Przydział sal.
Przydział sal.
Szanowni Rodzice, informacje dotyczące zapisów na obiady znajdziecie Państwo w poniższym linku.
Drodzy Rodzice,
w poniższym linku znajdziecie Państwo przydział uczniów do poszczególnych klas pierwszych.
Od 1 września dzieci i młodzież z Ukrainy zostaną objęci obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, które będą powiązane z możliwością pobierania świadczenia wychowawczego (tzw. 800+). Wielu nowych uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach i w ocenie MEN istotne jest, aby zarówno oni, jak i ich rodziny były świadome nowych przepisów oraz możliwości i szans edukacyjnych, które stoją przed nimi w polskich szkołach.
Poniżej załączamy ulotkę informacyjną, która zawiera kluczowe informacje na temat wprowadzonego dla dzieci uchodźczych obowiązku edukacyjnego oraz dostępnych form wsparcia dla uczniów z Ukrainy.
Zakończenie roku szkolnego / za nami!
To była bardzo podniosła uroczystość, która obfitowała w wiele wyróżnień oraz nagród dla naszych uczniów za wybitne wyniki w nauce oraz zaangażowanie w życie społeczności szkolnej.
Szczególne wzruszenie wśród zebranych wywołało pożegnanie ósmoklasistów, które zgodnie z tradycją naszej szkoły przypieczętowane było honorowo wypowiedzianym przyrzeczeniem.
Na koniec gromkim "100 lat" odśpiewanym na baczność z wyrazami szacunku pożegnaliśmy nauczycieli, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę.
Życzymy wszystkim uczniom wspaniałych wakacji! Odpoczywajcie, zbierajcie siły na nowy rok szkolny i pamiętajcie: "Złapcie w żagle pomyślne wiatry. Podróżujcie, śnijcie, odkrywajcie..."
Do zobaczenia we wrześniu!
14 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 w murach ‘’Czwórki’’ rozpoczął się bal💃 pożegnalny klasy ósmej. Otwarcia dokonała pani wicedyrektor A. Bloch, która przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Żegnaliśmy się ze swoją szkołą 🏫 iście tanecznym🕺💃 krokiem. Pod czujnym okiem pani D. Witek zatańczyliśmy tradycyjnego ‘’Poloneza”. Po chwili dla fotoreporterów📷, by tradycji stało się zadość, posadziliśmy pamiątkowe drzewko🌳🌲 i zakopaliśmy listę💌uczniów naszej klasy. Wraz z zaproszonymi uczniami z klas siódmych bawiliśmy🎸🎶🧑🎤 się do późnych godzin wieczornych. Dziękujemy rodzicom, którzy przygotowali pyszny poczęstunek i wraz z wychowawcą czuwali nad pomyślnym przebiegiem uroczystości. Czas spędzony z koleżankami i kolegami z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.
13 czerwca trzech uczniów naszej szkoły z klasy VI: Wiktor Bartczak, Dawid Frączyk i Kacper Zęgota, oraz przedstawiciele pozostałych miejskich szkół podstawowych, wzięło udział w czytaniu📖👓 performatywnym poematu "Sukurcze" Witolda Pileckiego. Sukurcze były rodzinnym majątkiem rodziny Pileckich i to właśnie temu miejscu poświęcił rotmistrz swój poemat. Inscenizacja w odbyła się w ogrodzie🏡 Muzeum - Domu Rodziny Pileckich. Inscenizację poprzedzoną warsztatami, przygotował p. P. Trentowski.
W środę 12 czerwca klasa VI wzięła udział w programie edukacyjno – obronnym ,,Edukacja z wojskiem”. Program ten realizowany jest we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy z obszaru: zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Po krótkiej teorii przyszedł czas na praktyczne działanie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami wojskowego ratownictwa medycznego i obejrzeć apteczkę, którą każdy żołnierz ma na swoim wyposażeniu. Nasza młodzież miała także okazję założyć hełm, maskę przeciwgazową i kamizelkę wojskową. Niektórzy z chłopców mogli także sprawdzić działanie siatki maskującej. Co do tego, czy jest skuteczna, możecie przekonać się oglądając zdjęcia. Zajęcia przeprowadzili żołnierze wojsk obrony terytorialnej.
