• Siemianówka 2019

     •    27 września grupa uczniów naszej szkoły z klas VI, pod opieką p. Katarzyny Stankiewicz,  wzięła udział w wycieczce organizowanej przez Ostrowskie Stowarzyszenie ,,Ludzie z pasją '' do Wasilkowa i Siemianówki. 
        Pierwszym punktem naszej wycieczki był Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Wasilkowie pod Białymstokiem. Mieliśmy okazję uczestniczyć tam w pokazie sokolniczym ptaków drapieżnych. Zobaczyliśmy m.in. sowę płomykówkę o imieniu ,,Sierżant”, puchacza Bubusia, kruka Czesia i sokoła Irkę. Uzupełnieniem pokazu były opowieści opiekunów ptaków. Usłyszeliśmy  o tym, jak się szkoli ptaki, skąd pochodzą, jak wygląda ich  życie w środowisku naturalnym i wielu innych ciekawostek. 
        Drugim punktem programu był pobyt w obozie ornitologicznym położonym nad zbiornikiem Siemianówka. Akcja Siemianówka ma już 18 lat. Inicjatorem i współorganizatorem akcji jest Uniwersytet w Białymstoku. W corocznym badaniu migracji ptaków uczestniczą miłośnicy i badacze ptaków z całego kraju. W ubiegłym roku padł rekord- zaobrączkowano i zbadano ponad 10 tys. ptaków. Nasza szkoła także od kilku lat odwiedza ornitologów nad Siemianówką.
        Po przybyciu na miejsce  podzielono nas  na grupy i  uczestniczyliśmy w cogodzinnym obchodzie sieci, w które wpadały przelatujące ptaki. W obozie przyniesione ptaki były obrączkowane, mierzone, badane i zapisywane w specjalnych zeszytach, a następnie wypuszczane na wolność. Tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet dotknąć i wypuścić: sikorkę modrą, sikorkę sosnówkę, raniuszka, kosa śpiewaka( to największy ptak, który tego dnia wpadł w sieci)rudzika, pierwiosnka i pokrzywnicę. Uzupełnieniem naszego pobytu w obozie ornitologów było ognisko, przy którym mogliśmy upiec kiełbaski i pianki. 
        Piękna pogoda i wiele atrakcji sprawiło, że był to bardzo udany dzień.

     • Przyjęcie uczniów klasy IV w poczet starszej grupy wiekowej.

     • W dniu 26 września 2019r. uczniowie klasy czwartej zostali uroczyście i z humorem przyjęci do grona uczniów starszych klas. Aby tak się stało czwartoklasiści wraz z wychowawczynią musieli przejść szereg prób sprawnościowych, tanecznych, wiedzowych. Wszyscy sobie świetnie poradzili z pokonywaniem toru przeszkód z plecakiem na plecach, tańcem z drewnianym partnerem, rzutem ziemniakiem do celu.  Przedstawiciele klasy czwartej wykazali się również dużą wiedzą o szkole. Wychowawczyni natomiast z uśmiechem na twarzy i cytryną w ustach przedstawiła swoich uczniów z imienia i nazwiska.

      Po zakończonych sukcesem zmaganiach wszyscy uczniowie złożyli przysięgę, że dołożą wszelkich starań, aby w dzienniku były same szóstki. Zakończeniem uroczystości było pasowanie na członka starszej grupy wiekowej dokonane przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego.

      Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIII pod opieką wychowawczyni.

     • W Białowieży

     • 27 października klasy III, IV i V będąc na wycieczce w Białowieży poznały walory przyrodnicze krajobrazu podlaskiego. Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu kolejką wąskotorową trasą Hajnówka-Topiło. Z okien kolejki uczniowie podziwiali florę Podlasia. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Uczniowie obejrzeli ekspozycje przedstawiające zwierzęta żyjące w puszczy. Z wieży widokowej muzeum podziwiali panoramę kompleksu leśnego. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów  uczestnicy wycieczki mieli okazję  obserwować zagrody z drapieżnikami i kopytnymi ssakami takimi jak: jelenie, łosie, rysie, sarny, dziki, tarpany, żubry i żubronie. W drodze powrotnej uczniowie udali się na posiłek do Mc’Donalds.

