• Budowa nowej szkoły

W 1958 roku zrodziła się myśl pobudowania szkoły. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: Komitet Rodzicielski, Kierownik Szkoły p. Jadwiga Wroczyńska oraz Grono Pedagogiczne. Powołano Komitet Budowy Szkoły. Rodzice chętnie podjęli wyzwanie. Opodatkowali się po 100 złotych od rodziny. Jednostka Wojskowa ofiarowała plac pod budowę. Wszyscy żołnierze zawodowi przeznaczyli 1% swoich dochodów na fundusz budowy. Dnia 24 kwietnia 1960 roku wmurowano akt erekcyjny w fundament przyszłego gmachu. Zasadzono zielony pomnik tysiąclecia-dąb. Prace przy budowie szkoły przebiegały bardzo sprawnie przy dużym zaangażowaniu nauczycieli i rodziców.                               I tak 15 października 1961r. dokonano otwarcia szkoły-Pomnika 1000-lecia Państwa Polskiego. Pierwsza nauczycielka szkoły p. Wacława Figaj tak wspomina ten dzień:

" Dzień 15 października 1961r. był niezwykłym dla nas dniem. Trudno opisać ile radości przeżylismy w tym dniu. Cała szkoła przeszła w posiadanie dzieci i nauczycieli. W tym uroczystym dniu dzieci chciałyby szybciej popychać zegary, aby przyspieszyć uroczysty moment wprowadzenia ich do szkoły. Serdecznie witały dostojnych gości przybyłych na tę uroczystość. Miara radości dopełnia się kiedy gen. Neumienko przeciął wstęgę i zaprosił dzieci i zgromadzone społeczeństwo do zwiedzania szkoły. Nazajutrz spotkaliśmy się już przy pracy, ale w pięknej, nowej i czystej szkole. Dzieciom i nauczycielom wydaje się, że ten nowy gmach pomoże walczyć z ocenami niedostatecznymi. bo są tu gabinety, pracownie, świetlica, sala gimnastyczna. Potrafimy wykorzystac te sprzyjające warunki do dokładniejszego nauczania i dobrego wychowania naszej młodzieży".