Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest corocznie 20 listopada na pamiątkę uchwalenia w 1989 roku „Konwencji o prawach dziecka”. Na mocy Konwencji dziecko ma niepodważalne prawo do nauki, rozwoju, wypoczynku i czasu wolnego. Klasa III, jak co roku, na lekcjach również poruszyła te ważną tematykę. Oprócz zabawy, uczniowie mieli możliwość porozmawiania o swoich prawach i obowiązkach.
Nadrzędne prawa, które przypomnieli sobie trzecioklasiści w tym dniu to prawo do zabawy, miłości, szacunku oraz zdobywania wiedzy. Uczniowie wysłuchali piosenkę o prawach dziecka pt. "Prawa i obowiązki dzieci", obejrzały prezentację multimedialną, wykonały prace plastyczne oraz wykonały gazetkę klasową o tej tematyce. Na zajęciach tego dnia uczniowie klasy 3 wykazali się dużą wiedzą, współpracą zespołową, tolerancją i rozumieniem różnorodności. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My, dorośli nigdy o tym nie zapominali.
"Prawa człowieka zaczynają się o praw dziecka"
- 9
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia🧸🐻❄️
25 listopada to Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia🐻❄️. To właśnie tego dnia przypada rocznica powstania pierwszej pluszowej maskotki w kształcie misia🧸. Z tej okazji członkowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pracowników biblioteki przygotowali wiele ciekawych zabaw dla uczniów klas młodszych. Dzieci mogły posłuchać piosenek📻👨🎤 z bajek o misiach, historii o uratowaniu małego niedźwiadka przez Prezydenta Ameryki, wygrać kolorowankę, zatańczyć z Misiem oraz zrobić zdjęcie. Na przerwach można było przyjść do biblioteki, aby poczytać książki o misiach, a chłopcy opiekujący się radiowęzłem grali piosenki z „misiowych” bajek.
24
XV Paczka na Kresy. Włącz się w akcję!
Pasowanie Pierwszaków...
Szkolna społeczności ,
W naszych szeregach witamy uczniowskie osobistości
Wielka uroczystość, gratka nie byle jaka,
Odbyło się w czwórce pasowanie na „Pierwszaka”
Od tej pory szkolna kuźnia ,
Z przedszkolaka zrobi Ucznia
Nowy etap wszystkich cieszy ,
Ślubowanie w blasku fleszy .
We łzach dumy cała rodzina ,
A na buziach Pierwszaków radosna mina
Odświętna przysięga ślubowania ,
Teleturniej pierwszoklasisty do wygrania …
Pokaz małej twórczości artystycznej ,
Gra na Bum Bum Rurkach w wersji akustycznej ,
Wierszyki piosenki patriotyczne deklaracje ,
Uroczyście wręczone szkolne legitymacje
Dyplomy, wyróżnienia i uściski dłoni ,
Oficjalnie UCZNIAMI nazwani przez Pana Dyrektora zostali właśnie ONI
Na koniec uroczystości ,
Nie mogło zabraknąć słodkości
Od Pedagogów dla wszystkich serdeczne życzenia ,
Uczniowskich marzeń rychłego spełnienia
Na dopełnienie wszystkich atrakcji ,
Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji
50
Kiermasz wypieków świątecznych wspierający Program Stypendialny Fundacji Świętego Mikołaja
Konkurs recytatorski "KOLOROWE WIERSZYKI"
Pasowanie na Ucznia starszej grupy wiekowej. Klasa IVAB. Wycieczka do Antoniewa
Dnia 9 listopada uczniowie klasy IV a i IV b zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”, po którym uroczyście przyjęto ich do społeczności klas starszych. Imprezę przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Joanny Borawskiej.
Chrzest bojowy miał na celu sprawdzenie czy czwartoklasiści są godni zaszczytu przyjęcia w poczet starszej społeczności uczniowskiej. Podczas zabawy przechodzili próby sprawdzające ich sprawność, wiedzę i umiejętności dziennikarskie. Wszystkie zabawy odbywały się w miłym i radosnym nastroju, przy wsparciu wychowawców i pani Wicedyrektor Anny Bloch. Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że zasługują na zaszczytne miano uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. 18 Pułku Artylerii w Ostrowi Mazowieckiej. W nagrodę zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i gromkimi brawami.
Kolejnym punktem dnia była wycieczka do myśliwskiej stodółki w Antoniewie. Tam uczniowie spotkali się z myśliwymi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Jenot”, którym przekazali zbiory kasztanów i żołędzi zebranych przez uczniów „Czwórki” w ramach akcji „NAKARM DZIKA”. Myśliwi na czele z prezesem koła, panem Sławomirem Gałązką w podziękowaniu przygotowali koordynującym akcję uczniom ognisko, prelekcję i pogadankę edukacyjną na temat leśnych zwierząt, ich dokarmiania, roli myśliwych w życiu lasu, wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze, itp.
Dzieci dowiedziały się, że myśliwy, to osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem i etyką łowiecką. Że ich praca nie polega tylko na wykonywaniu polowania, ale również na intensywnych pracach w łowisku, a polowania to tylko część pracy myśliwego. W dobie dzisiejszej cywilizacji konieczne jest regulowanie przez człowieka liczebności danego gatunku. Kiedyś taka regulacja była w pewnym sensie naturalna, dzisiaj jest to niestety niemożliwe. Dlatego koła łowieckie, a w szczególności myśliwi dbają o utrzymanie populacji na odpowiednim poziomie. Zimą myśliwi systematycznie dokarmiają zwierzęta leśne, aby nie powodowały szkód łowieckich na polach uprawnych.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć niektóre trofea myśliwskie, m.in. poroże jelenia, łosia i parostki kozła sarny. Poznały też podstawowe myśliwskie zwyczaje i sygnały zagrane na rogu myśliwskim. Uczestnicy pod czujnym okiem myśliwych mogli postrzelać do celu z wiatrówki i łuku, co sprawiło im dużo frajdy i satysfakcji.
Dodatkową atrakcją było wspólne pieczenie prawdziwej, myśliwskiej kiełbaski, którą wszyscy bez wyjątku zajadali się ze smakiem. Przez cały ten czas towarzyszył nam pies myśliwski – ogar polski „Wabny”, który beztrosko biegał i bawił się ze wszystkimi.
Na koniec po krótkim spacerze odwiedziliśmy prywatną hodowlę danieli i muflonów Pana Sławomira Gałązki, wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie i wróciliśmy autobusem pod szkołę. To był niezwykły dzień, a spotkanie z tak wyjątkowymi ludźmi i ogrom wiedzy, którą usłyszeliśmy na długo zapadnie w naszej pamięci. Dziękujemy!!!!! DARZ BÓR!!!
40
Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej
Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej 13 listopada uczniowie klas drugich uczestniczyli w Dniu Otwartym Jednostki Wojskowej w Komorowie. Zwiedzanie rozpoczęli od Mauzoleum im. Piotra Wysockiego, w którym umieszczono tablice z nazwiskami poległych w walce absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty. Zatrzymali się również przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, wspominając kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie w Sali Tradycji, zwiedzając kolejne ekspozycje, uczestnicy wysłuchali opowieści przewodnika o historii jednostek wojskowych stacjonujących na przestrzeni lat w Komorowie. W Ośrodku Sportu dzieci obejrzały wystawę współczesnej broni. Przy okazji żołnierze w przystępny sposób wyjaśnili jej działanie. Na hali każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do celu. Kolejną atrakcją był pojazd wojskowy i wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Uczniowie zakończyli wycieczkę spacerem w Alei Pomników. Dziękujemy kierownictwu oraz wszystkim pracownikom 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, że poznaliśmy lepiej to niezwykłe miejsce, tak mocno związane z historią naszej szkoły i regionu.
5
Mój Bohater
Kilka dni przed ważnym dla każdego Polaka świętem trzecioklasiści z naszej CZWÓRKI pojechali zwiedzić Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, mieszczące się w rodzinnym domu żony Witolda Pileckiego, Marii Ostrowskiej przy ulicy Warszawskiej 4. Nie ma w granicach naszego kraju miejsca bardziej związanego z postacią Rotmistrza niż miejsce wyznaczone na to muzeum. Ten narodowy bohater pokazany został nam jako harcerz, mąż, ojciec, żołnierz, więzień, człowiek żyjący według szlachetnych wartości, w które wierzył i za które zginął. Klasa III uczestniczyła również w warsztatach „Jaki znak Twój? Orzeł biały!”. Uczniowie przypomnieli sobie symbole narodowe, historię orła białego i flagi narodowej, układaliśmy mega puzzle, poznaliśmy wszystkie historyczne stolice Polski, a także mieliśmy okazję pochwalić się swoją znajomością tekstu hymnu państwowego podczas wspólnego śpiewania. Otwarcie muzeum odbyło się rok temu, 2 listopada 2022 r. W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda. Jest to pierwsze tego typu muzeum w Polsce, więc warto je odwiedzić.
24
Zapraszamy do udziału w konkursie!!!
Miasto Ostrów Mazowiecka zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas IV-VIII) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału konkursie na plakat lub film promujący ideę miasta: „Ostrów Mazowiecka - więcej z życia”. Każdy z uczestników ma prawo do własnej interpretacji hasła konkursu.
Konkurs oceniany będzie w dwóch kategoriach: plakat i film.
Technika wykonania plakatu – dowolna, praca indywidualna, format A3 w poziomie.
Technika wykonania filmu – dowolna, praca indywidualna lub w zespole (do 3 osób), format pliku mp4.
Termin nadesłania prac: 15 grudzień 2023 r.
W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody oraz wyróżnienia.
Zapraszamy!
Regulamin_konkursu_Ostrow_Mazowiecka_-_wiecej_z_zycia.pdf
Góra Grosza 2023/2024
W naszej szkole od 20 listopada rusza akcja ,,Góra Grosza”. Celem XXIV edycji ,,Góry Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!
Narodowe Święto Niepodległości
W piątkowe przedpołudnie 10 listopada, w ramach obchodów 105. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny. Oprócz narracji opowiadającej o rozbiorach Polski, powstaniach narodowych i dążeniach do odzyskania niepodległości, mogliśmy wysłuchać kilku wierszy patriotycznych. Dodatkowo mogliśmy zobaczyć personifikację Polski, na którą napadają zaborcy. W przedstawieniu wystąpili uczniowie z klasy V, którzy uczęszczają na warsztaty teatralne oraz uczennica z klasy VII B. Całość została uzupełniona występem chóru, który przepięknie wykonał pieśni: ,,My, Pierwsza Brygada” oraz ,,Niepokorna, niepodległa”. Na koniec spotkania, cała społeczność szkolna wykonała hymn narodowy.
Konkurs "Eko-kreatywni".
W ramach projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie został ogłoszony konkurs „Eko-kreatywni”. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez uczniów klas 4-6 modelu ekologicznej zabawki zbudowanej z odpadów, m.in. butelek, opakowań, puszek i kartonów. Każdy z uczestników ma prawo zgłosić do konkursu jedną pracę konkursową, którą należy dostarczyć do 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 grudnia br. Prace konkursowe prezentowane będą na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a trzy najlepsze, zostaną nagrodzone w ramach realizacji projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie”. Informacje o konkursie oraz regulamin, dostępne są na stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/konkurs-eko-kreatywni-w-ramach-projektu-czyste-mazowieckie
🤍❤️105 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości
W listopadowe popołudnie klasy 2b i 3 zaopatrzone w biało-czerwone chorągiewki wyruszyły na spacer patriotyczny pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Komorowie. Na miejscu podczas krótkiego apelu przypomnieliśmy sobie historię powstania państwa polskiego i historię Święta Niepodległości Polski. Pod pomnikiem recytowaliśmy wiersze a także śpiewaliśmy piosenki patriotyczne. Na koniec zapaliliśmy znicz i z dumą i powagą odśpiewaliśmy hymn Polski. W ten sposób uczniowie chcieli zademonstrować swoją przynależność, szacunek i miłość do ukochanej Ojczyzny. 🤍❤️Mamy nadzieję, że wydarzenie to zostanie na długo w sercach naszych małych uczniów.
9
Przygody butelki Petulki
Uczniowie klasy 3 pod opieką pań Anny Grabowskiej i Mileny Parys odwiedzili nowoczesną firmę ALPLA w Ostrowi Mazowieckiej. Głównym przedmiotem produkcji w przedsiębiorstwie ALPLA są różnego rodzaju opakowania z tzw. PET, który jest tworzywem sztucznym należącym do termoplastycznych poliestrów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Po zapoznaniu nas z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa otrzymaliśmy ubrania, gdyż na obszarze produkcji zakładu są przestrzegane specjalne wymogi sanitarne. Następnie przeszliśmy po hali produkcyjnej aby obejrzeć etapy produkcji butelki. Obejrzeliśmy preformę, widzieliśmy pakowanie i miejsce kontroli jakości produktu. Po zwiedzeniu hali produkcyjnej przeszliśmy do sali konferencyjnej, gdzie obejrzeliśmy film ,,Drugie życie butelki Petulki”. Z tego filmu trzecioklasiści dowiedzieli się się jaką drogę przechodzi butelka od produkcji do recyklingu. Później wybraliśmy sobie nakrętki i butelki aby odszukać na nich znaczek ALPLA. Wzięliśmy udział w warsztatach ozdabiania butelki przygotowanymi materiałami (brokaty, oczka, markery itp.). Dużo dowiedzieliśmy się na temat recyklingu, dzięki któremu przetwarza się przetworzone tworzywa sztuczne w nowe, wysokiej jakości opakowania. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczniowie otrzymali stworzone przez siebie dzieło, jak również firmowe gadżety.
Dziękujemy zarządzającym ALPLA za umożliwienie zwiedzania zakładu.
22
Europejski Tydzień Kodowania CODEWEEK 2023
CodeWeek to inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się”w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem.
Nasza szkoła dołączyła do tej akcji już po raz kolejny. W dniach 16-27 października uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania problemów oraz współpracy w działaniach:
- CodeWeek z Ozobotami „Kodowanie w rytmie deszczu” w oparciu o program „Uczymy dzieci programować”- kl. IIb,
- Jan Paweł II – przyjaciel dzieci – odszukiwanie zakodowanych miejsc, w których papież przebywał podczas pielgrzymki – kl. IVa,b,
- Kodowanie symboli pierwiastków chemicznych – kl. VIIa,b,
- Mądrej głowie dość dwie słowie – kodowanie na lekcji języka polskiego – kl. VI,
- „Wakacyjne rady” – rozwijanie kreatywności na lekcji przyrody – kl. IVa,b,
- Kodowanie na ekranie – kl. III,
- Kodowanie na lekcji wychowania fizycznego– kl. III,
- Kodowanie na dywanie – kl. IIa,
- Poznanie programowania w Scratch – kl. II a,
W klasach IV-VIII kodowanie było wszechobecne na lekcjach informatyki. Uczniowie doskonalili umiejętności programowania w Scratch, JavaBlock. Uczestniczyli w różnych zabawach związanych z kodowaniem, również kodowaniem bez komputerów. Była to świetna okazja, by bardziej zainteresować się grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.
Jednym z ulubionych CodeWeekowych wyzwań był Konkurs Łamania Kodów, w którym w ramach kontynuacji działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, uczniowie mieli za zadanie rozszyfrować hasła z popularnymi sentencjami pochodzącymi z języka łacińskiego (I miejsce – Marcel Chojnowski, kl. 7a, II miejsce – Julia Zaniewska, kl. 8a, III miejsce – Aleksandra Spinek, kl. 7b, wyróżnienie – Marcin Dąbrowski, kl. 1b).
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i wzięli udział w wydarzeniach dziękujemy i gratulujemy.
29
Filmowo bajeczna jesień🍁
FILMOWO BAJECZNA JESIEŃ
Dzisiaj, 30 października, w ramach Miejskiego Programu Edukacji Muzycznej uczniowie klasy II b i III uczestniczyli w Audycji muzycznej w Starej Elektrowni. Podczas audycji artyści z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przenieśli nas w bajkowo- filmowy klimat. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia oraz wysłuchania brzmienia instrumentu należącego do grupy instrumentów dętych blaszanych jakim jest trąbka.
Wysłuchaliśmy następujących utworów:
1. Ennio Morricone - ,,Cinema Paradiso”
2. Jerry Bock - ,,Gdybym był bogaty „
3. Henry Mancini -,, Różowa Pantera”
4. Piotr Czajkowski - Marsz z "Dziadka do orzechów"
5. R. Strauss - wstęp do "Also Sprach Zarathustra"
6. Hans Zimmer - ,,Jack Sparrow „
7. Melodie z bajek: Zaczarowany ołówek, Reksio, Pszczółka MajaWystąpili:
Kamil Borusiewicz - trąbka
Iga Marta Ludkiewicz - prelekcja, wiolonczela
Michał Olchowik – pianinoCelem programu jest poznanie języka muzyki opartego na świadomej percepcji. Program zmierza do poszerzania wiedzy z zakresu kultury muzycznej oraz narodowego dziedzictwa kulturowego.
Archiwum Aktualności