• "e-uzależnienie"

          •          Początek Nowego Roku bywa czasem nadziei na  lepsze jutro.  Często pojawiają się refleksje nad tym, czy nie należy czegoś w swoim życiu zmienić. Wśród licznych postanowień warto zwrócić uwagę na odpoczynek i zastanowić się czy dotychczasowe, stosowane  sposoby dawały prawdziwe wytchnienie. Dobrze jest zastanowić się jak korzystają z czasu wolnego dzieci.

            Z pewnością większość z nas zagrała kiedyś chociażby raz w grę komputerową. Niektórzy nie korzystają z takiej formy spędzania wolnego czasu, ale istnieje też świat zaawansowanych graczy dla których gry mogą być pułapką prowadzącą do uzależnienia czyli klatki z której bardzo trudno się wydostać.

            Czy istnieją gry wartościowe? Z pewnością tak, wszystko jednak zależy od gracza. Czasem najprostsza gra może być formą relaksu i dostarczyć pozytywnych emocji. Może zwiększyć koncentrację uwagi, pole widzenia, usprawnić refleks. Najciekawsza gra może natomiast stać się wejściem do klatki uzależnienia z którego trudno jest wyjść. Bardzo wiele zależy od gracza i od zrozumienia przez niego w jaki sposób interpretować grę i czemu tak naprawdę ma ona służyć. Jeśli np. bezmyślnie przechodzisz etapy gry „ bo masz wolną chwilę”, nie interesuje Cię fabuła i nie odpowiesz sobie na pytanie – czego gra mnie nauczyła, a gdy przegrasz nie myślisz o własnej strategii ,to być może to co nazywasz grą jest bezmyślnym klikaniem, które nie nauczy Cię wielozadaniowości czy np. orientacji w terenie. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących sposobu grania:

            - jakie wybieram gry?

            - dlaczego i po co gram?

            - na czym się skupiam w czasie gry?

            - czy jestem w stanie ocenić pozytywy i negatywy gry?

            - czy zwracam uwagę na gry, które mają zwiększone ryzyko uzależnienia ? (np. brak fabuły, krótki czas rozrywki,  tylko początek gry za darmo )?

            - czy czuję potrzebę grania przez coraz dłuższy czas?

            - czy zdarzyło mi się kogoś oszukać, żeby dłużej pograć?

            - czy coś zaniedbałem z powodu gry?

            - jak reaguję, gdy zbyt wcześnie muszę przerwać grę?

            Odpowiedz na powyższe pytania, zastanów się czy gry nie powodują szkód w Twoim lub Twojego dziecka życiu i czy nie warto czegoś zmienić.     Wyjdź na spacer, poczytaj, posłuchaj muzyki, porozmawiaj z kimś kto też być może, podobnie jak Ty dużo czasu spędza w grze. A jeśli to wszystko wydaje Ci się przeszkodą w graniu, to może oznaczać, że znalazłeś się w trudnej sytuacji… 

            Uzależnienie od gier przynosi bardzo wiele negatywnych skutków dla psychiki i zdrowia fizycznego. Warto przyjrzeć się temu jak gram, po to, żeby samemu nie przegrać z grą.

                                                                          Psycholog Iwona Stachowiak

          • Kartka dla babci i dziadka

          •  

            Z okazji  zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza akcję charytatywną  dla seniorów  z Domu Pomocy Społecznej ,,Dom z Sercem” w Komorowie.

            By uszczęśliwić starszych ludzi, wykonaj kartkę dla babci i dziadka, i włóż ją do koperty. Pracę wrzuć do skrzynki ustawionej na stoliku przy sekretariacie.

            Życzenia, w imieniu szkolnej społeczności, wykonają koordynatorzy akcji.

            Akcja trwa od 18 do 21 stycznia.

             Szkolne Koło Wolontariatu

            Koordynatorzy

            J. Brzozowska M. Romanik

          • Zbiórka karmy dla psów.

          • Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, klasa VIII A zorganizowała w naszej szkole zbiórkę karmy dla psów. W szkole rozwiesiliśmy plakaty informujące o przeprowadzanej akcji i zachęcające do zaangażowania się w nią. Los bezdomnych psów nie jest nam obojętny, więc uczniowie chętnie dołączyli do zbiórki. W  nasza wychowawczyni  razem z reprezentantami klasy ,P. Jastrzębskim -organizatorem i koordynatorem akcji oraz I. Jaskółka, przekazała zebraną karmę schronisku  dla zwierząt  w Ostrowi Mazowieckiej. Nasza praca została doceniona przez właściciela schroniska, jego pracowników, a przede wszystkim przez ich czworonożnych podopiecznych.