Jubileusz 7️⃣0️⃣-lecia szkoły 🏫 w obiektywie 📸❗️ Po oficjalnych obchodach pod pomnikiem 👉🏻 głazem, które uświetniły poczty sztandarowe 🇵🇱 oraz posterunek Wojska Polskiego 🪖🫡… Po uroczystej Mszy Świętej 🙏🏻 w intencji żołnierzy 1️⃣8️⃣. Pułku Artylerii Lekkiej ich rodzin oraz całej społeczności szkolnej… Nadszedł czas na kameralne, mniej oficjalne ale jakże miłe świętowanie 🥳 wśród najbliższych „czwórce” 👉🏻 absolwentów 🎓, emerytowanych nauczycieli 👨🏻🏫 , sympatyków 4️⃣… Był tort 🎂 , słodki poczęstunek 🧁☕️ i sentymentalna podróż 🧳 💭, w którą zabrał nas reportaż wspomnieniowy 📽️🎞️ przygotowany przez Klub Dziennikarski (materiał 🎬 niebawem ⏳ wskoczy na fan page’a). W między czasie zarówno uczniowie 👨🏻🎓 jak i goście mogli przyglądać się 👀 warsztatom malarskim 👩🏻🎨🖌️🎨 live, które prowadził kolejny klub rozwijający pasje naszych dzieciaków 👉🏻 Klub Malarski 👩🏻🎨 Dodatkowo oko 👁️ zwiedzających cieszyła mini wystawa prac naszych małych-wielkich artystów 👩🏻🎨🌸🌼🌺. Sekcja audio-techniczna 🎧🔊i fotograficzna miały ręce pełne roboty 😎. Sceniczne dusze 👻 z Klubu Aktorskiego 🎭 zaprosiły naszych uczniów na spotkanie z literaturą 📖🪶.Królowa 👑 Izby Pamięci jest jedna 👉🏻 pani Elżbieta Piersza dzieliła się swoją wiedzą ze zwiedzającymi, nie szczędziła anegdot 💬 i historycznych ciekawostek na temat naszego patrona 👏🏻. To niecodzienna okazja zaczerpnąć trochę wiedzy od naszego szkolnego eksperta 😎. Żywą lekcję historii wojskowości 🪖 przeprowadzili dla nas zacni goście 👉🏻 1️⃣8️⃣. Pułk Artylerii im. płk. Witolda Sztarka w Nowej Dębie na czele z pułkownikiem panem Piotrem Męczyńskim 🫡 ‼️👏🏻👏🏻👏🏻 Dziękujemy 👏🏻👏🏻👏🏻Życzymy miłego odbioru 👀📷PS Kolejne materiały 📽️🎞️ niebawem… ⏳Po drugiej stronie aparatu 📸👉🏻 Marcel Chojnowski
️
Na kilka dni przed świętem wszystkich dzieci👶👧 uczniowie klasy III wybrali się na kręgielnię🎳. Ale było wesoło!😄 Nieważne były umiejętności, ważna była zabawa i emocje! Zabawie towarzyszyły liczne wybuchy śmiechu🤣 i okrzyki radości😃 świadczące o bardzo dobrych rzutach🎳. Uczniowie gratulowali👊sobie wzajemnie świetnie wykonanych prób. Trzeba przyznać, że wszyscy świetnie sobie radzili, nawet ci, którzy grali w kręgle po raz pierwszy. Współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą oraz okazją do integracji klasowej. Oczywiście wśród grupy byli zaprawieni w bojach, którzy radzili sobie jedną ręką. A skoro to było święto milusińskich❤️ to oczywiści nie mogło zabraknąć lodów🍨🍕, pizzy i 🍬cukierków. Tego typu przedsięwzięcia mają na celu przede wszystkim integracje grupy, ale również pokazanie uczniom nowych form spędzania czasu wolnego na sportowo.
Nasza szkoła, już po raz trzeci, była organizatorem międzyszkolnego
projektu edukacyjnego. W dniu 24 maja 2024r. 35 – osobowa grupa uczniów szkół miejskich w Ostrowi Maz , wraz z opiekunami oraz żołnierzami z 22.WOK w Komorowie uczestniczyła w wycieczce do miejsc związanych z historią 18.Pułku Artylerii Lekkiej. Na początku spotkaliśmy się w Szkolnej Izbie Pamięci, aby zapoznać się z ekspozycją historyczną poświęconą Patronowi Szkoły. Następnie udaliśmy się do Sali Tradycji w Jednostce Wojskowej, gdzie kustosz wystawy, mjr. Andrzej Komorowski zapoznał nas z bogatymi zbiorami.
Kolejnym punktem wyprawy była Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie. Tu mieliśmy okazję obejrzeć wiele eksponatów i zdjęć związanych z walkami podczas II wojny światowej. Poznaliśmy dzieje 71.p.p.
Następnie udaliśmy się do Paproci Dużej, gdzie na Grobie – Kopcu oddaliśmy hołd bohaterskim żołnierzom, poległym w wojnie 1920 r.
Kolejnym punktem wycieczki była Łętownica i Andrzejewo, miejsca ostatnich bitew słynnej „Osiemnastki”. O bohaterskich walkach 18. PAL-u,
który wchodził w skład 18. Dywizji Piechoty, tzw. „Żelaznej”, opowiedzieli nam pasjonaci lokalnej historii i sympatycy Pułku p. Michał Rutkowski i p. Marek Krajewski. Historię kościoła w Andrzejewie w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam znawca regionu p. Damian Jasko.
