• Konkursu Recytatorski Prozy i Poezji Angielskiej

  W czwartkowe popołudnie dnia 22 lutego 2018 roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego  Prozy i Poezji Angielskiej. Celem konkursu jest popularyzacja nauki języka angielskiego oraz rozwijanie zainteresowań uczniów literaturą angielską. Wysłuchano 27 recytacji uczniów z klas IV-VII szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum. Uczestnikom kibicowali rodzice, koleżanki i koledzy, którzy przybyli na to spotkanie. I miejsce zdobyła Sandra Soliwoda (kl.IV) oraz Zofia Sułkowska (kl. III gim.), II miejsce – Natalia Kunka (kl. IV), Piotr Kwiatkowski (kl.V), Ewelina Dawidowska (kl. III gim.), III miejsce- Antoni Polak (kl. IV). Konkurs zorganizowały uczennice klasy III gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli.

  Album fotograficzny

 • W Fabryce Misia-klasa III Sp

  Dnia 13 lutego klasa III wybrała się do Białegostoku. Punktem pierwszym klasowej wycieczki był Teatr Lalki. Tam obejrzeliśmy bardzo optymistyczny spektakl pt. ,,Ach, jak cudowna jest Panama”. To jest historia o przyjaźni (Misia i Tygryska), o tym, że siła przyjaźni potrafi spełnić każde marzenie, pokonać trudności, przebyć każda drogęAle jest to też historia o codzienności, która dopada nas wszystkich, wtedy trzeba przemyśleć, rozejrzeć się wokół i docenić to co  się ma. Następnie razem z przewodnikiem ruszyliśmy zwiedzać magazyny teatralneW Piwnicy Lalek można spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Nie brakuje tu kostiumów i całych fragmentów dekoracji. Następnie odwiedziliśmy FABRYKĘ MISIA-wyjątkowe centrum zabaw. Megaśne trampoliny, zabawki, labirynty, automaty, tory przeszkód, tunele, karuzele, podłoga interaktywna, bar z przekąskami i napojami. Tam czekał na nas mega miś, który prowadził zabawy z dziećmi, tańce, konkursy. Dzieci miały wspaniałą zabawę. Brykały i szalały ile tchu. Było fantastycznie! Po odlotowej zabawie na sali zabaw trzecioklasiści ruszyli do manufaktury misia. Dzieciaki mogły samodzielnie, krok po kroku stworzyć swoja ulubioną przytulankę. Wybrały materiał, kształt, przyszywały guziki, formowały uszy, łapki, wiązały kokardy, szyły ubranka. Tu w manufakturze każdy stworzył pluszaka takiego, jaki mu się podoba. Podejmowaliśmy najważniejsze decyzje o kolorze, fakturze, cechach charakteru. Mieliśmy wiele frajdy z tak aktywnego udziału w tworzeniu własnej maskotki. Na zakończenie wycieczki  odwiedziliśmy  restaurację McDonalds. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Jak to dobrze być dzieckiem! POLECAMY!!!

  Album fotograficzny

 • Przystanek Historia - Druga Konspiracja. Dlaczego polscy żołnierze walczyli po 1945 roku.

 • Nie nudzimy się na języku polskim

  Czytanie lektur i praca nad nimi może być przyjemnością. Przekonali się o tym uczniowie klas IV. Omawiając "Akademię Pana Kleksa” stworzyli makietę budynku i wyposażyli jej wnętrze. Do efektów ich pracy przyczyniła się doskonała znajomość lektur, kreatywne myślenie, wyobraźnia i oczywiście zdolne "paluszki". To nie jedyne takie zajęcia podczas lekcji języka polskiego. Jesienią klasy IV a i IV b przygotowały na podstawie lektur: "Mikołajek i inne chłopaki” oraz "Pinokio” gry planszowe. Na takich lekcjach nie można się nudzić.

  Album fotograficzny

 • Spotkanie Pokoleń

  W piątkowe popołudnie dnia 9 lutego 2018 roku społeczność naszej szkoły – nauczyciele, uczniowie i rodzice oraz przedstawiciele harcerstwa zebrali się na spotkaniu zorganizowanym pod hasłem „Historia wokół nas”. Spotkaniem tym zainaugurowaliśmy w naszej szkole obchody Roku Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.W roku 1918 po 123 latach niewoli państwo polskie powróciło na mapy świata, dzięki nieugiętej postawie narodu polskiego – bohaterskiej walce na polach bitew oraz dzięki pielęgnowaniu polskości w codziennym życiu. Nasz Patron 18. Pułk Artylerii Lekkiej ma swój niewątpliwy wkład w to, że możemy żyć w wolnym kraju. Powstały 9 lutego 1919 roku we Włoszech pułk, zanim na stałe zawitał do naszego miasta, przemierzył chwalebny szlak w drodze do ostatecznego ukształtowania granic wolnej Polski. Żołnierze pułku  walczyli o wschodnią granicę naszego państwa w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku. Zamysłem naszym jest organizacja cyklu tematycznychspotkań z pasjonatami historii, którzy podejmują różnorodne działania, aby ocalić od zapomnienia pamięć o lokalnym dziedzictwie kulturowym, o tym co nam najbliższe.W działaniach tych ma swoje stałe miejsce Patron naszej szkoły. Zaproszeni goście, Panowie Ryszard Ejchelkraut i Bogumił Brzózka, za którego kadencji na stanowisku burmistrza zrodziła się inicjatywa budowy pomnika poświęconego żołnierzom 18. Pułku, podzielili się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi działań na rzecz zachowania  pamięci o „Osiemnastce”. Obaj Panowie podkreślili rolę pomysłodawcy tego projektu – księdza Jana Sobotki, dzięki któremu łatwiej otwierano „drzwi” prowadzące do celu, czyli Pomnika – Głazu stojącego przy ostrowskim ratuszu. W czasie spotkania szkolna izba pamięci powiększyła się o nowe zbiory – dokumentację budowy pomnika (ksero) przekazaną nam przez Pana Ejchelkrauta za co serdecznie dziękujemy. Atmosferę tego kameralnego spotkania tworzyły śpiewane wspólnie pieśni patriotyczne oraz wysłuchanie recytacji poezji ze zbiorku Pani Janiny Brzeszczak, córki żołnierza 18. PAL – u Jana Wojciechowskiego o naszej „Małej Ojczyźnie”.

  Album fotograficzny

 • Dzieje się...

 • Wycieczka do Białegostoku

  Najmłodsi uczniowie naszej szkoły rozpoczęli II semestr nauki bardzo atrakcyjnie. Wybrali się na wycieczkę do Białegostoku., aby zwiedzić wystawę klocków Lego. Z zachwytem i niedowierzaniem podziwiali niesamowite budowle architektury zabytkowej i współczesnej, sceny znane z filmów i bajek, modele ukazujące budowę narządów ludzkich oraz eksponaty interaktywne. Największa makieta, statek Titanic, została zbudowana z 500 tysięcy elementów i miała 11 m długości. Wiele pozytywnych emocji dostarczyła wizyta w Strefie Zabawy i możliwość samodzielnego konstruowania  z kloców. W pamięci widzów na pewno pozostanie  przedstawienie teatralne,  którego głównym bohaterem był sympatyczny krokodyl o imieniu Puszek.  W Białostockim Teatrze Lalek uczniowie obejrzeli również bogatą wystawę rekwizytów i dekoracji. Niespodzianką dla wszystkich było spotkanie z policjantami, którzy kolejny raz przypomnieli, jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.

  Z pewnością był to interesujący wyjazd, podczas którego udało się połączyć edukację z doskonałą zabawą.

   

  Album fotograficzny

   

 • "The Brain-genialny umysł"-projekt edukacyjny z biologii

  29 stycznia 2018r. grupa uczniów z klasy II gimnazjum w składzie: Natalia Borowska Beszta, Jadwiga Danelczyk, Maria Rosińska, Julia Ostrowska, Mateusz Lendzioszek i Gabriel Kwaśniewski pod kierunkiem pani Moniki Kruk zaprezentowała swój projekt edukacyjny z biologii zatytułowany „ The Brain-genialny umysł”. Inspiracją projektu był program telewizyjny pod tym samym tytułem, w którym-z pozoru niczym nie wyróżniający się ludzie prezentują niezwykłe zdolności swojego umysłu. Grupa projektowa poznała tajniki mózgu oraz tajemnicę doskonałej pamięci.  W trakcie prezentacji można było dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy dotyczących budowy i technik obrazowania tego organu. Autorzy projektu starali się również odpowiedzieć na pytania: Jak to się dzieje, że pamiętamy? Jak ocenić własne predyspozycje? Co zrobić aby nauka była przyjemniejsza i bardziej efektywna? Jaka powinna być dieta ucznia? Uczniowie zaprezentowali kilka „sztuczek”, które ułatwiają naukę i zapamiętywanie. Okazało się, że każdy z nas może poprawić swoją pamięć-a co za tym idzie ułatwić sobie proces przyswajania wiedzy i polepszyć swoje wyniki w nauce. Trzeba tylko poznać siebie i wypracować własne metody skutecznej nauki. A przede wszystkim – uwierzyć we własne możliwości.

                                                                                                                                   Lider grupy projektowej Natalia Borowska-Beszta

   

  Album fotograficzny

 • ZIMOWE PTAKOLICZENIE

 • Fundacja Świętego Mikołaja

   

  Drodzy Rodzice

   

  Przed nami czas składania zeznań podatkowych. To idealny moment, aby zwiększyć szansę na kolejne stypendia dla uczniów z naszej szkoły. To tylko i aż 1%, który może odkryć nowe talenty, dlatego zachęcamy Państwa do rozpowszechnienia idei pozyskiwania 1% na cele stypendialne naszych uczniów. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS Fundacji Świętego Mikołaja: nr KRS 0000126602, a w celu szczegółowym wpisać nazwę, numer i miejscowość szkoły: Szkoła Podstawowa nr 4 im. 18. Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej.

   

  Przekazanie 1% podatku to pomoc, która procentuje!

                                                                                                                                                                                                       Koordynatorzy

 • Projekt edukacyjny z biologii

 • "Powstanie Styczniowe - pomiędzy romantyzmem a pozytywizmem w XIX wieku".

 • Program ferii 2018

  P R O G R A M

  zajęć rekreacyjno – sportowych

  podczas ferii zimowych 2018

   

   

   

  15.01. g.9oo – 12oo:        - zajęcia z siatkówki dla gimnazjum,

         /poniedziałek/            - gry i zabawy świetlicowe dla najmłodszych,

                                           - tenis stołowy dla klas IV – VI sp.

  16.01. g.9oo – 12oo:        - zajęcia mini siatkówki dla klas IV – VI sp,

         /wtorek/                     - gry i zabawy świetlicowe dla najmłodszych,

                                           - tenis stołowy dla gimnazjum.

  18.01. g.9oo – 12oo :       - tenis stołowy dla najmłodszych,

         /czwartek/                  - szachy dla wszystkich,

                                           - unihokej dla klas IV – VI sp.

  19.01.  g.9oo – 12oo:       - zbijak i dwa ognie dla najmłodszych oraz inne

          /piątek/                        zabawy rzutne np: rzucanka, ringo itp.

                                           - tenis stołowy dla wszystkich – „Karuzela”,

                                           - gry i zabawy świetlicowe.

   

  22.01. g.9oo – 12oo:       - zajęcia z siatkówki dla gimnazjum,

         /poniedziałek/           - tenis stołowy dla klas IV – VI sp,

                                          - gry i zabawy świetlicowe.

  23.01. g. 9oo – 12oo:      - zajęcia mini siatkówki dla klas IV –VI sp,

         /wtorek/                    - gry i zabawy świetlicowe,

                                          - unihokej dla klas IV – VI na korytarzu.

  25.01. g. 9oo – 12oo:      - turniej tenisa stołowego dla młodszych i                                     

         /czwartek/                  starszych,

                                          - zabawy rzutne i bieżne na sali gimnastycznej,

                                         - gry i zabawy świetlicowe.

  26.01. g. 9oo – 12oo:     - turniej unihokeja dla starszych i młodszych,

          /piątek//                   - gry i zabawy świetlicowe,

                                         - gramy w siatkówkę.

    

                                                                                                                                                Prowadzący: Józef  Nałęcz

 • Bezpieczne ferie

  Za kilka dni w naszym województwie rozpoczną się ferie zimowe. Dzieci spędzające wolny czas w miejscu zamieszkania, pozostawione często bez właściwej opieki dorosłych, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Przypomnijmy podstawowe zasady, o który należy pamiętać podczas ferii bez względu na to gdzie je spędzimy:

  FERIE W DOMU:

  • nigdy nie wpuszczaj obcych osób do mieszkania, nawet jeśli mówią, że są przyjaciółmi Twoich rodziców;
  • jeśli ktoś obcy chce, byś wpuścił go do domu, bo Twoi rodzice kazali mu odebrać coś ważnego – nie wpuszczaj go. Gdyby to była prawda, rodzice uprzedziliby Cię;
  • jeśli dzieje się coś niepokojącego (poczujesz swąd dymu, ktoś próbuje dostać się do mieszkania) od razu dzwoń do rodziców, opiekunów, sąsiadów lub pod numer alarmowy;
  • nie baw się kuchenką gazową i urządzeniami elektrycznymi.

  BEZPIECZEŃSTWO NA ŚNIEGU I LODZIE:

  • do zjeżdżania na sankach wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego;
  • nigdy nie zjeżdżaj sankami leżąc na nich;
  • nie stój blisko zjeżdżających saneczkarzy i nie zastawiaj ścieżki zjazdu;
  • teren do zjazdu należy oczyścić z krzaków, kamieni i nierówności;
  • upewnij się, że Twoje sanki nie mają połamanych szczebli bądź wystających śrub. Jeśli mają, koniecznie poproś opiekuna o naprawę;
  • nie doczepiaj sanek do samochodu;
  • ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska, unikaj zamarzniętych stawów, jezior, gdyż lód może być niewystarczająco wytrzymały, co grozi bardzo poważnym wypadkiem;
  • przebywając na lodowisku nie należy trzymać rąk w kieszeni;
  • nie rzucaj śnieżkami w samochody i zwierzęta;
  • nie rzucaj śnieżkami, gdy znajduje się w nich jakiś ciężki bądź niebezpieczny przedmiot (np. kamień).

  BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY I PODWÓRKU:

  • kiedy spadnie śnieg – poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach: nie ślizgaj się, nie popychaj kolegów;
  • informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz;
  • idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność – długość hamowania pojazdów zimą jest znacznie dłuższa wskutek śliskiej nawierzchni;
  • nie baw się w odosobnionych miejscach – jeśli będziesz potrzebował pomocy, nikt Cię nie usłyszy;
  • nie wsiadaj do obcych samochodów, nie rozmawiaj z obcymi i nie ulegaj żadnym namowom obcych;
  • nie przyjmuj od nieznajomych żadnych przedmiotów w tym słodyczy;
  • przed wyjściem ustal z rodzicami obszar, na jakim możesz się bawić;
  • jeśli chcesz pójść do kolegi, zapytaj wcześniej o zgodę opiekuna.

  BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

  W trakcie zimowego wypoczynku rodzice mogą pozwolić Ci na większą swobodę czasową
  w korzystaniu z Internetu. Surfowanie w sieci to świetna zabawa, pamiętaj jednak, że i tam może czekać na Ciebie niebezpieczeństwo:
  • zamieszczane w Internecie informacje są publiczne, każdy może je zobaczyć i wykorzystać, dlatego nie podawaj swoich danych, nie dziel się prywatnymi informacjami;
  • nigdy nie zamieszczaj lub nie wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Ciebie lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu);
  • zachowaj dystans – nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci;
  • bądź szczery – nie podawaj się za kogoś, kim nie jesteś; bądź uprzejmy, ale nie wdawaj się w dyskusję z natrętnymi osobami.

  Pamiętaj o telefonach alarmowych straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.

 • Bal Karnawałowy

 • Sport w styczniu

 • Dzieje się...

 • Śródroczne spotkania wychowawców z rodzcami

  11 stycznia 2018r. (czwartek) w szkole odbędą się śródroczne spotkania wychowawców z rodzicami. W najbliższym czasie podane będą godziny spotkań.

 • Jasełka 2017.

  Tegoroczne Jasełka w naszej szkole miały charakter humorystyczny. Tradycyjnie opowiadały o cudzie betlejemskiej nocy, ale akcja osadzona była w XXI wieku. W pierwszej scenie  pojawiły się diabły, których dialog wprowadził  lekkie rozbawienie. Następne wydarzenia toczyły się we współczesnym świecie, do którego przybył anioł z Radosną Nowiną, który na swej dordze napotkał  policjanta, lekarza, murarza, nauczyciela oraz dzieci. Obserwowalismy te sceny z lekkim rozbawieniem, bo narodzenie Chrystusa to przecież takie nierealne. Można o Nim mówić, pisać, nawet  śpiewać, ale przeżywać i widzieć? To wykracza poza sferę naszego wyobrażenia. Stąd biorą się pewne niedomówienia i żartobliwe sytuacje. Mimo wielu trudności wszyscy spotykają się w stajence, aby adorować  Emmanuela. Całość Jasełek, jak zwykle, była „okraszona” kolędami i pastorałkami. Wykonały je solistki ze szkolnego chóru oraz uczennice z kl. II gimnazjum. Aktorami byli  uczniowie należący do szkolnego  koła teatralnego, które prowadzi p. Katarzyna Stankiewicz. Nad stroną muzyczną czuwała p. Małgorzata Padzik.

   

  Album fotograficzny

 • Warsztaty ozdób świątecznych i pokaz rzeźbienia w lodzie

  Wtorek 19 grudnia 2017 upłynął uczniom klas piątej i czwartych naszej szkoły pod znakiem warsztatów ozdób świątecznych. W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji młodsza młodzież szkolna miała okazję pod kierunkiem instruktorów ozdobić bombki, wykonać papierowe Mikołaje i „reniferowe” kartki świąteczne. Przerywnikami w pracy twórczej były gry i zabawy organizowane przez Panie Śnieżynki. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał słodką niespodziankę oraz upominek od Muzeum Dom Rodziny Pileckich w postaci rękawiczek.

  Z kolei dnia 21 grudnia uczniowie klas czwartych mieli okazję zobaczyć artystów pracujących z nietypowym materiałem rzeźbiarskim jakim jest lód. Na ich oczach w lodowych bryłach powstawały: postać Świętego Mikołaja oraz logo Muzeum Dom Rodziny Pileckich. W trakcie tego niezwykłego pokazu wolontariusze muzeum prowadzili zajęcia ruchowe, malowali twarze oraz częstowali zebranych czekoladowymi figurkami Mikołaja.

  Album fotograficzny

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 4
  07-310 Ostrów Mazowiecka
  ul. Szkoły Podchorążych Piechoty 1
 • (+29) 74-544-12

Galeria zdjęć