• Pasowanie na Ucznia starszej grupy wiekowej. Klasa IVAB. Wycieczka do Antoniewa
          • Pasowanie na Ucznia starszej grupy wiekowej. Klasa IVAB. Wycieczka do Antoniewa

          •   Dnia 9 listopada uczniowie klasy IV a i IV b zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”, po którym uroczyście przyjęto ich do społeczności klas starszych. Imprezę przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Joanny Borawskiej.

              Chrzest bojowy miał na celu sprawdzenie czy czwartoklasiści są godni zaszczytu przyjęcia w poczet starszej społeczności uczniowskiej. Podczas zabawy przechodzili próby sprawdzające ich sprawność, wiedzę i umiejętności dziennikarskie. Wszystkie zabawy odbywały się w miłym i radosnym nastroju, przy wsparciu wychowawców i pani Wicedyrektor Anny Bloch. Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że zasługują na zaszczytne miano uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. 18 Pułku Artylerii w Ostrowi Mazowieckiej. W nagrodę zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i gromkimi brawami.

               Kolejnym punktem dnia była wycieczka do myśliwskiej stodółki w Antoniewie. Tam uczniowie spotkali się z myśliwymi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Jenot”, którym przekazali zbiory kasztanów i żołędzi zebranych przez uczniów „Czwórki” w ramach akcji „NAKARM DZIKA”. Myśliwi na czele z prezesem koła, panem Sławomirem Gałązką w podziękowaniu przygotowali koordynującym akcję uczniom ognisko, prelekcję i pogadankę edukacyjną na temat leśnych zwierząt, ich dokarmiania, roli myśliwych w życiu lasu, wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze, itp.

              Dzieci dowiedziały się, że myśliwy, to osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem i etyką łowiecką. Że ich praca nie polega tylko na wykonywaniu polowania, ale również na intensywnych pracach w łowisku, a polowania to tylko część pracy myśliwego. W dobie dzisiejszej cywilizacji konieczne jest regulowanie przez człowieka liczebności danego gatunku. Kiedyś taka regulacja była w pewnym sensie naturalna, dzisiaj jest to niestety niemożliwe. Dlatego koła łowieckie, a w szczególności myśliwi dbają o utrzymanie populacji na odpowiednim poziomie. Zimą myśliwi systematycznie dokarmiają zwierzęta leśne, aby nie powodowały szkód łowieckich na polach uprawnych.

             Uczniowie mieli okazję obejrzeć niektóre trofea myśliwskie, m.in. poroże jelenia, łosia i parostki kozła sarny. Poznały też podstawowe myśliwskie zwyczaje i sygnały zagrane na rogu myśliwskim. Uczestnicy pod czujnym okiem myśliwych mogli postrzelać do celu z wiatrówki i łuku, co sprawiło im dużo frajdy i satysfakcji.

              Dodatkową atrakcją było wspólne pieczenie prawdziwej, myśliwskiej kiełbaski, którą wszyscy bez wyjątku zajadali się ze smakiem. Przez cały ten czas towarzyszył nam pies myśliwski – ogar polski „Wabny”, który beztrosko biegał i bawił się ze wszystkimi.

             Na koniec po krótkim spacerze odwiedziliśmy prywatną hodowlę danieli i muflonów Pana Sławomira Gałązki, wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie i wróciliśmy autobusem pod szkołę. To był niezwykły dzień, a spotkanie z tak wyjątkowymi ludźmi i ogrom wiedzy, którą usłyszeliśmy na długo zapadnie w naszej pamięci. Dziękujemy!!!!!  DARZ BÓR!!!

             

             

        • Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej
          • Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej

          • Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej 13 listopada uczniowie klas drugich uczestniczyli w Dniu Otwartym Jednostki Wojskowej w Komorowie. Zwiedzanie rozpoczęli od Mauzoleum im. Piotra Wysockiego, w którym umieszczono tablice z nazwiskami poległych w walce absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty. Zatrzymali się również przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, wspominając kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie w Sali Tradycji, zwiedzając kolejne ekspozycje, uczestnicy wysłuchali opowieści przewodnika o historii jednostek wojskowych stacjonujących na przestrzeni lat w Komorowie. W Ośrodku Sportu dzieci obejrzały wystawę współczesnej broni. Przy okazji żołnierze w przystępny sposób wyjaśnili jej działanie. Na hali każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do celu. Kolejną atrakcją był pojazd wojskowy i wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Uczniowie zakończyli wycieczkę spacerem w Alei Pomników. Dziękujemy kierownictwu oraz wszystkim pracownikom 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, że poznaliśmy lepiej to niezwykłe miejsce, tak mocno związane z historią naszej szkoły i regionu.