             P.Jastrzębski

          • Konkurs ekologiczny.

          • Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.

             

            Im mniej śmieci tym więcej surowców wtórnych!

            Czy wiesz ile śmieci wyrzucasz? Jeden worek tygodniowo? Dwa? A może cztery? Ile jest tam plastiku i metali, a ile papieru? Ile szkła? Ile to miesięcznie? A ile w roku?

            Wyobraź sobie, że płacisz ryczałtową stawkę za 12 worków śmieci rocznie. Jeden miesięcznie. Jeśli przekroczysz ten limit, zapłacisz dopłatę za każdy dodatkowo wyrzucony worek. Co zrobisz, aby zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci? W tej grze zdobędziesz punkty albo zmniejszając ich ilość albo oddając jak najwięcej do recyklingu. A najlepsi mogą otrzymać tytuł „Ambasadora sortowania”….

            To jest oczywiście tylko hipotetyczny scenariusz gry planszowej. Już wkrótce poznamy inne, mamy nadzieję, dużo lepsze scenariusze, z których sami chętnie skorzystamy w domu, by lepiej segregować śmieci, kontrolować ich ilość oraz jak najwięcej kierować do recyklingu.

            15-tego stycznia br. startuje 8-ma edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i przyjaciele, dla dzieci szkół podstawowych. Konkurs otrzymał patronat Ministra Edukacji i Nauki oraz Kuratoriów Oświaty w Warszawie, Gdańsku i Katowicach. W terminie od 15 stycznia 2022 do 30 marca 2022 dzieci z klas 4-6 będą mogły przygotować dwa zadania konkursowe: pierwsze będzie polegało na wymyśleniu scenariusza gry zachęcającej do recyklingu opakowań, a w drugim trzeba przekonać przyjaciół do selektywnej zbiórki i recyklingu elektroodpadów w formie krótkiego filmiku. Wiele rad i wskazówek przekażemy uczestnikom w materiałach edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej konkursu: www.chlorofil.com.pl

            Warto podjąć to wyzwanie i zgłosić się do rywalizacji zespołowej: członkowie najlepszego ekozespołu; tego, który otrzyma najwyższą punktację jury, otrzymują nagrody w formie półdniowego wyjazdu związanego z ochroną środowiska.

            Ponadto w terminie 15.01.2022 – 30.03.2022 odbędzie się V wirtualna Liga Recyklingu, rozgrywka internetowa na punkty w dwóch aplikacjach edukacyjnych: Liga Elektrorecyklingu i Przyjaciele Recyklingu. Najlepsi otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe: tablety do nauki. W tym roku po raz pierwszy przyznamy też nagrody  w formie najbardziej  potrzebnych pomocy dydaktycznych dwóm najlepszym placówkom edukacyjnym.

            Konkurs promuje edukację ekologiczną oraz doskonali kompetencje kluczowe takie jak korzystanie z technologii informatycznych czy aplikacji internetowych przekazujących wiedzę ekologiczną, nt. postaw i wzorów ekologicznego postępowania, a także recyklingu surowców naturalnych wykorzystywanych do produkcji nowych technologii.

            Odpowiedzi na zadania konkursowe trzeba też świetnie zaprezentować, bo kryteriami oceny będzie nie tylko wiedza uczestników, ale oryginalność w podjęciu tematu czy staranność wykonania zadania. Uczniowie będą pracować w małych zespołach, ucząc się współpracy w grupie, co jest ważnym elementem wychowania.

          • Wymiana pocztówkowa pomiędzy szkołami oraz Wigilia w klasie IIa.

          • Uczniowie klasy 2a z naszej szkoły wykonali kartki oraz ozdoby świąteczne, którymi wymienili się z uczniami klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Każde dziecko otrzymało imiennie zapakowaną kopertę, w której znalazło się również coś słodkiego. Życzenia przekazane przez kolegów z SP2 uczniowie z klasy IIa otrzymali podczas symbolicznej klasowej Wigilii. Było wiele radości przy oglądaniu prezentów i czytaniu świątecznych życzeń.

          • Obrońcom Granicy.

          • Uczniowie klasy  Ia i IIa przyłączyli się do akcji społecznościowej #MuremZaPolskimMundurem, wspierającej żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, którzy obecnie pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, strzegąc naszego wspólnego bezpieczeństwa.

            Uczniowie własnoręcznie wykonali prace plastyczne oraz kartki z życzeniami świątecznymi wyrażając w ten sposób symboliczną wdzięczność, wsparcie i podziękowanie za pełnioną służbę.

             Listy za pośrednictwem Poczty Polskiej przesłane zostały do służb mundurowych broniących granic naszego kraju. Koordynatorami akcji były panie Monika Tyszka i Anna Bloch.

          • Coraz bliżej święta!

          • Coraz bliżej Święta!

                        W tym roku  jasełka, z powodu pandemii, nie  mogły odbyć się w tradycyjnej formie. Jednak nas to nie powstrzymało! Uczniowie pod opieką pani Małgorzaty Padzik przygotowali je  w nowoczesnej formie- nagrali je. Następnie wychowawcy ze swoimi wychowankami obejrzeli  film podczas uroczystej, świątecznej lekcji wychowawczej. Taka forma przedstawienia rozwija umiejętności aktorskie, doskonali zdolność występowania przed kamerą, nagrywania i montowania. Było to niesamowite przeżycie. Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu filmowej wersji jasełek serdecznie dziękujemy  i zapraszamy do oglądania! By poczuć namacalnie klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się w kameralnym gronie z nauczycielami. Było wzruszająco i refleksyjnie. Prawdziwa uczta dla ducha.

          • Mikołajkowy zawrót głowy!

          • Mikołajkowy zawrót głowy!

                        Powszechnie  wiadomo, że dzień 6 grudnia to Mikołajki. Czekamy na nie  z niecierpliwością i radością.  W tym roku SU przygotował kilka atrakcji z tej okazji m.in.  konkurs na najlepiej przebranego Mikołaja, krzyżówkę świąteczną oraz koncert piosenek świątecznych. Na zwycięzców czekały nagrody!  Sekcja plastyczna, przy pomocy pozostałych członków SU, niekonwencjonalnie udekorowała szkołę.

                        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!!!

          • Życzenia od Samorządu Uczniowskiego.

          • Niech święta Bożego Narodzenia i Wigilijny wieczór upłyną Wszystkim w szczęściu i radości przy staropolskich kolędach i zapachu świerkowej gałązki.

            Samorząd Uczniowski

          • Popołudniowe zabawy na lodowisku kl.VB

          • Cóż to były za piruety, jazda tyłem, jazda bokiem, a nawet spacery z  niedźwiadkiem dookoła lodowiska. To wszystko można było zobaczyć w czwartek 16 grudnia na ostrowskim lodowisku Omega. Tego dnia klasa Vb wraz z wychowawczynią spotkała się na lodowisku. Dzięki porozumieniu z Urzędem Miasta Ostrów Mazowiecka grupowe wejście na lodowisko było całkowicie bezpłatne.

            Wszyscy bardzo aktywnie spędzili czas jeżdżąc solo, parami  lub w większych grupach. Godzina na lodzie minęła bardzo szybko. Może to i dobrze, bo pozostał niedosyt i plany na następne wspólne wyjścia.

          • Sukces pierwszaka w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Czysta woda – darem życia dla ludzi i środowiska”.

          • Uczennica klasy I –Amelia  Akonom została laureatką w konkursie plastycznym. Konkurs organizował Zarząd Koła  PZW nr 34 w Komorowie z okazji ,, Tygodnia czystości wód”. Tematem konkursu była ,,Czysta woda – darem życia dla ludzi i środowiska”. Amelia w kategorii wiekowej od  7 do 11 lat (klasy I -V) zajęła I miejsce.

            Fundatorem nagród było Koło Wędkarskie oraz Starostwo Powiatu Ostrowskiego.

             Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Mikołajkowo w klasie 4.

          • Uczniowie klasy IV z okazji Mikołajek, 6 grudnia 2021 udali się do kręgielni MOSiR-u w Ostrowi Mazowieckiej. Wszyscy aktywnie spędzili czas w atmosferze zdrowej rywalizacji. Wspólne wyjście było doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego.

            Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu.

          • Podwórko NIVEA

          • Pomimo zimowej aury, teren przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 4 dynamicznie nabiera kolorów. Wszystko za sprawą rozpoczęcia prac związanych z budową długo wyczekiwanego placu zabaw.  W maju tego roku Szkoła wzięła udział w konkursie „Podwórko Nivea”. Dzięki współpracy z Miejskim Domem Kultury, Panem Pawłem Andruszkiewiczem z agencji RAM art, oraz zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców, powstała praca konkursowa w postaci filmu pt. „Razem lepiej”. Efekty pracy podbiły serca jury które już w pierwszym etapie przyznały „Czwórce” , jako jednej z pięciu szkół w skali całego kraju, główną nagrodę w postaci nowoczesnego placu zabaw.  Z niecierpliwością oczekujemy wiosny aby w pełni wykorzystać walory „ Podwórka Nivea”.

          • Wycieczka edukacyjno – poznawcza na trasie Grębocin – Toruń

          • Dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji Narodowej Poznaj Polskę i sfinansowaniu wycieczki przez MEiN oraz Urząd Miasta uczniowie klas IV – VI w dniu 30 listopada 2021 roku wyruszyli w stronę województwa kujawsko – pomorskiego.

            Celem podróży było Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, niewielkiej miejscowości położonej nieopodal Torunia. Uczniowie poznali tam niezwykłe, prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem uczestnicząc w interaktywnych warsztatach, które poszerzają wiadomości z zakresu historii, sztuki i ekologii. Siedząc przy pulpitach średniowiecznego skryptorium cofnęli się w dawne czasy, odkrywając tajniki warsztatu skryby i iluminatora. Sami też spróbowali swoich sił w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu. Poczuli smak dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie oraz samodzielnie wykonali papier, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita.

            Efektem wizyty w średniowiecznych murach muzeum były unikatowe, własnoręcznie wykonane pamiątki, m.in. arkusz papieru czerpanego czy Certyfikat Drukarski.

            Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie udali się na zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem zabytków znajdujących się w obrębie Starego Miasta. Zobaczyli i poznali  historię Krzywej Wieży, Domu Mikołaja Kopernika, starych spichlerzy, Ratusza, czy Katedry św. Janów. W sklepikach znajdujących się w zabytkowych kamieniczkach kupili tradycyjne, toruńskie pierniki.

            Jako, że Toruń od 700 lat słynie z wyrobu pierników uczniowie udali się do Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Poznali tajniki wyrobu tych pysznych, korzennych ciasteczek, wysłuchali ich barwnej historii, spotkali się z bohaterami piernikowych legend. Niczym średniowieczni rzemieślnicy pracowali z ciastem piernikowym, wałkowali je i odciskali w ręcznie rzeźbionych formach piernikarskich. Efektem ich pracy były pięknie wyglądające ciasteczka m.in. w kształcie słynnej Krzywej Wieży, popiersia Kopernika, toruńskiego herbu, średniowiecznych kamieniczek, aniołków i serduszek. Pierniki te zwane po staropolsku „gościńcami” uczestnicy warsztatów mogli zabrać do domu jako unikatową pamiątkę z Torunia.

            Po długim dniu spędzonym w Toruniu i okolicach pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę uczniowie udali się w drogę powrotną do domu.

          • Maja i Marysia laureatkami XVI Powiatowego Konkursu Plastycznego.

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez MDK w Ostrowi Mazowieckiej Powiatowym Konkursie Plastycznym z cyklu „Krajobraz polski 2021”. Tematem prac tym razem były zabytki architektury. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Starosty Ostrowskiego.

            W kategorii klas I – III na wyróżnienie zasłużyła uczennica klasy I Marysia Tadla – Boćkowska.

            W kategorii klas VII – VIII laureatką II miejsca została uczennica klasy VII Maja Bojkiewicz.

            Dziewczętom gratulujemy sukcesu i życzymy im kolejnych osiągnięć.

          • "Czwórka" przytula Misia!

          • Dzień Pluszowego Misia, obchodzony jest 25 listopada na całym świecie.
            Wszystko zaczęło się w 1902 roku, gdy prezydent USA wybrał się na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono niedźwiadka, ale przywódca państwa nakazał opatrzyć i uwolnić misia. Całą historię opisano w lokalnej prasie. Podsunęło to pewien pomysł miejscowemu producentowi zabawek.Stworzył on wtedy pierwszego pluszowego misia, nazywając go ,,Teddy Bear”, w oczywisty sposób nawiązując do imienia prezydenta. Wiele lat od tego wydarzenia możemy podziwiać mnóstwo pluszaków w sklepach, ale też w filmach i książkach, najpopularniejsi z nich to: Kubuś Puchatek, Paddington, a w Polsce:  Miś Uszatek  i Colargol. Społeczność  „Czwórki” także uczciła TEN dzień. „Misio” odwiedził najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zaproponował zabawy quizy, wspólne śpiewanie piosenek i czytanie książki. Popatrzcie na zdjęcia! Było naprawdę FAJNIE, gdyż „co ma być to będzie misia biorę wszędzie!”.

  • Galeria zdjęć

      brak danych