• Program "Poznaj Polskę"-wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

          • W dniach 8-10 czerwca 2022 r. uczniowie klas młodszych mieli możliwość poznania niezwykłego, pełnego tajemnic i legend regionu naszego kraju, jakim są Góry Świętokrzyskie. Wycieczka dofinansowana została w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie rozpoczęli od miejscowości Sudół, gdzie mieszczą się Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki Opatowskie, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z przewodnikiem odbyli 1,5-kilometrowy spacer, podczas którego poznali historię tego miejsca sprzed kilku tysięcy lat, nieodłącznie związaną z wydobyciem krzemienia pasiastego. Najwięcej emocji dostarczyło zwiedzanie wyrobisk i korytarzy kopalni 11 m pod ziemią.

            Następnie uczniowie udali się do miejscowości Święta Katarzyna, pięknie położonej u podnóża najwyższego szczytu – Łysicy. Tam w Muzeum Minerałów i Skamieniałości mogli podziwiać niezwykłe okazy stworzone przez naturę, pochodzące z terenu Polski, jak i najbardziej odległych stron świata. Pierwszy dzień wycieczki dzieci zakończyły relaksującym pobytem na basenie.

            Następny etap wycieczki rozpoczął się od wizyty w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Była to niezwykła przygoda, ponieważ obok tradycyjnych zabawek z XIX i XX w. zwiedzający mogą obejrzeć nowoczesne wystawy interaktywne, a także dotknąć niektórych eksponatów. Kolejnym ciekawym miejscem, do którego wybrali się mali podróżnicy było Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Tam przeszli z przewodnikiem przez cały proces produkcji porcelanowej figurki. Mieli możliwość wejścia do 22-metrowego, oryginalnego pieca, który dawniej służył do wypału porcelany, a obecnie pełni funkcję sali kinowej. Wszyscy z żalem opuszczali to miejsce, ale czekała już kolejna przygoda – wędrówka na Święty Krzyż. Podążając za przewodnikiem Drogą Królewską uczniowie dowiedzieli się, że przed nimi szli tędy królowie Polski, m.in. Władysław Jagiełło i Zygmunt Stary. Po wejściu na szczyt oczywiście cała grupa odwiedziła zabytkowy klasztor, założony przez Bolesława Chrobrego w 1006 r. Jego sercem jest Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

            Trzeci dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli w innym historycznym miejscu – Chęcinach. Zwiedzili dobrze zachowane ruiny Zamku Królewskiego z przełomu XIII i XIV w., kiedyś jedną z najpotężniejszych twierdz w państwie polskim, a następnie podziwiali krajobraz Gór Świętokrzyskich z wieży zamkowej.

            Stamtąd cała grupa udała się autokarem do miejscowości Zagnańsk, gdzie rośnie wspaniały pomnik przyrody i jedno z najstarszych drzew w Polsce – dąb Bartek. Uczniowie z zachwytem patrzyli na to majestatyczne drzewo, które pomimo 650 lat i wielu dramatycznych przeżyć jest dowodem siły i wytrwałości natury.

            Ostatnim punktem na trasie wycieczki był Oblęgorek – miejscowość związana z polskim laureatem Nagrody Nobla, Henrykiem Sienkiewiczem. Tam, w zabytkowym pałacyku mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości pisarza. Podczas zwiedzania uczniowie mogli podziwiać autentyczne wyposażenie kilku pomieszczeń oraz wiele eksponatów, będących niegdyś własnością Sienkiewicza. Na zakończenie dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Pocztówka z Oblęgorka”.

            Podczas wycieczki uczniowie poznali ciekawy region naszego kraju, jego kulturę i tradycje, ale także uczyli się przestrzegania zasad i pokonywania trudności. Dla wielu z nich był to pierwszy tak długi, samodzielny wyjazd. Najlepszą pamiątką niech będzie zdobyta wiedza, piękne wspomnienia i miło spędzony czas.

          • Warsztaty fotograficzne

          • W dniu 09.06. 2022 r. o godzinie 14:30 odbędą się zajęcia fotograficzne w bibliotece szkolnej.  Planowany czas zakończenia spotkania godzina16:00.