        • Mój Bohater
          • Mój Bohater

          • Kilka dni przed ważnym dla każdego Polaka świętem trzecioklasiści z naszej CZWÓRKI pojechali zwiedzić Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, mieszczące się w rodzinnym domu żony Witolda Pileckiego, Marii Ostrowskiej przy ulicy Warszawskiej 4. Nie ma w granicach naszego kraju miejsca bardziej związanego z postacią Rotmistrza niż miejsce wyznaczone na to muzeum. Ten narodowy bohater pokazany został nam jako harcerz, mąż, ojciec, żołnierz, więzień, człowiek żyjący według szlachetnych wartości, w które wierzył i za które zginął. Klasa III uczestniczyła  również w warsztatach „Jaki znak Twój? Orzeł biały!”. Uczniowie przypomnieli sobie symbole narodowe, historię orła białego i flagi narodowej, układaliśmy mega puzzle, poznaliśmy wszystkie historyczne stolice Polski, a także mieliśmy okazję pochwalić się swoją znajomością tekstu hymnu państwowego podczas wspólnego śpiewania. Otwarcie muzeum odbyło się  rok temu, 2 listopada 2022 r. W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda. Jest to pierwsze  tego typu muzeum w Polsce, więc warto je odwiedzić.

        • Zapraszamy do udziału w konkursie!!!
          • Zapraszamy do udziału w konkursie!!!

          • Miasto Ostrów Mazowiecka zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas IV-VIII) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału konkursie na plakat lub film promujący ideę miasta: „Ostrów Mazowiecka - więcej z życia”. Każdy z uczestników ma prawo do własnej interpretacji hasła konkursu.

            Konkurs oceniany będzie w dwóch kategoriach: plakat i film.

            Technika wykonania plakatu – dowolna, praca indywidualna, format A3 w poziomie.

            Technika wykonania filmu – dowolna, praca indywidualna lub w zespole (do 3 osób), format pliku mp4.

            Termin nadesłania prac: 15 grudzień 2023 r.

            W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody oraz wyróżnienia.

            Zapraszamy!  

            Regulamin_konkursu_Ostrow_Mazowiecka_-_wiecej_z_zycia.pdf

             

             

             

          • Góra Grosza 2023/2024

          • W naszej szkole od 20 listopada rusza akcja ,,Góra Grosza”. Celem XXIV edycji ,,Góry Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W piątkowe przedpołudnie 10 listopada, w ramach obchodów 105. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny. Oprócz narracji opowiadającej o rozbiorach Polski, powstaniach narodowych i dążeniach do odzyskania niepodległości, mogliśmy wysłuchać kilku wierszy patriotycznych. Dodatkowo mogliśmy zobaczyć  personifikację Polski, na którą napadają zaborcy. W przedstawieniu wystąpili uczniowie z klasy V, którzy uczęszczają na warsztaty teatralne oraz uczennica z klasy VII B. Całość została uzupełniona występem chóru, który przepięknie wykonał pieśni: ,,My, Pierwsza Brygada” oraz ,,Niepokorna, niepodległa”. Na koniec spotkania, cała społeczność szkolna wykonała hymn narodowy.

        • Konkurs "Eko-kreatywni".
          • Konkurs "Eko-kreatywni".

