• Losy Patrona

     • 16 maja 2019 roku odbył się szkolny konkurs historyczny „Losy Patrona Szkoły na tle dziejów Ostrowi Mazowieckiej” o Puchar Dyrektora Szkoły. W konkursie uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje uczniów wszystkich etapów kształcenia wyłonione w eliminacjach klasowych.

      W kategorii klas I – III SP zwyciężyła drużyna klasy II b w składzie: Nikodem Frączyk, Alicja Malik, Aleksandra Spinek.

      W kategorii klas IV – VI SP zwyciężyła drużyna klasy VI w składzie: Jakub Bloch, Natalia Grelewska, Lena Szwagulińska.

      W kategorii klas VII – VIII SP oraz III gimnazjum zwyciężyła drużyna klasy VIII, którą reprezentowali: Mateusz Ambroziak, Maciej Anioła i Mateusz Ruszkowski

      Nagrodzenie zwycięzców konkursu nastąpi w czasie uroczystości Święta Szkoły 6 czerwca 2019.

      Gratulujemy!

     • Szlakiem Wybrzeża Gdańskiego

     •    W dniach 7-10 maja uczniowie klas V i VI w oczekiwaniu na wakacje  uczestniczyli w wycieczce szkolnej na Wybrzeże Gdańskie. Naszymi opiekunkami były panie: Justyna Pych, Joanna Borawska, Anna Bloch, Katarzyna Stankiewicz, a pilotem wycieczki pani Grażyna Rowińska.   Pierwszy dzień przeznaczony był na dojazd i wizytę w Malborku. Z zainteresowaniem zwiedzaliśmy Zamek Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Obejrzeliśmy poszczególne komnaty, kaplicę, kuchnię, celę więzienną i.... toaletę czyli tzw. gdanisko.  Po zwiedzaniu i czasie wolnym przeznaczonym na zakup pamiątek, nastąpił przejazd do Junoszyna k/ Stegny gdzie zostaliśmy  zakwaterowani w ośrodku Sawa. Po kolacji poszliśmy przywitać się z morzem. Bałtyk powitał nas wzburzonymi, szaro-stalowymi wodami. Była okazja do zrobienia zdjęć i zebrania muszelek.
        Drugiego dnia, tuż po śniadaniu udaliśmy się do Gdańska. Głównym punktem programu było Muzeum II Wojny Światowej. Zobaczyliśmy ekspozycję przedstawiającą historię pewnej rodziny na tle wojny widzianą oczami dziecka, a następnie wystawę główną, którą tworzą trzy bloki narracyjne:  „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Zaciekawiła nas ekspozycja dotycząca Powstania Warszawskiego, zwłaszcza czołgi. Z muzeum pojechaliśmy do Gdyni. Tam mieliśmy okazję zobaczyć od środka ORP Błyskawicę oraz  bogatą kolekcją  flory i fauny  z różnych akwenów  morskich w Muzeum Morskim. Ostatnim punktem tego dnia był spacer po molo- najdłuższym drewnianym pomoście w Europie znajdującym się w Sopocie.
        Trzeciego dnia zwiedzaliśmy urokliwą Gdańską Starówkę: Zieloną Bramę, Dwór Artusa, Złotą Kamienicę. Przy fontannie Neptuna zrobiliśmy zdjęcie grupowe. Wreszcie nadszedł najbardziej oczekiwany punkt programu- rejs statkiem. O godzinie 12.00 weszliśmy na pokład Czarnej Perły. Spędziliśmy tam niesamowite 40 minut. W końcu statek dotarł do portu docelowego -Westerplatte. Zwiedziliśmy całą stanicę i weszliśmy na wzgórze, gdzie znajduje się pomnik.
      Po powrocie do ośrodka starczyło nam sił na spacer nad morze, zbieranie bursztynów, ognisko z pieczeniem kiełbasek i niespodziankę-dyskotekę.
        Czwartego dnia rano pojechaliśmy do Szymbarka. Centrum Edukacji i Promocji  Regionu ,  jest miejscem magicznym i nietuzinkowym, położonym w samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu - góry Wieżycy. Zobaczyliśmy tu Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka,  Największy Koncertujący Fortepian Świata, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", w którym przeżyliśmy nalot  bombowy.  Najbardziej podobał się nam "Dom do Góry Nogami". Po czasie wolnym spędzonym na placu zabaw i zakupie pamiątek, zjedliśmy obiad, a potem no cóż, udaliśmy się w drogę do domu. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć również McDonalda. Około 21.00 zmęczeni i szczęśliwi  wpadliśmy w stęsknione ramiona rodziców. Wycieczka była bardzo udana, bardzo się nam podobała i z niecierpliwością czekamy na następną.

    • Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie, jak Warszawa to w maju, gdy kwitną bzy…
     • Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie, jak Warszawa to w maju, gdy kwitną bzy…

     • …Królu Zygmuncie! Powiedz nam, czyś
      widział Warszawę tak piękną jak dziś?....

      Środa 8 maja to był niezapomniany dzień dla najmłodszych uczniów z naszej szkoły. Tego dnia klasa pierwsza wraz z nauczycielkami p.A.Grabowską i p.B.Milewską wybrała się do naszej stolicy-Warszawy. Wycieczkę naszą zaczęliśmy od zwiedzania Pałacu Prezydenckiego, gdzie zobaczyliśmy miejsca, w których na co dzień pracuje i przyjmuje gości prezydent Andrzej Duda i Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Zostały nam udostępnione pomieszczenia do zwiedzania, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia z udziałem pary prezydenckiej oraz prezydenckich ministrów-m.in. Sala Kolumnowa, Jadalnia, Sala Niebieska, kaplica pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Kaplica jest miejscem modlitwy Prezydenta, małżonki i ministrów Kancelarii oraz zaproszonych gości. Na ścianach kaplicy znajdują się podarunki od papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także krzyż wycięty z pozostałości po zniszczonych w 2001roku wieżach Word Trade Centre. W kaplicy przechowywane jest tez betlejemskie światełko pokoju przekazywane Prezydentowi co roku przez harcerzy. Ogromne wrażenia zrobiła na wszystkich Sala Chorągwiana, gdzie prezentowane są repliki historycznych polskich chorągwi. Oprócz przepięknych wnętrz pałacu, mogliśmy obejrzeć dawne odznaczenia, pieczęcie, ręcznie pisaną, najważniejszą księgę czyli Konstytucję. Pani przewodnik zapoznała nas z podstawowymi zasadami protokołu dyplomatycznego. Zabrakło nam powitania przez Parę Prezydencką ale….rozumiemy obowiązki.

      Następnie spoglądając na piękną Wisłę i zaglądając w uliczki warszawskie z okna autokaru, dojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. W najwyższym budynku w Polsce przenieśliśmy się do świata dinozaurów. W Muzeum Ewolucji zapoznaliśmy się z zawodem paleontologa. Lekcja muzealna dotyczyła tropów i skamieniałości. Największe wrażenie wywołały na nas szkielety i czaszki dinozaurów, zwłaszcza ogromnego tarbozaura. Dzięki tym zajęciom mogliśmy poznać tryb życia, sposób odżywiania tyranozaurów, dinozaurów kaczodziobych i innych wielkich gadów. To była bardzo interesująca i pouczająca podróż w bardzo odległe czasy. 

      Ostatni punkt naszej wizyty w stolicy Polski był słodką niespodziankąJ. W Manufakturze Cukierków poznaliśmy sposób produkcji lizaków. Pan Waldemar-cukiernik, szkolił się  w Paryżu! Po pokazie każdy samodzielnie ukręcił lizaka,była  też degustacja słodyczy.

      Dobry humor, który zabraliśmy na wycieczkę towarzyszył wszystkim do samego końca. Pełni wrażeń oraz wzbogaceni o nową wiedzę wróciliśmy do szkolnej rzeczywistości i planujemy już kolejną wyprawę .

      Album fotograficzny

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 4
    • (+29) 74-544-12
    • 07-310 Ostrów Mazowiecka ul. Szkoły Podchorążych Piechoty 1
    • sp4dyrektor@wp.pl
    • sp4sekret@wp.pl
  • Galeria zdjęć

    brak danych