          • PIERWSZAKI Z WIZYTĄ W TEATRZE LALKI W BIAŁYMSTOKU

          • Teatr, to wspaniały, pełen magii i czarów, świat, w którym niemożliwe - staje się prawdą. W teatrze zwierzęta mówią ludzkim głosem, warzywa zamieniają się w królewny albo w rycerzy, latają dywany, a ze starej lampy wychodzi tajemnicza zjawa…

            Dnia 1 czerwca  klasa pierwsza  wybrała się do Teatru Lalki w Białymstoku, aby obejrzeć spektakl pt. „O rybaku i rybce,,.  Jest to historia znana i lubiana, która porusza temat ludzkiej chciwości. Złota rybka spełnia życzenia. Ilu ludzi, tyle życzeń! Bo każdy z nas ma przecież swoje marzenia, swoje pragnienia oraz zachcianki. Rybak zachcianek nie miał. Miał za to wiecznie niezadowoloną żonę, która wciąż chciała więcej i więcej. Na szczęście rybak złowił złotą rybkę, która pomogła mu w spełnianiu zachcianek małżonki - do czasu...  .

            Pierwszaki  z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w teatrze. Zwiedzanie teatru, aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Oprócz tego, w Piwnicy Lalek można było spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Dzieci miały okazję poznać wystrój teatru, nazwy poszczególnych pomieszczeń, zapoznały się z pracą aktora, reżysera i scenografa.

            Następnym punktem wycieczki był park wodny Tropikana w hotelu Gołębiewski. Tu pod bacznym okiem opiekunów p. Małgorzaty Padzik i p. Anny Grabowskiej uczniowie dali się porwać w wodne szaleństwo. Choć pogoda za oknem nas nie rozpieszczała, to chęci do zabawy nigdy nam nie brakuje.  W raźnej gromadzie potrafimy zgodnie i wspólnie bawić się.

            W drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację McDonalds.

             Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną. J

          • Otwarcie Podwórka NIVEA

          • Uroczyste otwarcie Podwórka Nivea.

                      W maju ubiegłego roku nasza szkoła wzięła udział w konkursie „Podwórko Nivea”. Praca konkursowa w postaci filmu pod hasłem „Razem najlepiej” podbiła serca jury, które już w pierwszym etapie przyznało Czwórce, jako jednej z pięciu szkół w skali kraju główną nagrodę w postaci nowoczesnego placu zabaw.

                      Dnia 31 maja odbyło się oficjalne otwarcie placu zabaw. Uczniowie klas I-III z tej okazji przygotowali krótką część artystyczną, uczeń klasy VII Szymon Rafałowicz zagrał na gitarze utwór pt. „Regtime” , obejrzeć można było również wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły, swoje umiejętności zaprezentowali też tancerze z Dress Code Dance Center. Były przemówienia przybyłych na uroczystość gości, ks. proboszcz z parafii cywilno- wojskowej św. Jozafata Biskupa w Komorowie poświęcił nowy plac zabaw, po czym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Tego dnia zostały także wręczone podziękowania za zaangażowanie i wsparcie działań w realizacji Projektu „Podwórko Nvea”. Szczególne podziękowania trafiły do Pana Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzego Bauera oraz pracowników Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, do Pani Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marty Molskiej oraz pracowników Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, do Pana Pawła Andruszkiewicza i RAM. Art., do Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Michała Kuleszy oraz Członków Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej oraz do pracowników TV Ostrów w Ostrowi Mazowieckiej. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób dzieci będą mogły miło i bezpiecznie spędzać czas. Kolorowy i bezpieczny sprzęt, zlokalizowany na placu zabaw, pozwoli dzieciom urozmaicić czas kontaktu z rówieśnikami, zaspokoi ich potrzeby ruchowe, a nauczycieli wspomoże w organizacji zajęć, dzięki czemu nauka przez zabawę stanie się przyjemniejsza. Nowy plac zabaw to spełnienie marzeń wielu dzieci, rodziców i nauczycieli.

                      Po części oficjalnej uroczystości uczniowie mogli skorzystać z nowego placu zabaw oraz wziąć udział w grach i zabawach ruchowych przygotowanych dla nich na świeżym powietrzu. Dla wszystkich był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

          • Klasy 8a i 8b na wyciecze

          •   W dniach 30 maja -1 czerwca uczniowie klas VIII uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego - Sandomierza i Lublina. Ostrów pożegnała uczestników wyjazdu strugami deszczu, a Kazimierz Dolny powitał słoneczną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Żydowskim, a następnie udaliśmy się do Wąwozu Czarnego. Tam mogliśmy zobaczyć, jak naprawdę wygląda wąwóz i czym charakteryzuje się skała lessowa.  Kolejne punkty zwiedzania tego pięknego miasta stanowiły ruiny zamku, Stara Chata i XIII-wieczna baszta, z której można było podziwiać panoramę miasta. Na koniec udaliśmy się w godzinny rejs statkiem po Wiśle.

              W drodze do hotelu, zatrzymaliśmy się w Kozłówce. Mimo, że nie wszystkie kwiaty jeszcze zakwitły, park Zamoyskich urzekł wszystkich.

               Zmęczeni, po całym dniu, dotarliśmy w końcu do Firleja, gdzie czekała na nas obiadokolacja i nocleg.

               Drugiego dnia zwiedzaliśmy Sandomierz. Zobaczyliśmy Bramę Opatowską, Bazylikę Katedralną,  rynek z ratuszem, zamek i przepiękny Wąwóz Królowej Jadwigi. Jednak najwięcej emocji wywołała wystawa ,, Świat ojca Mateusza”. To pomieszczenia  zaaranżowane na wzór pomieszczeń serialowych. W każdym z nich można spotkać naturalnej wielkości woskowe figury bohaterów serialu ,,Ojciec Mateusz”. Chętnych do zrobienia zdjęć z księdzem Mateuszem Żmigrodzkim czy Orestem Możejko nie brakowało. Tego dnia mieliśmy również okazję na wspólne spędzenie czasu przy ognisku.

               Trzeci dzień również zapewnił nam wiele atrakcji. Zwiedziliśmy Lublin, m. in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Archikatedrę i Starówkę. Po obiedzie udaliśmy się do Parku Trampolin

             ,,Wysokie Loty”, by spędzić tam godzinę na wspaniałej zabawie. Zakończeniem tego dnia były słodycze i lody z okazji Dnia Dziecka. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wyruszyliśmy w drogę do domu. Oczywiście zrealizowaliśmy także obowiązkowy punkt takiego wyjazdu, czyli wizytę w Mc Donaldzie. To była udana wycieczka. :)

          • Program MEN "Poznaj Polskę". Klasy IV-V na wycieczce w Warszawie

          •      Uczniowie klas IV – V w dniu 27 maja 2022 roku udali się na wycieczkę do Warszawy w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”. Swoją przygodę w stolicy uczniowie rozpoczęli od obejrzenia musicalu "Friends" w teatrze CAPITOL. Młodzi artyści opowiedzieli historię z życia szkoły, w której młodzież i nauczyciele, pomimo pojawiających się intryg i nieporozumień starali się przekazać widzowi, czym jest dla nich prawdziwa przyjaźń i jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka.

            Po spektaklu uczniowie mieli okazję bezpośrednio spotkać się z artystami na scenie oraz wysłuchać krótkiego wykładu na temat tolerancji wśród rówieśników w szkole.

            Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli w stronę Łazienek Królewskich na warsztaty edukacyjne z cyklu PRZYRODA zorganizowane w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Na lekcji „Wędrówki ptaków” uczniowie poznali przyczyny ptasich wędrówek, dowiedzieli się, gdzie ptaki migrują i dlaczego czasami rezygnują z odlatywania do cieplejszych krajów. Korzystając z mapy świata, ustalili, w jaki sposób ptaki wybierają najbezpieczniejszą trasę wędrówki.
            Natomiast na lekcji „Jak tropić dzikie zwierzęta?” uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób, na podstawie śladów, rozpoznawać można obecność pewnych gatunków, które zwierzęta są stopochodne, a które palcochodne, z czego wynika budowa ich stóp i jak wpływa na wygląd ich tropów.  W czasie zajęć zwiedzono ekspozycje: PTAKI, LAS oraz ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE. Po lekcjach udano się na krótki spacer po Łazienkach.

            Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Sportu i Turystyki. Pani przewodnik opowiedziała zebranym  o dziejach  sportu  i olimpizmu od antycznej Grecji poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Uczniowie mieli okazję poznać ekspozycje dotyczące ok. 40 dyscyplin, a wśród nich: lekkoatletykę, kolarstwo, narciarstwo, łyżwiarstwo, tenis oraz ekspozycje przybliżające sylwetki wielu wybitnych sportowców. W czasie pobytu w muzeum uczniowie mogli wykazać się wiedzą biorąc udział w mini quizach z nagrodami.Ostatnią atrakcją był wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki na taras widokowy, skąd można było obserwować piękną panoramę Warszawy. Po wrażeniach całego dnia pozostał tylko posiłek w restauracji McDonald`s (nieodłączny punkt programu każdej wycieczki) i powrót do domu.

          • Współpraca młodzieży z Bremabtte Di Sopra.

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 7: Maja Malec, Nicola Langowska, Jędrzej Socik oraz Szymon Sobotka reprezentowali naszą szkołę podczas cyklicznych spotkań online z uczniami włoskiej szkoły w mieście Brembatte Di Sopra. Rozmowy były w celu utrzymania współpracy z Włochami, która była pielęgnowana już od dłuższego czasu. Uczniowie przygotowywali prezentacje na różne tematy i przedstawiali je sobie nawzajem. Poruszaliśmy tematy takie jak. ulubiony piosenkarz, miejsca na wakacje w Polsce lub do spędzania czasu w naszym mieście. Mamy nadzieję, że uczniowie z Włoch będą mieli okazję nas odwiedzić

          • "Na pomoc Ukrainie"

          • W maju br. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowi Mazowieckiej w ramach akcji “Na pomoc Ukrainie” przekazał plecaki z artykułami szkolnymi dla dzieci z Ukrainy, które rozpoczęły naukę w naszej szkole.

          • Klasy IV-V na wycieczce z programu "Poznaj Polskę".

          •    16 maja 2022 r. uczniowie  klasy IV oraz V a i V b naszej szkoły wyruszyli na dwudniową wycieczkę w ramach programu „Poznaj Polskę”. Mieli okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc związanych ze sławnymi Polakami. Pierwszego dnia udali się do Nałęczowa, miejsca, z którym związani byli wybitni polscy pisarze – Stefan Żeromski i Bolesław Prus. Uczniowie odbyli spacer po Parku Zdrojowym, podziwiając piękno natury i chłonąc czyste, lecznicze powietrze.

               Następnie uczestnicy udali się do Kazimierza Dolnego – przepięknego miasta nad Wisłą, w którym podziwiali zabytki polskiej architektury oraz panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży. W Kazimierzu uczniowie uczestniczyli w warsztatach wypieku słynnych kogutów w piekarni Sarzyńskich, usytuowanej w zabytkowych XVII-wiecznych piwnicach. Urokliwe miasto pożegnali spacerem po niesamowitych w swej baśniowej urodzie wąwozach i rejsem statkiem po Wiśle.

               Drugiego dnia wyprawy uczestnicy zwiedzili Kozłówkę, dawną siedzibę arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, z przepięknym, obecnie jednym z najlepiej zachowanych  w Europie, zespołem pałacowym.

              Z Kozłówki uczniowie udali się na zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich w Puławach, a wyprawę zakończyli w Muzeum Jana Kochanowskiego  w Czarnolesie, które mieści się w dawnym dworze Jabłonowskich. Poznali tam biografię i twórczość wybitnego poety.

             Po dwóch dniach podróży do pięknych, historycznych miejsc Polski uczestnicy wycieczki wrócili do domów pełni niezapomnianych wrażeń.

          • Mazowieckie Dni Bezpieczeństwa

          •     W dniach 13.05.2022r.-20.05.2022r. w szkole realizowane były Mazowieckie Dni Bezpieczeństwa. Uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Na zajęciach przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczne dotyczące chorób odkleszczowych oraz czerniaka.

                Przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowi Mazowieckiej, 22 Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym w Komorowie i Zespołem Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej zrealizowano następujące tematy:

            • „Bezpieczeństwo na drodze” (kl. I-VI);
            • „Hejt-mowa nienawiści” (kl. VII-VIII);
            • „Survival, orientacja w terenie”;
            • „Pierwsza pomoc przedmedyczna”.
          • Trzecioteścik 2022

          •      5 i 6 maja 2022 r. uczniowie trzeciej klasy przystąpili do Testu Umiejętności Trzecioklasisty, opracowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Był to pierwszy tak poważny sprawdzian w ich szkolnej karierze.

                 Najpierw dzieci pisały test z edukacji polonistycznej, sprawdzający umiejętność czytania i pisania oraz wiedzę o języku. W kolejnym dniu sprawdzały swoje kompetencje matematyczne w zakresie rachunku pamięciowego, rozwiązywania zadań tekstowych          i korzystania z informacji. Emocji nie brakowało, w opanowaniu stresu pomagała wychowawczyni. Dyrektor szkoły osobiście życzył wszystkim powodzenia, a już w chwilę później uczniowie w ciszy i skupieniu rozpoczęli pracę. Na napisanie każdego testu przewidziano 60 minut. Wyniki dotrą do szkoły na początku czerwca, będą informacją zwrotną zarówno dla uczniów, rodziców jak i nauczycieli.

  • Galeria zdjęć

      brak danych