          • W ramach projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie został ogłoszony konkurs „Eko-kreatywni”. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez uczniów klas 4-6 modelu ekologicznej zabawki zbudowanej z odpadów, m.in. butelek, opakowań, puszek i kartonów. Każdy z uczestników ma prawo zgłosić do konkursu jedną pracę konkursową, którą należy dostarczyć do 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 grudnia br. Prace konkursowe prezentowane będą na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a trzy najlepsze, zostaną nagrodzone w ramach realizacji projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie”. Informacje o konkursie oraz regulamin, dostępne są na stronie internetowej:

            https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/konkurs-eko-kreatywni-w-ramach-projektu-czyste-mazowieckie

        • 🤍❤️105 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości
          • 🤍❤️105 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

          • 🇵🇱 W listopadowe popołudnie klasy 2b i 3 zaopatrzone w biało-czerwone chorągiewki wyruszyły na spacer patriotyczny pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Komorowie. Na miejscu podczas krótkiego apelu przypomnieliśmy sobie historię powstania państwa polskiego i historię Święta Niepodległości Polski. Pod pomnikiem recytowaliśmy wiersze a także śpiewaliśmy piosenki patriotyczne. Na koniec zapaliliśmy znicz i z dumą i powagą odśpiewaliśmy hymn Polski. W ten sposób uczniowie chcieli zademonstrować swoją przynależność, szacunek i miłość do ukochanej Ojczyzny. 🤍❤️Mamy nadzieję, że wydarzenie to zostanie na długo w sercach naszych małych uczniów.

        • Przygody butelki Petulki
          • Przygody butelki Petulki

          • Uczniowie klasy 3 pod opieką pań  Anny Grabowskiej i Mileny Parys odwiedzili  nowoczesną firmę  ALPLA w Ostrowi Mazowieckiej. Głównym przedmiotem produkcji w przedsiębiorstwie ALPLA są różnego rodzaju opakowania z tzw. PET, który jest tworzywem sztucznym należącym do termoplastycznych poliestrów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Po zapoznaniu nas z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa otrzymaliśmy ubrania, gdyż na obszarze produkcji zakładu są przestrzegane specjalne wymogi sanitarne. Następnie przeszliśmy po hali produkcyjnej aby obejrzeć etapy produkcji butelki. Obejrzeliśmy preformę, widzieliśmy pakowanie i miejsce kontroli jakości produktu. Po zwiedzeniu hali produkcyjnej przeszliśmy do sali konferencyjnej, gdzie obejrzeliśmy  film ,,Drugie życie   butelki Petulki”. Z tego filmu trzecioklasiści  dowiedzieli się się jaką drogę przechodzi butelka od produkcji do recyklingu. Później wybraliśmy sobie nakrętki i butelki  aby odszukać  na nich znaczek ALPLA. Wzięliśmy udział w warsztatach  ozdabiania  butelki przygotowanymi materiałami (brokaty, oczka, markery itp.). Dużo  dowiedzieliśmy się na temat recyklingu, dzięki któremu przetwarza się przetworzone tworzywa sztuczne w nowe, wysokiej jakości opakowania. Na koniec zrobiliśmy sobie  pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczniowie otrzymali stworzone przez siebie dzieło, jak również firmowe gadżety.

            Dziękujemy zarządzającym ALPLA za umożliwienie zwiedzania zakładu.

        • Europejski Tydzień Kodowania CODEWEEK 2023
          • Europejski Tydzień Kodowania CODEWEEK 2023

          • CodeWeek to inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się”w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem.

            Nasza szkoła dołączyła do tej akcji już po raz kolejny.  W dniach 16-27 października uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania problemów oraz współpracy w działaniach:

            - CodeWeek z Ozobotami „Kodowanie w rytmie deszczu” w oparciu o program „Uczymy dzieci programować”- kl. IIb,

            - Jan Paweł II – przyjaciel dzieci – odszukiwanie zakodowanych miejsc, w których papież przebywał podczas pielgrzymki – kl. IVa,b,

            - Kodowanie symboli pierwiastków chemicznych –  kl. VIIa,b,

            - Mądrej głowie dość dwie słowie – kodowanie na lekcji języka polskiego – kl. VI,

            - „Wakacyjne rady” – rozwijanie kreatywności na lekcji przyrody –  kl. IVa,b,

            - Kodowanie na ekranie – kl. III,

            - Kodowanie na lekcji wychowania fizycznego–  kl. III,

            - Kodowanie na dywanie –  kl. IIa,

            - Poznanie programowania w Scratch – kl. II a,

             W klasach IV-VIII kodowanie było wszechobecne na lekcjach informatyki. Uczniowie doskonalili umiejętności programowania w Scratch, JavaBlock. Uczestniczyli w różnych zabawach związanych z kodowaniem, również kodowaniem bez komputerów. Była to świetna okazja, by bardziej zainteresować się grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.

