W piątek, 22 września uczniowie klasy IIa wybrali się na wycieczkę do lasu. Pod opieką pracowników Leśnictwa Biel przeżyli wspaniałą lekcję przyrody w naturalnym środowisku. Podczas spaceru przypomnieli sobie nazwy drzew, krzewów i roślin charakterystycznych dla tego ekosystemu. Udało się również zaobserwować tropy dzikich zwierząt: dzików, saren i jelenia. Uczniowie dowiedzieli się, co należy do najważniejszych obowiązków leśniczego. Utrwalili sobie zasady zachowania w lesie. Następnie uczestnicy wycieczki wysłuchali ciekawych informacji o zwyczajach zwierząt leśnych oraz bardziej i mniej popularnych grzybach. Podczas spotkania oglądali przygotowane przez prowadzących eksponaty. Uczniowie odwiedzili także punkt alarmowo-dyspozycyjny, w którym pracownicy za pomocą kamer umieszczonych na wieży obserwacyjnej monitorują obszar lasu pod kątem wystąpienia pożarów. Po tych intensywnych, ale bardzo interesujących zajęciach czekała chwila wytchnienia przy ognisku. Wspólne z rodzicami pieczenie kiełbasek oraz zabawy ruchowe były miłym zakończeniem tego ostatniego, letniego popołudnia.
Na wycieczce w lesie...
- 11
Z wizytą u pszczelarza
W piękne, słoneczne popołudnie klasa 3 wybrała się na spotkanie z pszczelarzem. Na miejscu powitał nas dziadek Oli, naszej klasowej koleżanki. Pan Mirosław Czarnecki opowiedział nam o życiu pszczół, ich pracy, posłuchaliśmy o zdrowotnych walorach miodu i ogromnej roli pszczół w środowisku. Uczniowie poznali także budowę ula, wiedzą już, jak powstaje miód, co to są plastry miodu i do czego służą takie urządzenia jak wirówka, miodarka czy podkurzacz. Dowiedziały się, że jeśli nie reagują gwałtownie, to pszczoły nie użądlą, zaś truteń jest mniejszy od matki i nie posiada żądła. Ciekawostką było oglądanie pszczelej rodziny w plastikowej gablocie oraz sposobu oznakowania królowej. Dowiedziały się jakie są rodzaje miodu i innych produktów pszczelich (propolis, czyli kit pszczeli, wosk, pyłek pszczeli). Trzecioklasiści mieli okazję przymierzyć również strój pszczelarza i kapelusz ochronny, a także zostały poczęstowane przez mamę Oli pysznym chlebem z miodem. Dla grupy trzecioklasistów było to bardzo interesujące przeżycie. Pan Czarnecki opowiadał bardzo ciekawie, to człowiek z pasją więc pięknie przekazywał wiedzę. Warsztaty były przygotowane bardzo profesjonalnie, dzieci nie miały szans żeby się nudzić, a wiemy, że nie jest łatwo utrzymać uwagę dwudziestosiedmioosobowej grupy dzieci przez ponad godzinę.
Była to dla nas bardzo udana wycieczka. Gorąco dziękujemy pani Joannie Czarneckiej, oraz dziadkowi Oli za poświęcony czas i wspaniałą lekcję poglądową.
22
Warszawa - stolica Polski
WARSZAWA –STOLICA POLSKI
Klasa trzecia pod opieką p. A. Grabowskiej i p. M. Parys i wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Już od samego rana towarzyszył dzieciom wycieczkowy nastrój: uśmiech na twarzach, wcześniejsze śniadanie, plecaki z małym co nie co, na drogę i oczywiście rozmowy o dinozaurach. W autokarze nasz pilot opowiadał nam ciekawostki o stolicy. Jak tylko wyszliśmy z autokaru od razu skierowaliśmy się w stronę Muzeum Ewolucji Instytutu Paleontologii PAN czyli w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Tu przywitała nas pani przewodnik, która jest paleontologiem i zabrała nas w pasjonującą wycieczkę w świat prehistoryczny. Zobaczyliśmy tu szkielety, kości i jaja dinozaurów odnalezionych przez polskich paleontologów. Wielkie zdziwienie u dzieci wzbudziły rekonstrukcje szkieletów dinozaurów. W największej sali muzeum mogliśmy podziwiać m.in. skamieniałe jaja, jak również szczątki dinozaurów pancernych. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów.
Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Sportu i Turystyki. Tutaj uczestniczyliśmy w niezwykle interesującej lekcji pt. „Liny, węzły i supełki”. Poznaliśmy kilka węzłów żeglarskich, pracowaliśmy na linach i kołkach. Wiązanie lin jest doskonałym treningiem logicznego myślenia i pamięci. Poznaliśmy węzły i sploty przydatne nie tylko w sportach takich jak alpinizm czy żeglarstwo, ale również w codziennym życiu. Prowadzący warsztaty mówił również o zasadach fair play w sporcie i życiu. W muzeum podobała nam się również architektura budynku, a zwłaszcza szklane podłogi (dwa piętra w dół!) i przezroczyste windy. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze Cukierków. Trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których miały okazję poznać cały proces ręcznego wykonywania słodkości. Przez cały czas obserwowaliśmy proces produkcyjny - od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów, aż do momentu pakowania gotowych produktów. Mistrzowie pracy z karmelem pokazali, na czym polega ich praca, a dzieci mogły się przekonać, że robienie cukierków to prawdziwa sztuka. Po pokazie wszyscy uczniowie samodzielnie wykonali lizaki, które zostały zapakowane i zabrane do domu.
W drodze powrotnej do domu pilot sprawdził, ile udało nam się zapamiętać z tej wycieczki. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie z nagrodami.
Wycieczka do stolicy udała się. Zobaczyliśmy ciekawe miejsca na mapie stolicy, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Z dużym bagażem wrażeń, bezpiecznie wróciliśmy do Ostrowi, gdzie na uczniów czekali stęsknieni rodzice.
37
NIE ŻAL MI – koncert piosenek Edith Piaf w wykonaniu Anny Sroki – Hryń
Koncert ten to zestaw najsłynniejszych piosenek najwybitniejszej francuskiej artystki XX wieku - Edith Piaf w wykonaniu Anny Sroki - Hryń. Utwory (w tłumaczeniu Andrzeja Ozgi) wykonywane są w języku polskim w wydatkowych aranżacjach Urszuli Borkowskiej. Wykonania artystki to coś więcej niż aktorska interpretacja piosenki, recital ten to niebanalne, genialne, wykonane na najwyższym poziomie kunsztu aktorskiego i wokalnego utwory ikony francuskiej piosenki. UTWORY wchodzące w skład koncertu to: Ponad dachami Paryża, Jean żebrak, Akordeonista, Johnny żaden z Ciebie anioł, Hamburg, Świat w kolorach, Tłum, Hymn miłości, Padam, Milord Brawo dla klowna, Nic a nic nie żal mi.
ANNA SROKA - HRYŃ Polska aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa i piosenkarka. Absolwentka Wydziału Teatralnego Akademii Teatralnej w Warszawie. Współzałożycielka studia teatralnego KOŁO. Występowała na deskach wielu teatrów w kraju m.in. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie czy Teatrze Muzycznym w Toruniu. Szerokiej publiczności znana przede wszystkim z wielu przedsięwzięć w teatrach stołecznych. Podziwiać Ją było można w głównej roli spektaklu "Mamma Mia" w Teatrze Muzycznym Roma, można było oklaskiwać w spektaklach "Tuwim dla dorosłych", "Alicja w krainie czarów", "Proces" czy "Całujcie mnie wszyscy w odbiornik". Występowała na scenach takich teatrów jak Teatr Ochoty, Teatr Komedia, Teatr Bajka, Montownia, Teatr Studio, Teatr Rozrywki, Teatr Soho gdzie wystawiana była "Taksówka", Teatr 6 piętro i "Młynarski obowiązkowo" czy Teatr Polonia w monodramie "Cafe Luna" na podstawie filmów Pedro Almodovara. Ostatnio na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej w polskiej prapremierze „Company” - musicalu Stephena Sondheima. Występuje również z własnymi recitalami: „Ulica, którą płyną moje obie dłonie” piosenki Ewy Demarczyk, Vintage - utwory międzywojenne, czy „Najpiękniejsza” - z piosenkami Agnieszki Osieckiej.
"Sprzątanie świata łączy ludzi"...
W dniach 15-17 września 2023r. przypada 30 finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: ,,Sprzątanie świata łączy ludzi”. W piątek nasi uczniowie wzięli udział w corocznej akcji. Zaopatrzeni w rękawice i worki ruszyliśmy posprzątać swój kawałek świata. Głównym celem akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania ,,świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.
15
Innowacyjna historia.
Dnia 8 września uczniowie klas siódmych i ósmej wraz z wychowawcami i nauczycielami wybrali się do Sp3 obejrzeć filmy historyczne o II wojnie światowej. Wszystkie filmy były przeznaczone do oglądania w okularach VR nowej generacji. Seans był tak realistyczny, że wszyscy mogli poczuć się niczym żołnierze Polskiej armii z tamtych czasów. Filmy były świetnie nagrane, i skonstruowane w taki sposób, że aktorzy wchodzili w interakcję z widzem - rozmawiali z nim, utrzymywali kontakt wzorkowy. Dzięki możliwości obejrzenia wszystkiego w takim realistycznym wydaniu, nasi uczniowie wzbogacili się o nową wiedzę o przeszłości naszego kraju.