     • Sprzątanie Świata 2019

     • W dniu 23 września ( w pierwszym dniu kalendarzowej jesieni) społeczność  ostrowskiej czwórki włączyła się w akcję Sprzątania Świata pod hasłem „ Nie śmiecimy, sprzątamy – zmieniamy”. Akcja miała na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zaopatrzeni w worki i rękawice jednorazowe ruszyliśmy w teren. Dzięki naszemu zaangażowaniu i słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty uczniów były zadowalające.

     • Dyskoteka

     • Zapraszamy wszystkich uczniów na dyskotekę, która odbędzie się dnia 26.09.2019 o godz. 17.00. Zapraszamy również osoby z innych szkół. Prosimy o zabranie ze sobą legitymacji.
      Koszt:
      Dla uczniów,,czwórki" 1zł
      Dla osób z zewnątrz    3zł

     • W Drozdowie i w Łomży

     • 19 września  klasa druga wyjechała na wycieczkę do Drozdowa i Łomży. W Drozdowie uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrody, które mieści się w dawnym  dworku rodziny Lutosławskich. Tam zapoznaliśmy się z  florą i fauną Parku Biebrzańskiego i Narwiańskiego. Muzeum podzieliło swoje zbiory na kilka wystaw: ,,Trofea łowieckie ‘’, gdzie na ścianach  wiszą skóry, poroża i kości .,,Szata roślinna Kotliny Biebrzańskiej”, tam podziwialiśmy zgromadzone okazy roślin. ,,Ptaki Kotliny Biebrzańskiej”, to wystawa poświęcona  batalionowi, jednemu z najbardziej charakterystycznych dla Biebrzy ptaków. Oglądaliśmy również okazy ssaków Kotliny Biebrzańskiej    żyjących obecnie i  wymarłych. Ostatnia część wystawy poświęcona jest łosiowi–Królowi Bagien Biebrzańskich. Uczniowie mogli obejrzeć okazy spreparowanych okazów łosia:klępy i łoszaka. Zobaczyliśmy  także kolekcję poroży i etapy wykształcania się poroży. Uczniom  szczególnie podobał się wypchany niedźwiedź oraz akwaria z egzotycznymi rybami  np. piraniami. Były to ryby,  które występują  na całej kuli ziemskiej zarówno w słonych, jak i słodkich wodach. Na wystawie znalazła  się również bogata wystawa  motyli i chrabąszczy. Ostatnim miejscem w Drozdowie była chata zielarki. Tu pani przewodniczka  zapoznała nas z warunkami życia na dawnej wsi. Poznaliśmy również leczniczą moc ziół oraz sposoby ich przygotowania.

      Następnie przejechaliśmy do Łomży do Parku Trampolin–Jump 6. Ta ostatnio bardzo popularna forma aktywności fizycznej, dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora klasa II korzystała z szeregu atrakcji, m.in. koszów do wsadów, trampolin sportowych, basenu wypełnionego gąbkami oraz  ściany wspinaczkowej. Pobyt w parku trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu i  rozwijaniu  zainteresowania sportem. Skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

      Opiekę nad uczniami sprawowały p. Anna Grabowska i p. Bożena Milewska.

     • Przekazanie Insygniów Władzy Uczniowskiej

     • W szkole 20 września odbyła się uroczystość Przekazania Insygniów Władzy Uczniowskiej. Wiktoria Sot  wraz z Alicją Rutkowską  podsumowały roczną działalność samorządu. Podziękowały dyrekcji szkoły, opiekunowi SU, nauczycielom, wychowawcom oraz koleżankom i kolegom za pomoc, współpracę i zaangażowanie we wspólne działania. Wiktoria zwróciła się z prośbą do nowych członków samorządu, aby motywowali swoich kolegów do podejmowania działań na rzecz klasy i szkoły, godnie promowali szkołę w środowisku lokalnym. Ustępujący członkowie SU otrzymali z rąk opiekuna  podziękowania za owocną pracę. W dalszej części uroczystości odbyło się Przekazanie Sztandaru.  Nowa przewodnicząca szkoły Wiktoria Sot przedstawiła skład nowego samorządu oraz otrzymała  „klucz” do bram szkoły jako symbol władzy uczniowskiej.

     • "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

     • Dnia 23 września 2019r. w poniedziałek społeczność uczniowska włączy się w 25. Akcję Sprzątania Świata. Prosimy wszystkich o założenie wygodnej odzieży i odpowiedniego obuwia. Zapewniamy rękawiczki ochronne i worki na śmieci. Akcja będzie trwała podczas zajęć edukacyjnych.