            Jednym z ulubionych CodeWeekowych wyzwań był Konkurs Łamania Kodów, w którym w ramach kontynuacji działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, uczniowie mieli za zadanie rozszyfrować hasła z popularnymi sentencjami pochodzącymi z języka łacińskiego  (I miejsce – Marcel Chojnowski, kl. 7a, II miejsce – Julia Zaniewska, kl. 8a, III miejsce – Aleksandra Spinek, kl. 7b, wyróżnienie – Marcin Dąbrowski, kl. 1b).

             Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i wzięli udział w wydarzeniach dziękujemy i gratulujemy.

             

             

          • Filmowo bajeczna jesień🍁

          • FILMOWO  BAJECZNA  JESIEŃ

            Dzisiaj, 30 października, w  ramach  Miejskiego Programu Edukacji Muzycznej  uczniowie klasy II b i III  uczestniczyli w Audycji muzycznej w Starej Elektrowni.  Podczas audycji  artyści z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przenieśli nas w bajkowo- filmowy  klimat. Uczniowie mieli  możliwość obejrzenia oraz wysłuchania  brzmienia instrumentu należącego do grupy instrumentów dętych blaszanych jakim jest trąbka.

            Wysłuchaliśmy następujących utworów:
            1. Ennio Morricone - ,,Cinema Paradiso”
            2. Jerry Bock - ,,Gdybym był bogaty „
            3. Henry Mancini -,, Różowa Pantera”
            4. Piotr Czajkowski - Marsz z "Dziadka do orzechów"
            5. R. Strauss - wstęp do "Also Sprach Zarathustra"
            6. Hans Zimmer - ,,Jack Sparrow „
            7. Melodie z bajek: Zaczarowany ołówek, Reksio, Pszczółka Maja

            Wystąpili:

            Kamil Borusiewicz - trąbka
            Iga Marta Ludkiewicz - prelekcja, wiolonczela
            Michał Olchowik – pianino

            Celem programu jest poznanie języka muzyki opartego na świadomej percepcji. Program zmierza do poszerzania wiedzy z zakresu kultury muzycznej oraz narodowego dziedzictwa kulturowego.

          • SŁOŃCE NASZA GWIAZDA

          • 💚🤍❤️W ubiegłym tygodniu ponownie połączyliśmy się online  z  z obserwatorium w Brembate di Sopra. Była to kontynuacja  zagadnienia  pt.: „SŁOŃCE NASZA GWIAZDA - poznajemy naszą gwiazdę i jej zjawiska energetyczne”.  Dowiedzieliśmy się, że słońce  przybiera różne kolory w zależności od  pory dnia, roku i innych czynników.  Co 11 lat  słońce odznacza się wzmożoną aktywnością. Jeśli jesteśmy zainteresowani  tymi zjawiskami  to możemy wejść na stronę NASA: Solar Dynamics Observatory: SDO – NASA.

            Solar Dynamics ObservatorySDO (pol. obserwatorium dynamiki Słońca) – satelita naukowy badający dynamikę aktywności słonecznej. SDO ma nam pomóc zrozumieć wpływ Słońca na Ziemię i przestrzeń bliską Ziemi poprzez badanie atmosfery słonecznej w małych skalach przestrzeni i czasu.

        • Przerwa na czytanie📖
          • Przerwa na czytanie📖

          • We wtorek 24 października 2023r.  nasz szkoła przeprowadziła IV Międzynarodową Edycję VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Wzięliśmy w niej udział po raz drugi. Akcja została zrealizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca  Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii Społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na rangę czytania, jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcanie ich do sięgnięcia  po książkę, w każdym miejscu i w każdej sytuacji.

            Podczas przerwy śródlekcyjnej klas starszych, w trakcie lekcji klas młodszych oraz zajęć świetlicowych, uczniowie wraz z nauczycielami czytali fragmenty przyniesionych lub wypożyczonych ze szkolnej biblioteki  książek. Podczas lektury czas szybko zleciał, a niektórzy zaintrygowani przeczytanymi fragmentami, szybko sięgnęli po prezentowane tytuły.

            Wszystkim uczestnikom: nauczycielom i uczniom zaangażowanym w akcję, dziękujemy.