23
84. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Dnia 1 września, delegacja naszej społeczności uczniowskiej odwiedziła Cmentarz Parafialny. W związku z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Nauczycielki historii p. Joanna Borawska i p. Elżbieta Piersza opowiedziały o wojnie obronnej Polski 1939r., z uwzględnieniem losów patrona naszej szkoły. Na zbiorowej mogile 18. Pułku Artylerii Lekkiej złożyliśmy biało-czerwone kwiaty oraz zapaliliśmy znicze.
Stypendium Fundacji Świętego Mikołaja 2023/2024
Bardzo prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem przyznawania stypendium fundacji. Termin składania wniosków do koordynatora - p. Moniki Kruk upływa 29 września 2023r. Poniżej dokumenty do pobrania:
Zal.2_Wniosek-o-stypendium.pdf
Zal.3._Oswiadczenie_dochodowe.pdf
Rok szkolny 2023/2024
Wydarzenia we wrześniu w naszym mieście.
Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2023/2024
Konkursy przedmiotowe Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla klas IV-VIII 2023/2024
W poniższych linkach znajdują się projekty programów merytorycznych konkursów przedmiotowych dla uczniów klas IV-VIII. Prosimy uczniów zainteresowanych o zapoznanie się z programami.
Regulamin konkursów wraz z załącznikami m.in. z harmonogramem konkursów oraz wersją ostateczną programów merytorycznych zostanie opublikowany na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie do dnia 30 września br.
projekt_PROGRAM_j_polski_2023_24_.pdf
projekt_PROGRAM_matematyka_2023_24.pdf
projekt_PROGRAM_fizyka_2023_24.pdf
projekt_PROGRAM_chemia_2023_2024.pdf
projekt_PROGRAM_geografia_2023_2024.pdf
PROJEKT_PROGRAMU_J__ANGIELSKI_2023_24.pdf
PROJEKT_PROGRAMU_J__NIEMIECKI_2023_24.pdf
projekt_PROGRAM_biologia_2023_2024.pdf
L24_program_merytoryczny(1).pdf
Świetlica szkolna w roku 2023/2024
Świetlica w roku szkolnym 2023/2024 czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 11:30 – 16:00
Wszystkich rodziców chętnych do skorzystania z zajęć świetlicowych, prosimy o złożenie karty zgłoszeniowej.
Karta zapisu na świetlicę znajduje się na naszej szkolnej stronie internetowej w zakładce “Świetlica-Dokumenty.”
Wypełnioną, podpisaną i zeskanowaną kartę można wysłać mailem na adres: sp4sekret@wp.pl lub złożyć osobiście w sekretariacie szkoły. Zapisy do świetlicy odbywają się do 4 września 2023r.
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Dla upamiętnienia heroicznego czynu narodowego z 1 sierpnia 1944 r. Burmistrz Miasta Jerzy Bauer oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich zapraszają uczniów, rodziców i nauczycieli do uczestnictwa w miejskich obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Uroczystość rozpocznie się w 1 sierpnia w ,,Godzinę W” (17:00) na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej. W hołdzie Powstańcom, o tej same porze zostanie uruchomiony system alarmowy.
W programie uroczystości:
Godz. 11:00-13:00 Spacer historyczny - cmentarz parafialny (start przy małej bramie od strony ulicy Lubiejewskiej); prowadzenie Andrzej Mierzwiński.
Godz. 17:00 Mauzoleum ,,Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1936-1956” – cmentarz parafialny.
Hymn RP, modlitwa w intencji powstańców, wystąpienie Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.
Wydarzenie towarzyszące:
Godz. 18:00 Ogród Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, ul. Warszawska 4
Śpiewaj Wiaro! Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.
W kolejnych dniach 3 i 4 sierpnia odbędzie się kino plenerowe również w muzealnym ogrodzie – seans filmu „Powstanie Warszawskie” oraz „Miasto 44”.
Serdecznie zapraszamy.
Miejska Biblioteka zaprasza na wycieczkę.
Wakacje z Miejską Biblioteką.
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Warsztaty kulinarne👨🍳
Dnia 16 czerwca uczniowie klasy 6a uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w Szkole podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Ostrowi Mazowieckiej. Nasza młodzież nauczyła się wykonywać piękne, kolorowe galaretki, które nie tylko wspaniale wyglądają ale też wyśmienicie smakują.
50
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie