• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

     • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i obchodzony jest 2 maja. Termin ten nie został wybrany przypadkowo. Pierwszym powodem był fakt, że w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec. Jak co roku nasi uczniowie aktywnie przystąpili do uczczenia tego święta.

     • EKO moda

     • Podczas zdalnego nauczania drugoklasiści zapoznali się z tematyką ekologii i pojęciem recyklingu. Wysłuchały piosenki o segregacji śmieci a następnie pod czujnym okiem rodziców wykonały ubrania i zabawki Wszystkie rzeczy wykonane były ze śmieci ,które miały ,,wylądować„ w śmietniku (folia bąbelkowa, worki, nakrętki, pudełka, butelki ) .Dzieci zaskoczyły pomysłami!. Znalazły się tam kosmiczne ubrania, sukienki a nawet biżuteria, korale, torebki!. Szymek wykonał krokodyla i świetny samochód. Nikola wykonała suknię na bal, rakietę kosmiczną oraz żaglówki J.Blanka postanowiła iść na bal. Kacper zrobił świetny, praktyczny przybornik szkolny. Jaś stwierdził, że wśród zabawek brak mu …kaczki!

      Dziękuję rodzicom za zaangażowanie oraz gratuluję pomysłowości i oryginalności w wykonaniu strojów pokazowych –wychowawczyni klasy drugiej.

     • Tak uczniowie z klasy IIIa obchodzili Dzień Ziemi

     • Światowy Dzień Ziemi

      22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości. Dzień Ziemi uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Właśnie z tej okazji uczniowie klasy IIIa wykonali prace plastyczne, pokazując, że nawet pozostając w swoich domach pamiętają o naszej planecie. Niektóre dzieci sprzątały las w pobliżu swoich domów. Ziemia to nasz wspólny dom, musimy dbać o nią każdego dnia.

     • III Noc Sów

     • III Noc Sów w Ostrowi Mazowieckiej z powodu panującej pandemii koronawirusa, niestety nie będzie mogła się odbyć w tradycyjnej formie - wykładu nt. sów połączonego z wyjściem w teren. Chcemy jednak, choć w niewielkim stopniu zrekompensować brak możliwości spotkania się "na żywo z sowami" i proponujemy obejrzenie filmu z wykładem dotyczącym gatunków sów lęgowych w Polsce. Film opublikujemy 17 kwietnia (piątek) o godz. 18.00, na naszym profilu facebookowym: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.lzp/Zaraz po prezentacji będzie można wziąć udział w quizie - 10 pytań dotyczących sów omówionych podczas wykładu. Dla pierwszych siedmiu osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi, czekać będą upominki. 

      Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres e-mail naszego Stowarzyszenia: 

      stowarzyszenie.lzp@gmail.com

       https://www.facebook.com/events/649110738968201/

      Zapraszamy do obejrzenia wykładu i wzięcia udziału w quizie.

      Pozdrawiam

      Paweł Cieśluk

     • Wielkanoc w klasie 2

     •  

      Żółty kurczaczek i biały baranek,
      na stole kosz pełen kolorowych pisanek.
      I choć Święta te spędzamy w domu,
      tradycja nie jest obca nikomu.

       

       

      W świątecznym nastroju.

      W ostatnich dniach przed Wielkanocą klasa druga podczas zdalnego nauczania poszerzała wiedzę na temat  zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Drugoklasiści w domu, pod czujnym okiem rodziców, malowali  i wyklejali  kolorowe pisanki. Dzieci robiły kurczaczki i zajączki wielkanocne ze skarpetek, serwetek, kartki świąteczne, koszyczki i gałązki wiosenne. Siały także rzeżuchę oraz owies.

      W zdalnym nauczaniu poznały  wiersze, piosenki, opowiadania o tematyce świątecznej, oraz stare ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie wykonały na ten temat zadania  w ćwiczeniach.

      A oto fotogaleria.

     • Miejski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2020

     • Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się eliminacje miejskie Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy VIII - Amelia Pełszyńska, Michał Ambroziak i Karol Skłodowski. Michał pokonał swoją wiedzą wszystkich uczestników w kategorii klas VII-VIII i zajął I miejsce, które kwalifikuje go do etapu powiatowego. Kolejny etap turnieju odbędzie się 13 marca o godz 10 w Zespole Szkoł nr 2 w Ostrowi Maz. Gratulujemy.