            Spotkajmy się przy lekturze, nie tylko za rok w kolejnej edycji akcji, ale na każdej przerwie, bo jak powiedziała W. Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

        • Przez jesienne okno...🪟🍂
          • Przez jesienne okno...🪟🍂

          • Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. W październikowe, mgliste popołudnie uczniowie klasy 3 wyruszyli  do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły jesienią, która na dobre już rozgościła się u nas. Chociaż pożegnaliśmy już dawno lato a razem z nim długie i ciepłe dni, nie należy żegnać się ze spacerami. Uzbrojeni w karty obserwacyjne i lupy odwiedziliśmy park w Komorowie. Przez lupę obserwowaliśmy  rośliny, owady i przyrodę nieożywioną, korzystając przy tym za świeżego powietrza. Taką feerię barw przyroda funduje nam tylko raz w roku! Czerwona jarzębina, żółte i czerwone liście. Podczas zajęć w terenie trzecioklasiści  rozpoznawali rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierali jesienne skarby. Po powrocie do szkoły omówiliśmy karty obserwacji a kolorowe liście i owoce  posłużyły  nam do różnorodnych prac plastycznych. W klasie wykonaliśmy zielniki. Każda grupa miała za zadanie przykleić i opisać przyniesione  liście. Pozdrawiamy z jesiennego parku!

        • Klasy drugie o poranku wyruszyły na wycieczkę🚌.
          • Klasy drugie o poranku wyruszyły na wycieczkę🚌.

          • Pierwszym punktem wyjazdu był Park Trampolin w Łomży, gdzie mogliśmy aktywnie spożytkować naszą energię. Następnie ruszyliśmy do Drozdowa do Muzeum Przyrody. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały wystawę prezentującą roślinność i zwierzęta zamieszkujące dolinę rzek Narwi i Biebrzy. Mieliśmy okazję także wziąć udział w zajęciach edukacyjno-warsztatowych dotyczących pszczół. W drodze powrotnej zajechaliśmy na zasłużony posiłek. To był dzień pełen wrażeń!

        • Jesień – pora wesoła🍁🍂🍁
          • Jesień – pora wesoła🍁🍂🍁

          • Październik to pora, kiedy jesień już w całej pełni prezentuje swój urok, a pogoda zachęca do spacerów. Uczniowie klasy IIa odwiedzili ogródki działkowe i pobliski park. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Rozpoznawali drzewa, krzewy i ich owoce, najpopularniejsze gatunki roślin i zwierząt oraz wielozmysłowo badali przyrodę. Podziwiali piękno i różnorodność barw jesiennych. Z zapałem zbierali kolorowe liście, gromadzili kasztany i żołędzie. Na kolejnych zajęciach te jesienne skarby zostały wykorzystane do wykonania prac plastycznych. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o przyrodzie.

        • Dzień Edukacji Narodowej🌹
          • Dzień Edukacji Narodowej🌹

          • Święto Edukacji jest wspaniałą okazją do życzeń, gratulacji i wspólnie spędzonych chwil w gronie społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer oraz Zastępca Burmistrza, Daniel Choinka.

            Spotkanie rozpoczęły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, które przypomniały historyczne źródła obecnego święta, związane z 250. rocznicą powstania Komisji Edukacji Narodowej. Podziękowały także wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły za codzienną, niełatwą pracę, trud włożony w edukację i wychowanie młodzieży. Następnie głos zabrał Pan Burmistrz, który odniósł się do historii święta, teraźniejszości ostrowskiej oświaty, jak również osobistych doświadczeń związanych z pracą nauczyciela. Skierował serdeczne słowa do wszystkich pracowników szkoły, dziękując im za podejmowane działania, które podnoszą jakość edukacji. Życzenia uznania i wdzięczności popłynęły także od przedstawiciela Rady Rodziców, pani Bogusławy Koziatek.

            Nauczyciele i wychowawcy, którzy swoją pracą wyróżnili się w ostatnim roku zostali uhonorowani nagrodą Dyrektora Szkoły.

            Uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami przygotowali część artystyczną pt. „Konferencja edukacyjna”, w której zaprezentowali swoje talenty aktorskie oraz w mistrzowski sposób i z przymrużeniem oka ukazali codzienność każdego nauczyciela. Całą uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru.

  • Galeria zdjęć

      brak danych