd pochodzi imię lalki Barbie. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w świątyni Wang. Budowla ta powstała w miejscowości Vang w Norwegii w XII wieku, a do Polski przeniesiono ją w wieku XIX. Na  uwagę zasługuje fakt, że zbudowaną ją bez użycia gwoździ. Piękna pogoda sprawiła, że postanowiliśmy zdobyć wzgórze Chojnik i zwiedzić znajdujący się tam zamek. Na szczycie niektórzy z nas pokonali lęk wysokości by podziwiać  panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Wysłuchaliśmy też legendy o Kunegundzie i pochodzeniu kwarcu o czarnym zabarwieniu zwanego morionem. Dzień pełen przygód zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólna zabawa.

                 Trzeciego dnia odwiedziliśmy Kowary i znajdujący się tam Park Miniatur. Mogliśmy zobaczyć tam zabytki Dolnego Śląska w skali 1:25 i 1:50. Z Kowar udaliśmy się do najpiękniejszych wodospadów w Karkonoszach- Kamieńczyka i Szklarki. Ostatnim punktem tego dnia była wizyta w Hucie Szkła. Poznaliśmy tam techniki wytopu szkła i produkcji ozdób szklanych, a pani Justyna sama  wykonała szklany kwiat.

               Ostatniego dnia musieliśmy wstać bardzo wcześnie by obejrzeć niezwykły obraz - Panoramę Racławicką, takie dziewiętnastowieczne 3D.  Przedstawia on najważniejsze momenty bitwy pod Racławicami. Jego twórcami był zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzieło zrobiło na nas ogromne wrażenie. Wizytę we Wrocławiu skończyliśmy spacerem po mieście w poszukiwaniu krasnali. Jest tu ich ponad 300, każdy z nas znalazł ich kilku. W doskonałych humorach wróciliśmy do domu. Była to bardzo udana i ciekawa wycieczka.

             

            Album fotograficzny

        • Czy Warszawa da się lubić?
          • Czy Warszawa da się lubić?

          • 16 maja 46 uczniów klas młodszych wraz z opiekunami wzięło udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu był spacer po Starówce. Obejrzeliśmy pomnik Syrenki, podziwialiśmy kolorowe kamienice, ale przede wszystkim… szukaliśmy bazyliszka. Legendę o tym groźnym potworze poznaliśmy podczas podróży. Wykazaliśmy się dobrą kondycją fizyczną, gdyż spacer Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem nie należał do łatwych wyzwań. Jednak dzięki temu udało nam się zobaczyć Pałac Prezydencki, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, kościół pw. Świętego Krzyża oraz pomnik Mikołaja Kopernika. Punktualnie przybyliśmy do Muzeum Narodowego. Tu zajęcia odbywały się w dwóch grupach. „Archeologiczna przygoda w Faras” oraz „Rycerze i księżniczki” to tematy lekcji muzealnych, w których wzięliśmy udział. Kolejną atrakcją tego dnia był pobyt w parku trampolin „Stacja Grawitacja”. Najpierw ćwiczyliśmy pod okiem instruktorów, a następnie już samodzielnie pokonywaliśmy tor przeszkód „NInja”. Po tej zabawie posiłek w ulubionej restauracji smakował wyśmienicie. Pomimo zmęczenia nie zrezygnowaliśmy z wizyty na Lotnisku Chopina. Z tarasu widokowego obserwowaliśmy startujące i lądujące samoloty.

            Czy Warszawa da się lubić? Pomimo duuużych utrudnień w ruchu nie mamy wątpliwości, że w stolicy czeka na nas mnóstwo niezwykłych miejsc, które będziemy odkrywać podczas kolejnych wyjazdów.

            Album fotograficzny

  • Galeria zdjęć

      brak danych