Wiele dowiedzieliśmy się o wojnie obronnej Września 1939 r. W miejscach pamięci delegacje uczniów zapaliły znicze, złożyły biało-czerwone kwiaty, uczciły pamięć poległych w walkach o wolną Polskę. Ciekawym punktem wycieczki była prezentacja kolekcjonerskich zbiorów broni, odznaczeń i amunicji. Mogliśmy dotknąć autentycznych eksponatów.
Ostatnim punktem tego programu była zbiorowa mogiła żołnierzy 18. PAL-u na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Maz. Tu również oddaliśmy hołd naszym bohaterom. Podczas tej regionalnej wycieczki wykonywaliśmy dużo zdjęć, integrowaliśmy się z rówieśnikami z innych szkół. Rozmawialiśmy o ważnym dla każdego Polaka bohaterstwie żołnierzy, poległych w obronie Ojczyzny. Poczuliśmy dumę, że jesteśmy Polakami. Pogłębiliśmy wiedzę o dziejach Patrona naszej szkoły. Ta wspólna wyprawa była żywą lekcją historii i na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Dziękujemy dowódcy JW w Komorowie p. płk Leszkowi Iwańcowi za współpracę przy organizacji szkolnego projektu, dziękujemy sympatykom 18. Pułku, organizatorom i opiekunom.
Przygotowania do Święta Szkoły trwają….
Świętujemy jubileusz 70-lecia powstania szkoły oraz 105. rocznicę powstania 18. Pułku Artylerii Lekkiej – Patrona naszej szkoły. Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów będzie spektakl „Nazajutrz”, oparty na oryginalnych zapiskach oficerów 18. Pułku Artylerii Lekkiej z okresu bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Na scenie będzie można zobaczyć przekrój szkolnej społeczności - uczniów, nauczycieli, członków Rady Rodziców, absolwentów, proboszcza naszej parafii, żołnierzy 22 Wojskowego Ośrodka Kartografii w Komorowie oraz przyjaciół szkoły.
Aktorstwo to niełatwa sztuka, ale w tak doborowym towarzystwie praca nad spektaklem to prawdziwa przyjemność, a spektakularny efekt…. murowany!!!
Już po raz 30–ty odbył się w naszej szkole konkurs historyczny. Początkowo uczniowie wszystkich etapów kształcenia wykazywali się wiedzą na temat historii miasta. Od 20-u lat, czyli od chwili przyjęcia imienia 18. Pułku Artylerii Lekkiej tematyka konkursu jest rozszerzona o wiedzę o Patronie. W bieżącym roku szkolnym konkurs ma szczególne znaczenie z uwagi na jubileusz 70-lecia istnienia placówki.
Uczestnicy przygotowując się do konkursu mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze momenty z przeszłości miasta i pułku, zapoznać się z lokalnymi tradycjami, oraz poznać sylwetki ważnych postaci z historii regionu.
W tym roku szkolnym Przechodni Puchar Dyrektora Szkoły zdobyli:
Nagrody za konkurs zostaną wręczone w czasie uroczystości Święta Szkoły i Święta Pułku.
Mamy nadzieję, że kolejna edycja konkursu wiedzy o losach Patrona Szkoły na tle dziejów Ostrowi Mazowieckiej będzie miała swoje miejsce w kalendarzu szkolnych wydarzeń.
Izba Pamięci istnieje w naszej szkole od roku 2018. Gromadzone są w niej pamiątki związane z naszym Patronem-18 Pułkiem Artylerii Lekkiej. Na lekcję historii zabrała nas pani Elżbieta Piersza-nauczyciel historii w SP4. Izba Pamięci wzbogacana jest o nowe zbiory pozyskane od zaprzyjaźnionych osób. Przez kolejne lata gromadzono zdjęcia, dokumenty, książki, pamiątki rodzinne i eksponaty związane z historią Pułku. Szkolna Izba Pamięci kryje w swych murach wiele ciekawych eksponatów.
Izba Pamięci to małe szkolne muzeum, w którym odbywają się lekcje poświęcone Patronowi Szkoły. W tym roku szkoła nasza obchodzi jubileusz 70 lat istnienia. Uczniowie klas I-III z zaciekawieniem wysłuchali opowieści szkolnej historyczki. Niektórzy z nas poznali a inni poszerzyli wiadomości o naszej historii. To miejsce jest dla nas świadectwem historii, do którego powracamy z szacunkiem po mądrość płynącą z przeszłości. Uczymy się pamiętać, odnajdując w starych fotografiach i dokumentach chwile życia bohaterów Pułku.
Dziękujemy pani Elżbiecie Pierszej za poświęcony nam czas.
Powered by aSc EduPage