• Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady"

     • Ekokoncepcja urządzeń technicznych jest kluczem do przyszłości

       

      Jak będzie wyglądał nasz świat w przyszłości, to zależy tylko od nas…

       

      Dnia 15.01.2020 rozpocznie się VI-ta edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady” dla uczniów klas 3-7 szkół podstawowych. To konkurs o odpadach i o tym dlaczego tak ważna jest ekokoncepcja: ułatwia prawidłowy odzysk i recykling urządzeń AGD RTV wszechobecnych w naszym codziennym życiu.

       

      Każdy z nas miał w ręku instrukcję obsługi urządzenia. Taka instrukcja przekazuje informację na temat budowy, części składowych i sposobu eksploatacji. My idziemy o krok dalej: w tym roku uczestnicy konkursu będą ekodesignerami. Zadaniem będzie wykonanie makiety nadającego się do recyklingu urządzenia wraz z instrukcją obsługi i z opisem co można będzie jeszcze raz wykorzystać. Zadanie brzmi: Przyjrzyj się wybranemu przedmiotowi na prąd lub baterie. To może być lodówka, telefon komórkowy, kamera, słuchawki… Wykonaj model tego przedmiotu z materiałów upcyklingowych: starych kartonów, opakowań, taśmy itp.. a następnie narysuj instrukcję demontażu, tak aby przekazać jak najwięcej informacji na temat zawartych w nim surowców wtórnych i tych nadających się do recyklingu. Co ważne nie wolno samemu rozkręcać zużytych elektrogratów, gdyż mogą zawierać substancje niebezpieczne dla zdrowia. Informację trzeba zdobyć w inny sposób: korzystając z Internetu, rozmowy z fachowcami, własnych obserwacji, podręczników czy rad nauczycieli.

       

      Do 30.03.2020 ekozespoły mają czas na przygotowanie odpowiedzi na to jedno pytanie konkursowe oraz skorzystanie z internetowych aplikacji edukacyjnych w wirtualnej rywalizacji III Ligi Elektrorecyklingu. Nad przygotowaniem odpowiedzi na pytanie konkursowe, uczestnicy mogą pracować podczas zajęć pozalekcyjnych i świetlicowych. Odpowiedzi trzeba udzielić w jednej z form dopuszczonych regulaminowo a więc: w formie koncepcji gry planszowej, pracy plastycznej lub pracy multimedialnej mp3-mp4.

       

      Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratorów i Kuratoriów województwa lubuskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Udział w konkursie jest bezpłatny, a zadanie zachęca do kreatywności, rozwija zdolności manualne i kompetencje kluczowe, w zakresie przyrodniczym i technicznym. Kolejnym ważnym aspektem konkursu jest praca zespołowa: to nauczyciel zgłasza do konkursu co najmniej dwuosobowy ekozespół. Współpraca wymaga od członków grupy podziału obowiązków, konsekwencji i odpowiedzialności. Zapraszamy! Wszystkie informacje na stronie www.chlorofil.com.pl

       

      Koordynator konkursu

       

      Agnieszka Oleszkiewicz

       

       

       

       

      Tel. 608 633 593

       

      e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl

       

      www.chlorofil.com.pl

       

       

       

      Fundacja Chlorofil ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa WWW.chlorofil.com.pl

     • ,,Gdy Bóg podróżuje koleją, czyli jasełka w drodze.’’

     •     O tym, że spotkanie z Bogiem może zdarzyć się wszędzie opowiadają tegoroczne jasełka. To bardzo współczesna historia rozgrywająca się na stacji kolejowej. Grupa podróżnych spotyka się na peronie 4 w oczekiwaniu na pociąg. Każde z nich: młody chłopak, małżeństwo, Mikołaje, ma problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Tu, na stacji kolejowej, stają przed wyborem odpowiedniej drogi. Ich życie zmienia się podczas przypadkowego spotkania z biednymi ludźmi. Rozmowa z nimi zmienia nastawienie podróżnych i wspólnie udają  się do stacji Człowiek. Maryja z Józefem pokazują, że Boga spotkać można na środku drogi. To mimowolne spotkanie  pokazuje , że  każdy z nas jest chciany i wyjątkowy, a życie  ma sens.

         Tegoroczne przedstawienie przygotowali uczniowie z klas VI i VII. Opiekę muzyczną i artystyczną sprawowały panie Małgorzata Padzik i Katarzyna Stankiewicz.

     • "SNOW WAY"...

     • 16 i 19 grudnia uczniowie klasy II oraz klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami wybrali się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury, żeby obejrzeć zimowy spektakl pt. „SNOW WAY” przygotowany przez Dziecięcą Rewię „Sylaba”.

      Barwny i różnorodny program przedstawienia wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój, któremu towarzyszyła wspaniała muzyka i taniec.

     • Wystawa MDK „merryKICZmas”.

     • Dźwięk dzwonków, brokatowe figurki, czerwono – zielone swetry, kolorowe łańcuchy, pocztówki…. To tylko niektóre świąteczne ozdoby, jakie zobaczyć można było na autorskiej wystawie MDK „merryKICZmas”, którą klasy trzecie wraz z wychowawczyniami odwiedziły 17 grudnia.

     • Świąteczna wizyta na poczcie

     • Przed świętami drugoklasiści odwiedzili Urząd Pocztowy w Ostrowi Mazowieckiej. Wycieczkę poprzedziły  lekcje przybliżające dzieciom tradycję wysyłania kartek świątecznych, drogę listu, pracę listonosza i prawidłowe adresowanie listów. W urzędzie czekała na nas pani E. Maliszewska-pracownik  poczty, która opowiedziała o swojej pracy na poczcie. Każde dziecko własnoręcznie wypisało życzenia do rodziców. Ciekawym momentem był osobisty zakup znaczka, naklejenie go i wrzucenie do czerwonej skrzynki. Dzieci zapoznały się z wyglądem poczty, przyjrzały się jak wygląda praca z drugiej strony okienka. Obejrzały wyposażenie i urządzenia na poczcie: półki na listy i paczki, wagi, worki na listy, pieczątki, regały na kartki i czasopisma. Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze, kartki, telegramy. Wzbogaciły  także słownictwo o  zwroty: awizo, przesyłka i utrwaliły swój adres domowy.

      Serdeczne Podziękowania dla pracowników Urzędu Pocztowego w Ostrowi Mazowieckiej składa klasa II i wychowawczyni .

     • Z wizytą w Wiosce Świętego Mikołaja

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły na swoją pierwszą, wspólną wyprawę wybrali miejsce niezwykle – Wioskę Świętego Mikołaja. Główną atrakcją było oczywiście spotkanie z sympatycznym staruszkiem, który wysłuchał każdego dziecka i chętnie pozował do wspólnych zdjęć. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach artystycznych, tworząc pod okiem Elfów świąteczne dekoracje. Razem z nimi bawiliśmy się przy muzyce. Każde dziecko „napisało” list, aby potem samodzielnie wrzucić go do skrzyni podczas wizyty na poczcie Świętego Mikołaja. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia jego prywatnego domku. Wiele radości sprawiło pierwszakom lepienie pierniczków, niektórzy odkryli w sobie prawdziwy talent kulinarny. Po wykonaniu wszystkich zadań każdy otrzymał na pamiątkę Certyfikat Honorowego Gościa. Na zakończenie zwiedziliśmy Mini ZOO, gdzie podziwialiśmy różne gatunki zwierząt, od tych domowych po całkiem egzotyczne. Ten magiczny dzień wprowadził nas w prawdziwie radosny i świąteczny nastrój.

     • Mamy złoto!!!

     • Złoty medal w powiatowych zawodach chłopców w halowej piłce nożnej ! 
      Bardzo udany start naszej reprezentacji w tegorocznych zawodach powiatowych w halowej piłce nożnej w kategorii chłopców 2008 i młodszych. Podczas dzisiejszych zawodów (10.12.2019r.) rozegranych na hali SP 2 Małkinia chłopcy wygrali wszystkie mecze zdobywając pierwsze miejsce  i awans do zawodów międzypowiatowych. 
      Reprezentacja chłopców:
      1.Bednarczyk Kamil
      2.Frączyk Alan
      3 Głębocki Piotr
      4.Krajewski Bartosz
      5. Kulesza Marcel
      6.Pakuła Dawid
      7.Polak Antoni
      8.Spinek Hubert
      9.Tyszka Jakub

      Gratulujemy !!!
       

     • Kwesta na rzecz stypendiów dla uczniów

     • W niedzielę, 8 grudnia 2019r; po raz kolejny w okolicach świątyni - w Parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Jozafata BM w Komorowie, Wolontariusze naszej szkoły przeprowadzili całodniową kwestę. Dochód z niej zostanie przeznaczony  na  konto  Fundacji Świętego Mikołaja, która wspiera uczniów zdolnych i aktywnie działających na rzecz środowiska lokalnego. Za zebrane pieniądze fundacja przyzna stypendia naszym uczniom w przyszłym roku szkolnym. 

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne Szkoły oraz Wolontariusze składają serdeczne podziękowanie ks. ppłk dr Sławomirowi Gadowskiemu, proboszczowi parafii za umożliwienie przeprowadzenia i Parafianom za wsparcie naszej fundacji.

     • W świątecznym nastroju

     • ,,Czerwona bombka aż płonie,
      żarem, co serce rozpali,
      z ukrytą prośbą prababci,
      byśmy się wszyscy kochali.

      aut. Jolanta Herman

       

      W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia  klasa  III wraz z wychowawczynią Anną Grabowską i p. Bożeną Milewską wybrała się do fabryki świecidełek, bombek i ozdób choinkowych w Wołominie. Ciepło przywitała nas Pani Mikołajowa, która przygotowała dla nas słodki poczęstunek. Następnie przyszedł do nas Mikołaj!-wnuczek właścicieli fabryki, przewodnik Daniel. Na początku zapoznał wszystkich z zasadami bezpieczeństwa panującymi w fabryce. Produkcja bombek odbywa się tu ręcznie. Każdy uczestnik zobaczył jak w tradycyjny sposób powstają najpiękniejsze ozdoby choinkowe i jak są dekorowane. W fabryce zapoznaliśmy się z całym procesem powstawania ozdób choinkowych, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych świecidełek najmłodsi zwiedzali kolejne hale tj. "dmuchalnię", gdzie szklana rurka zmieniała się w bombkę odpowiedniego kształtu, "srebrzalnię", w której zobaczyły jak zasrebrzą się szklane ozdoby za pomocą związku azotanu srebra, dekoratornię i wzorcownię, w której pracuje przesympatyczna babcia Jadzia. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Dzieci obejrzały różnorodne bombki i ozdoby choinkowe. Były to ręcznie wykonane arcydzieła!!! Na koniec zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić swoją bombkę choinkową. Farby i brokat skrzący się wszystkimi kolorami tęczy silnie zadziałał na wyobraźnię dzieci, które z wielkim entuzjazmem ruszyły do malowania. Po chwili każde dziecko było już właścicielem "najpiękniejszej bombki świata", którą mógł zabrać ze sobą. Takie arcydzieło na pewno zawiśnie w domu na choince na honorowym miejscu. Dzieci wróciły z wycieczki uradowane i szczęśliwe. Dobry humor zabrany rano z domu, towarzyszył wszystkim do samego końca.

     • Mikołajki

     • NIKT NIE PRZEGRYWA, KAŻDY WYGRYWA!

      W piątek, 6 grudnia 2019r. w szkole odbędzie się zabawa mikołajkowa. Zapraszamy wszystkich uczniów do kupowania losów. 

      Koszt losu: 1 zł.

     • Kiermasz Bożonarodzeniowy

     • Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły na kiermasz wypieków świątecznych w piątek 6 grudnia od godz. 9:00. Dochód z kiermaszu będzie przeznaczony na stypendia dla naszych kolegów i koleżanek w przyszłym roku szkolnym.

      Stypendyści Czwórki

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 4
    • (+29) 74-544-12
    • 07-310 Ostrów Mazowiecka ul. Szkoły Podchorążych Piechoty 1
    • sp4dyrektor@wp.pl
    • sp4sekret@wp.pl
  • Galeria zdjęć

    brak danych