• Sprawozdanie z działalności SU

• Ostrów Mazowiecka, 22 czerwca 2018r.

Sprawozdanie z działalności Samorządu Uczniowskiego

za rok szkolny 2017/2018 i za  II semestr 2016/2017

Samorząd Uczniowski współdziała z Dyrekcją i nauczycielami. Jego głównym celem jest wpajanie uczniom demokratycznych norm współżycia i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz klasy i szkoły. Podczas sprawowania władzy udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, które wynikały z planu pracy ustalonego na pierwszym zebraniu, które odbyło się 18 stycznia 2017r. Wszelkie działania i podejmowane wysiłki miały na celu uatrakcyjnienie życia szkolnego, próbę zagospodarowania uczniom wolnego czasu i zrobienia czegoś dla innych. Dlatego też, tak ważna jest aktywna działalność członków samorządu i taką działalność widać patrząc na to, co udało się zrealizować.

W okresie kadencji odbyło się 14 zebrań członków samorząd,  których treść zawarta jest w protokołach.

Cele Samorządu Uczniowskiego, które zostały zrealizowane w ramach wykonywanych działań przedstawiają się następująco:

1. Reprezentowanie ogółu uczniów i działanie na rzecz społeczności uczniowskiej;
          2. Uczestnictwo w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły;
          3. Rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów oraz przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę  i grupę, ·
          4. Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, wyrabianie samokontroli, samooceny i zdyscyplinowania uczniów,
          5. Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

Samorząd Uczniowski zrealizował wszystkie zadania wynikające z planu pracy. Wszystkie zadania miały na celu uatrakcyjnienie życia szkolnego, próbę zagospodarowania uczniom wolnego czasu:

18 stycznia 2017r. odbyło się pierwsze zebranie samorządu w obecności dyrekcji szkoły, na którym to w tajnym głosowaniu wybrano prezydium samorządu i dokonano przydziału poszczególnych funkcji w radzie samorządu.

W lutym przedstawiciele SU włączyli się w organizację IX i X Spotkania Pokoleń;

10 lutego zorganizowano Walentynki. Przygotowano kiermasz „ słodkości walentynkowych”, działała Poczta Walentynkowa. Czas na przerwach umilała muzyka;

8 marca – Dzień Uprzejmości. Z okazji Dnia Kobiet odbyła się akcja „Kwiatek dla koleżanki”;

W marcu zorganizowano Dzień Wiosny- karaoke, kącik z popcornem, a także projekcje  filmów wybranych przez poszczególne klasy oraz The voice of Czwórka. Tego dnia również odbył się kiermasz ozdób i wypieków wielkanocnych na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja.

4 maja przewodniczący samorządu wraz z zastępcą, opiekunem i dyrektorem szkoły wzięli udział w konferencji  nt. "Wspólnota lokalna a dziedzictwo Polski i Europy", która odbyła się w Ratuszu Miejskim z okazji wydania drugiego numeru Rocznika Ostrowskiego oraz obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

W czerwcu Samorząd Uczniowski włączył się do organizacji Święta Szkoły i Dnia Otwartego dla Absolwentów „Czwórki”, wzięliśmy udział w capstrzyku na cmentarzu parafialnym, by złożyć hołd poległym żołnierzom 18 PAL-u.

We wrześniu 2017r przedstawiciele SU odwiedzili cmentarz parafialny by złożyć hołd „Synom i córkom Ziemii Ostrowskiej” poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej. Uczestniczyliśmy w wystawie w Ratuszu Miejskim „ Koncepcja siedziby muzeum Rodziny Pileckich.

Zorganizowaliśmy uroczystość przyjęcia uczniów klas IV w poczet starszej grupy wiekowej. Braliśmy udział w cyklicznych spotkaniach „Przystanek Historia”. Włączyliśmy się w organizację Dnia Edukacji Narodowej. W listopadzie zorganizowaliśmy dzień wróżby z okazji Andrzejek w klasach młodszych. Pomogliśmy pani Milewskiej w organizacji Dnia Pluszowego Misia. 6 grudnia zorganizowaliśmy przy współpracy wychowawców klas Mikołajki, które przybrały formę charytatywna na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja. Odbyła się loteria mikołajkowa, kiermasz ozdób i wypieków bożo nardzeniowych. Chcąc podtrzymać tradycję zorganizowaliśmy w szkole tłusty czwartek. Włączyliśmy się również do organizacji Dni Bezpieczeństwa w szkole. Przedstawiciele SU przeprowadzili warsztaty w klasach I-III SP dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto SU współpracował z Fundacją Świętego Mikołaja działającą w szkole – pomoc w zorganizowaniu kiermaszu wielkanocnego i i z okazji świąt bożego narodzenia, sprzedaż cegiełek.

Wnioski do dalszej pracy:

Jeszcze bardziej zachęcić i zmotywować uczniów do podejmowania działań na rzecz szkoły i klasy.

Spróbować „obudzić” społeczność szkolną i sprawić by byli oni bardziej otwarci na propozycje samorządu uczniowskiego.

Rozbudzenie w młodzieży ich kreatywności, zainspirowanie do wychodzenia z własnymi inicjatywami, propozycjami i pomysłami.

Wzmocnienie samodzielności, samodyscypliny i odpowiedzialności młodzieży, aby poprawić efektywność pracy na rzecz szkoły.

Opiekun SU Monika Kruk                                                              Przewodniczący SU Kacper