     • Ognisko integracyjne klasy II

     • Nowy rok szkolny właśnie się rozpoczął, a z nim również spotkania integracyjne uczniów z naszej szkoły. Jedno  z takich wydarzeń miało miejsce 12 września 2019r. Uczniowie z klasy II z rodzicami i wychowawczynią A. Grabowską, dzięki uprzejmości rodzica naszego klasowego kolegi-Dawida, spotkali się na ognisku klasowym. Na stołach obok ogniska znalazły się pyszne wypieki naszych mam. Najpierw rozpalono ognisko. Następnie  uczniowie i rodzice przystąpili do pieczenia kiełbasek. Podczas popołudniowego spotkania rozegraliśmy mecz z rodzicami i starszym rodzeństwem, skakaliśmy na trampolinie ale również bawiliśmy się w podchody. Pogoda dopisała. Były kiełbaski, łakocie, napoje oraz dobra zabawa. Dużo śmiechu i radości. Wszyscy bawili się znakomicie.  Wspaniały relaks na świeżym powietrzu w promieniach słońca i przy lekkim jesiennym wietrzyku sprawił, że nikt nie chciał wracać do domu. 

     • Bezpieczni w drodze do szkoły

     • 11 września gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z uczniami klasy pierwszej. W ramach akcji „Bezpieczni w drodze do szkoły” pan policjant wyjaśnił podstawowe zasady ruchu drogowego, przypomniał o noszeniu odblasków oraz korzystaniu z  rowerów i hulajnóg tylko w miejscach do tego przeznaczonych oraz pod opieką dorosłych. Uczniowie wykazali się znajomością alarmowych numerów telefonów. Po teorii nadszedł czas na praktykę. Dzieci ćwiczyły prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, mogły również obejrzeć samochód policyjny, zapoznając się z sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Następnie wspólnie z  koleżankami i kolegami z klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w happeningu „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!” Wszystko po to, aby zwrócić uwagę dorosłych na szczególne zachowanie ostrożności w pobliżu szkoły. Celem akcji było przypomnienie kierowcom, aby zatrzymywali się przed przejściem dla pieszych oraz dostosowali prędkość jazdy.  Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania odniosą pożądany skutek, wpływając na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczniów. 

     • Narodowe Czytanie 2019.


     • Przedstawiciele klasy VII - Alicja Rutkowska, Filip Godlewski i Jakub Bloch przygotowani przez p. Agnieszkę Drużyńską, 7 września wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło się w ogrodzie letnim Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczniowie czytali nowelę Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie od 2012r. odbywa się pod patronatem Prezydenta RP.


    • Stypendia na rok szkolny 2019/2020
     • Stypendia na rok szkolny 2019/2020

     • Rozpoczął się nowy rok szkolny a wraz z nim nowy program stypendialny Fundacji Św. Mikołaja. Prosimy rodziców o zapoznanie się z regulaminem przyznawania stypendium.

      Najważniejsze zmiany:

      • wyższe stypendium - min. 2000 zł dla jednego ucznia na rok szkolny. Stawiamy na realną pomoc!
      • przeznaczenie stypendium - Stypendium św. Mikołaja ma przede wszystkim pomagać w rozwoju pasji i talentów, zmniejszać nierówności edukacyjne, dawać szanse rozwojowe (dlatego chcemy aby było przeznaczone w pierwszej kolejności na kursy, zajęcia dodatkowe, korepetycje, potrzebny sprzęt, materiały, książki, pomoce naukowe itp). To nasz cel! 
      • możliwość rozliczenia wydatków ze stypendium poprzez zaświadczenie w sytuacji niemożliwości przedstawienia faktury np. zaświadczenie o udzielanych korepetycjach          
      • Regulamin_SSM_rok_szkolny_2019.2020.pdf
      • Zal.3_Wniosek_SSM_rok_szkolny_2019.2020.pdf
      • Zal.2_Zasady_dochod_SSM_2019.2020.pdf​​​​​​
   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 4
    • (+29) 74-544-12
    • 07-310 Ostrów Mazowiecka ul. Szkoły Podchorążych Piechoty 1
    • sp4dyrektor@wp.pl
    • sp4sekret@wp.pl
  • Galeria zdjęć

    brak danych