     • Szkolny Konkurs Prozy i Poezji Angielskiej

     • W czwartkowe popołudnie dnia 5 marca 2020roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego  Prozy i Poezji Angielskiej. Celem konkursu jest popularyzacja nauki języka angielskiego, rozwijanie zainteresowań uczniów literaturą angielską oraz rozbudzanie ambicji szlachetnego współzawodnictwa. 24 uczestnikomz klas IV-VIII kibicowali nauczyciele, rodzice, koleżanki i koledzy, obecni na konkursie.Zwycięzcami w kategorii klas IV- VI zostali: I miejsce: Natalia Bloch i Liwia Krawczuk, II miejsce: Marcin Borowski-Beszta,  Natalia Suska oraz Hubert Spinek, a w kategorii kl. VII- VIII pierwsze miejscezajął Jakub Bloch.Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania, wrażliwości artystycznej i pokonania bariery przed publicznym występem. Konkurs metodą projektu przeprowadziły uczennice klasy VII i VIII: Amelia Lendzioszek, Klaudia Krutczenko oraz Alicja Rutkowska. Podczas obrad jury, widzowie mieli okazję wysłuchać piosenek w języku angielskim wykonanych przez uczennice naszej szkoły Maję Gąglewską oraz Wiktorię Sot.

     • Dni Matematyki i Przedmiotów Przyrodniczych

     • Dni Matematyki i Przedmiotów Przyrodniczych 2020

      Po raz kolejny w naszej szkole będziemy obchodzić Dni Matematyki i Przedmiotów przyrodniczych.  10 – 11 – 12 marca można będzie wziąć udział konkursach oraz zabawach rozwijających logiczne myślenie, spostrzegawczość lub zdolność zapamiętywania. Zachęcamy uczniów do sprawdzenia swych sił w:

      - układaniu kostki Rubika na czas

      - znajomości rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi

      - konkursie zadaniowym kl. IV-VI oraz VII - VIII.

      Weźcie udział w proponowanych konkursach i zabawach, a przekonacie się, że wysiłek i rywalizacja dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń.

      Osoby zainteresowane konkursem zadaniowym zgłaszają się do nauczyciela matematyki.

      Szczegóły wkrótce na plakacie.

       

       

      Nauczyciele matematyki

     • Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.

     •  

      Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.

      KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1)osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.

      Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:

      a) kryteria kliniczne

      Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

      • gorączka
      • kaszel
      • duszność

      b) kryteria epidemiologiczne

      Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:

      • podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa [1];
      • miała bliski kontakt [2] z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym [3] lub przypadkiem prawdopodobnym [4]);
      • pracowała lub przebywała jako odwiedzający [5] w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.

      ZALECENIA

      Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego w ciągu ostatnich 14 dni:

      1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

      • należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)

      2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

      Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.

      Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:

      • należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
      • lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:

      • należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

      W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).

      W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

      Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.

      Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i  Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

      Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie  na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

      Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

       

      WAŻNE!

      Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590,gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem

       

      Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?

      • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
      • prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
      • osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
      • ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.

      Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:

      • pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
      • poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
      • jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.

      Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:

      • Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
      • W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
      • Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
      • Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.

       

      Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy  odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

       

      POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa

      W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.

       

      PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI

      Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV. Oznacza to, że łatwo go inaktywować prostymi środkami czystości.

      Wirus przenosi się:

      1. bezpośrednio, drogą kropelkową – zawierające wirusa drobne kropelki powstające w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od osoby, z którą prowadzimy rozmowę, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem),
      2. pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach.

      Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać[ o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

      1. Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej

      Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

      Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

      Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

      1. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

      Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

      1. Zachować bezpieczną odległość  

      Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

      1. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

      Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

      1. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu  – NIE należy przychodzić do szkoły

      Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w  Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).

      Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą  barierę ochronną dla otoczenia.

      1. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.

      Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

      1. Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
      2. Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcegoOstrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
      3. Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
      4. Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.

                                   

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 4
   • (+29) 74-544-12
   • 07-310 Ostrów Mazowiecka ul. Szkoły Podchorążych Piechoty 1
   • sp4dyrektor@wp.pl
   • sp4sekret@wp.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych